Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Scania AXL nemá kabinu a žádný prostor pro řidiče

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 28. 9. 2019 • 01:42
36
1
Zobrazit náhledy (36)
Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL Scania AXL

 Scania představuje nejnovější příspěvek do své rodiny projektů vozidel s autonomním řízením, jímž je koncept těžkého nákladního vozidla AXL.

Scania patří k průkopníkům v oblasti vývoje nákladních vozidel a autobusů s autonomními systémy řízení. Těžké nákladní vozidlo AXL patří k nejnovějším výsledkům jejího vývoje a navazuje na koncept NXT pro městskou dopravu, nákladní vozy s autonomními systémy řízení testované ve spolupráci s nadnárodní těžařskou společností Rio Tinto a řadu dalších projektů.

Scania v souvislosti s AXL uvádí, že představuje další milník ve vývoji těžkých nákladních vozidel s autonomním řízením, na jehož vývoji spolupracovala skupina odborníků z nejrůznějších oborů.

Za vývojem tohoto těžkého nákladního vozidla pak stojí skutečnost, že různá průmyslová odvětví usilují o efektivnější řešení dopravy a stále více pozornosti věnují autonomním systémům řízení. V současnosti pak představují ideální prostor pro jejich využití velká uzavřená staveniště a doly, protože se jedná o dobře kontrolovaná místa.

Scania AXL vedle svého autonomního systému řízení, jehož součástí je soustava kamer, radarů a senzorů LiDAR, sledující prostor kolem celého vozu, zaujme i díky svému vzhledu. Těžké nákladní vozidlo postrádá klasickou kabinu řidiče a její místo zaujímá zcela nově navržený modul, který ukrývá kompletní řídící centrum vozu.

V případě pohonného ústrojí se Scania omezuje pouze na informaci, že byl použit motor, který spaluje biopaliva z obnovitelných zdrojů. AXL má i díky tomu představovat skvělý příklad propojení tradiční a moderní techniky.

Henrik Henriksson, prezident a generální ředitel společnosti Scania, uvedl, že AXL je velkým krokem k inteligentní dopravě budoucnosti, v níž budou vozidla s autonomním řízením hrát důležitou roli.

Zdroj: Scania AB

Související články

Témata
29. 9. 2019 09:55
A na čo to je dobré?
Nešetrí na hmotnosti, nešetrí na rozmeroch. Akurát oberie vodiča o prácu. Jeho výplata pôjde na nákup elektroniky a jej servis. :no:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud