Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nálepka s heslem „řídím dobře“ ohodnotí chování řidičů

David Bureš David Bureš 17. 11. 2013 • 10:33
12
Autoři nového projektu „Řídím dobře“ věří, že tato akce výrazně zvýší bezpečnost na českých silnicích.

Při jízdě na tuzemských silnících můžeme denně potkat hned několik řidičů, kteří nás něčím rozzlobí. Nový projekt „Řídím dobře“ má takové nešvary vymýtit, díky němu totiž bude možné šoférům za jejich nevhodnou jízdu vynadat.

Princip projektu není nijak složitý. Řidiči do něj zapojení si na záď svého automobilu nalepí samolepku s heslem „řídím dobře“ a identifikačním kódem. Za nálepku řidiči zaplatí 60 korun, pro veřejnost je služba na rok zdarma, zatímco firmy za ni ročně zaplatí 250 korun.

Chování daného řidiče následně mohou ostatní účastníci ohodnotit na webových stránkách projektu pomocí jednoduchého formuláře. V něm se vyplní identifikační číslo nálepky, místo, kde se řidič daného chování dopustil, a další, dodatečné informace.

Šoféra je možné za chování pochválit, nebo je naopak možné jej upozornit na nějaký přestupek. Hodnocení následně danému řidiči přijde do e-mailové schránky, a to bez údajů osoby, která chování nahlásila. Ostatní osoby k hlášení přístup nemají, k hodnocení jízdy se tak nedostane ani policie, ani pojišťovna.

Cílem projektu je upozornit na chyby a nebezpečný styl řízení dříve, než daný řidič způsobí nějakou nehodu. Je však sporné, zda by si agresivní řidiči takovou nálepku na své auto nalepili. Navíc samolepka je vcelku velká, a tak se řidičům nemusí na jejich autě líbit.

Podle autorů programu řidiči se samolepkou automaticky zlepší své chování. Psychologové v této souvislosti mluví o takzvaném Hawthornově efektu, lidé totiž zlepší své chování, pokud jsou pozorováni. A právě řidiči se samolepkou na vozu mohou být ostatními sledováni kdykoliv.

Autoři projektu se inspirovali v zahraničí, kde podobné programy sledují hlavně pojišťovny. Ty pak chváleným řidičům mohou nabídnout levnější pojištění. Tvůrci projektu s odvoláním na zahraniční příklady tvrdí, že může výrazně snížit nehodovost.

Například studie společnosti Great West Casualty Company sledující britský program „How's My Driving?“ zjistila, že u aut 78 přepravních společností s těmito nálepkami klesla nehodovost během dvou let o 53 procent.

Projekt „Řídím dobře“ funguje pod záštitou Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA. Do programu jsou zapojeny (nebo se v blízké době zapojí) například dopravní společnosti Arriva, Nicotrans, Autobusy Karlovy Vary, ČSAD Střední Čechy a ČSAD Logistik Ostrava. Do konce roku mají být samolepky umístěny na několika tisících autech.

Témata
29. 12. 2013 11:47
autobus šíslo 1256
autobus číslo 1256 včerejší řidíč co jel v 12:35 se choval neslušně ... někteří lidi nevěděli že se mačka tlačítko na otvírání dveří..místo toho aby jim třeba řekl tak chtěl odjet! Potom lidě vysrupují a hned mačká na zavíráni dveří! Pak projel zastávku a o kousek dál až zastavil slečně která čekala na ten to autobus! a ještě k tomu jí tam zavřel kus tašky! tak jen jsem chtěla napsat nebo nevím kam to mám psat!
18. 11. 2013 08:55
Re: Buzerace
Stačí jet někde rychlej >:D Ano, přesne k tomu to slouží, abys někde nejel rychlej, než máš. Nebo cos na tom nepochopil? Jinak si taky myslím, že je celý projekt spíš nepřínosný.
Avatar - Stejsn
17. 11. 2013 20:52
No a nejlepší je
že je to zpoplatněný, no to se smíchy neudržím >:D
Avatar - Hittman
17. 11. 2013 18:31
Kravina
Jsem tak zvědavý, aby mě nějaký experti v psích boudách pomlouvali na internetu :no: >:-[]
Avatar - curwasportiva
17. 11. 2013 17:53
Buzerace
Je to jen nástroj další buzerace ze strany zaměstnavatele (nebo dozoru,jak se to veme) Občas potkávám nebožáky, ve služebních autech s nálepkou "How´s my driving". Stačí jet někde rychlej, nebo někoho předjet a *. On jenom vytočí číslo na kufru, nabonzuje to šéfovi a zdarec palec...

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud