Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

NASA ukázala speciální kola, která budou jezdit po Marsu

Ondřej Mára Ondřej Mára 23. 6. 2019 • 16:09
14
7
Zobrazit náhledy (14)
Rover - Mars 2020 Rover - Mars 2020 Rover - Mars 2020 Rover - Mars 2020 Rover - Mars 2020 Rover - Mars 2020 Rover - Mars 2020 Rover - Mars 2020 Rover - Mars 2020

Poblíž kalifornské Pasadeny právě probíhá stavba další průzkumné sondy na Mars, jejíž mise by mohla brzy přinést řadu zajímavých informací. Zatím se však můžeme kochat alespoň její technikou.

Sonda pro misi Mars 2020 vzniká v Jet Proplusion Laboratory (Laboratoř proudového pohonu), která je součástí Kalifornského technologického institutu (často označovaného zkratkou Caltech). NASA se však chtěla o stavbu podělit s celým světem a proto do laboratoře umístila i webkameru, která je neustále on-line. Současně ale stavbu komentuje i na svých webových stránkách.

A právě na svých webových stránkách se NASA pochlubila i snímky z instalace speciálního podvozku, označovaného jako „mobility suspension,“ ke které ale došlo již 13. června. Nic to ale nemění na tom, že s podvozkem a koly začíná stroj vypadat jako skutečný „rover.“

Podvozek se na obou stranách skládá z tzv. nohou, které jsou připevněny k tělu roveru a na jejich konci jsou umístěna tři kola. Každá z nohou je přitom vyrobena ze speciálních titanových trubek, které jsou vyráběny stejným způsobem, jako rámy pro profesionální závodní bicykly. Kola na fotografiích sice do vesmíru nepoletí, jedná se však o přesné repliky, které mají technikům pomoci s vývojem. Kola, která se dotknou povrchu Marsu, budou na rover instalována až v průběhu příštího roku.

Kola, která poletí do vesmíru, budou vyrobena z hliníků a v průměru budou měřit 20,7 palce. Tedy cca 52,2 centimetru. Na povrchu každého kola bude rovnou 48 drážek, které by měly zajistit dostatek trakce na písčitém i kamenitém povrchu. Každé kolo bude poháněno vlastním motorem, přední a zadní pár kol však bude i řiditelný, což roveru umožní provést otočku o 360 stupňů na místě.

Samotný systém podvozku, který dostal přezdívku „rocker-bogie,“ se vyznačuje schopností rovnoměrně roznášet hmotnost roveru na všechna kola bez ohledu na náročnost terénu, ve kterém se pohybuje. Rover by měl také zvládnout náklony až do 45 stupňů a to ve všech směrech.

A proč je vlastně mise Mars 2020 tak důležitá? Až totiž speciální vozítko přistane na Marsu, k čemuž by mělo dojít v únoru 2021, čekají ho úkoly spojené s hledáním stop života, vyráběním kyslíku, analýzou materiálů a sbírání vzorků, které by měly být v příštích letech dopraveny zpět na Zemi.

Související články

Témata
Avatar - Hammunasakra
23. 6. 2019 22:20
Re: Pěkný to mají...
No ale DÁVÁme jí zabrat :-)
Avatar - 3_diamanty
23. 6. 2019 22:16
Re: Pěkný to mají...
jedinym stastim nasej planety je to ze v konecnom dosledku nad nou clovek stejne nevyhra...
Avatar - Hammunasakra
23. 6. 2019 21:56
Re: Pěkný to mají...
Ne ale byly jiný problémy = který lidi vyhodnocovali stejně = stejně katastrofálně :-)

Nárůst populace JE průser https://cs.wikipedia.org/…v%C3%A1_populace#… o tom žádná = tak se holt budeme muset posunout na další planety. A tady na tý se začít chovat trochu ekologicky = zatim sme víceméně na všechno kašlali a kdo ne úplně ten byl za zelenýho magora. A většina považuje dodnes na všechno kašlat = za normální

Ale to se vyřeší = spoustu místních diskutujících ostatně potěší https://www.euro.cz/…-na-marsu-941319 ;-)
Avatar - 3_diamanty
23. 6. 2019 21:46
Re: Pěkný to mají...
zeby aj vtedy bola zem preludnena? zeby aj vtedy bol problem s topiacimi sa ladovcami nedychatelnym ovzdusim nedostatkom pitnej vody a pod? ..
Avatar - Hammunasakra
23. 6. 2019 21:39
Re: Pěkný to mají...
Myslim že něco podobnýho se řiká.. už staletí. Nebo tisíciletí? :-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud