Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Navigaci má v ČR každé osmé auto, trh se letos vrátí k růstu

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 14. 6. 2010 • 14:22
4
Na sto aut na českých silnicích připadá přibližně 12 satelitních navigací. Přístrojem s GPS je tak vybaveno zhruba každé osmé auto. Trh s navigacemi loni kvůli finanční krizi stagnoval, letos se má podle TomTomu a Garminu vrátit k růstu.

V letošním roce začal výrazně růst segment navigací do mobilních telefonů, protože výrobci, jako je Nokia nebo Google, nabídly jejich stahování zdarma. "Když se podíváte na trh celkově, uvidíte, že navigace pro mobilní telefony jsou jen malou částí trhu. Přenosné navigace a vestavěné systémy budou i nadále sehrávat hlavní roli v automobilové navigaci," uvedl zástupce společnosti TomTom v ČR Robert Červenák.

Nokia začala nabízet bezplatné stažení aplikace pro navigace do mobilních telefonů letos v lednu a během měsíce si ji stáhly tři miliony lidí. Bezplatné stažení nabídl v květnu i Samsung.

Letos by se mělo v nabídce automobilových navigací poprvé objevit zařízení komunikující s řídicí jednotkou motoru respektive diagnostikou automobilu. Garmin vyvinul technologii, která je schopna z auta zjišťovat hodnoty, jako je například okamžitá spotřeba paliva, průměrná spotřeba paliva, otáčky motoru, napětí baterie, teplota provozních kapalin, emise, chybové hlášení systému a mnoho dalších údajů. Nové produkty mají také klást větší důraz na jednoduchost ovládání, pokročilé technologie pro výpočet optimální trasy a design.

Rychlému rozšíření automobilových a outdoorových navigací napomohl výrazný pokles cen. Zatímco v roce 2006 cena přenosné navigace do auta začínala na přibližně 10.000 Kč, letos je to asi čtvrtina.

Témata
14. 6. 2010 16:04
Re: Vyslechl jsem zajímavý rozhovor
jojo, tohle třeba vymysleli u Renaultu, že jde plácnu TomTom vložit přímo do přístrojovky...

...jinak navi za 2-3 tisíce Euro je dobrý byznys pro automobilky :no:
14. 6. 2010 14:05
Re: Vyslechl jsem zajímavý rozhovor
Aj "zadarmo" navigacia moze byt celkom pouzitelna. Par krat som pouzil na navigovanie mobil (n97) a celkom to slo...

Druha vec, tieto "zadarmo" navigacie snad konecne dostanu na rozumnu cenovu uroven tie vstavane. Platit 2-3 tisic € za navi vstavanu do palubky auta, to sa mi zda naozaj vela...
14. 6. 2010 13:43
Vyslechl jsem zajímavý rozhovor
produktových manažerů dvou z největších velkoobchodů s elektronikou na téma ku.vení trhu s navigacemi jedním nejmenovaným obchodem s Bédou Trávníčkem ...že prý většina lidí dostane "zadarmo" navigaci která je sh!t, nicméně když už ji mají, nejdou a nekoupí si něco normálního

...takže článek chápu i v tomto kontextu, že se branže vrátí k růstu ;-)
Avatar - gld
14. 6. 2010 11:21
pokrok
Ako sme voľakedy pred 9-10 rokmi s otvorenými ústami čučali na navigačné systémy v autách a dnes človek kúpi za 150€ navigáciu trebárs aj do favorita >:D

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku