Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Německá schizofrenie: Ekologická posedlost vs. rekordní prodeje SUV

ČTK ČTK 14. 12. 2019 • 18:40
400

Celoroční prodej těchto vozů v Německu dosud nikdy nepřekonal hranici jednoho milionu, letos se mu to však podařilo již za 11 měsíců.

V období od ledna do listopadu se prodej meziročně zvýšil o 18 procent na 1,03 milionu. V celém letošním roce by měl činit zhruba 1,1 milionu, zatímco v roce 2015 se pohyboval jen kolem 600.000 vozů, píše DPA.

Terénní auta a SUV se letos na celkovém prodeji osobních vozů v Německu podílejí téměř třetinou.

Německo je největším automobilovým trhem v Evropě. "Rychle tempo prodeje SUV bude pokračovat také v příštích letech," předpověděl odborník na automobilový průmysl Ferdinand Dudenhöffer.

Terénní automobily a SUV mají řadu kritiků, podle kterých jsou to jen zbytečná silniční monstra s vysokou spotřebou. Jiní však tyto vozy považují za vyjádření osobní svobody a oceňují například pohodlí při nastupování, napsala agentura DPA. Pro automobilky tyto vozy vzhledem k vyšším prodejním cenám představují důležitý zdroj zisků.

"Trend přechodu k SUV je absurdně chybným vývojem v době klimatické krize," uvedla poslankyně Spolkového sněmu Ingrid Remmersová z opoziční strany Levice. "Takové vozidlo žere příliš mnoho benzinu, vypouští příliš mnoho škodlivin, představuje vyšší bezpečnostní riziko a zabírá příliš mnoho místa na věčně ucpaných ulicích," dodala.

Německé sdružení automobilového průmyslu VDA nicméně kritiku vysoké spotřeby a emisí odmítá. SUV jsou podle něj "velmi efektivní" a vypouštějí do ovzduší zhruba stejné množství oxidu uhličitého jako běžné osobní vozy střední třídy.

"Popularita terénních aut a SUV není žádný německý, nýbrž celosvětový fenomén," uvedl mluvčí VDA. Za silnou poptávkou podle něj stojí skutečnost, že tyto automobily mají "z pohledu zákazníků značné výhody".

Zájem o SUV v poslední době roste rovněž v České republice. Podíl SUV na českém automobilovém trhu se podle dřívějších údajů Svazu dovozců automobilů za posledních pět let zdvojnásobil.

Související články

Témata
Avatar - Barrichello
22. 12. 2019 18:52
Re: Fuj Fuj Bravo
Tyto náhražky často obsahují palmový tuk. Kvůli němu umírají ve velkém orangutani – ale to milovníkům zvířátek, kteří by nesnědli kousíček masa, nevadí. Kvůli němu se vypalují pralesy a vozí se přes půl světa na lodích, které znečišťují planetu víc než letadla – ale to milovníkům ekologie nevadí. Bezmasé náhražky či oplatky s palmovým tukem od Mondelezu-Opavie baští s chutí každý vegan.
Avatar - Barrichello
21. 12. 2019 19:03
Re: Fuj Fuj Bravo
Víte, já jsem bolševíky moc nemusel, ale dnes, s odstupem času musím přiznat, že tak efektivní systém, jaký do lesů vnesli oni není a už nikdy nebude. Ve své době byly státní lesy polovojenskou organizací. A muselo se poslouchat. Navíc existoval systém kontrol a následných postihů. Kdybych ho měl podrobně popsat, zabralo by to hodně času. Jsem přesvědčený, že za bolševíka by takový stav nenastal. Netvrdím, že by nevznikla kalamita. Ale reakce by byla absolutně odlišná. A jsem přesvědčený, že dopady by byly zlomkové. A věřte, že i za ně by zodpovědní pracovníci nesly následky. Zažil jsem v té době, v porovnání se současným stavem, směšné prohřešky, a padaly hlavy. Byli odvoláváni ředitelé závodů, lesní správci, o lesníkách nemluvě.

:-) :-) :-) :-)
Avatar - Barrichello
21. 12. 2019 19:00
Re: Fuj Fuj Bravo
Komentáře majitelů lesů, taky trollové bez maturity?

"Myslíte si, že ty obrovské, tisícihektarové holiny budou v nastalé situaci přínosem? K čemu vám bude půda, třeba lesní, když vám na ní nic nevyroste? Když jí budou spalovat a vysušovat na prach vedra a to málo vody, které spadne hned odteče?"

Fakt tohle zachrání brčka, EV autaa větrníky? Fakt?
Avatar - Barrichello
21. 12. 2019 18:56
Re: Fuj Fuj Bravo
Co nám povíš na tohle video a komentáře pod ním?

Jak to nikdo neřeší a bojuje se tu za brčka, tofu a zákaz masa a podobné nesmysly a pod očima tu ekologům a ekofanatikům 30 let bujela katastrofa obřích rozměrů!

https://www.youtube.com/watch?…
Avatar - Barrichello
21. 12. 2019 11:51
Re: Fuj Fuj Bravo
Ty seš sluníčkárskej neomarxista, ekobolševik, manipulátor faktů,ohýbač pravdy.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud