Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Německo může zavést mýto pro cizince. EU to odsouhlasila

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 2. 12. 2016 • 22:09
38
Německo má od Evropské komise schválené zavedení mýta pro cizince. Dříve ho přitom kritizovala, považovala ho za diskriminační.

Evropská komise souhlasí s upraveným plánem na zavedení mýtného pro osobní auta v Německu. Oznámila to eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová po setkání s německým ministrem dopravy Alexanderem Dobrindtem. Komise původní plán kritizovala kvůli údajné diskriminaci zahraničních řidičů. Přislíbené změny však podle Bulcové zajišťují, že mýtné bude v souladu s pravidly EU.

Dohodnutý kompromis nadále předpokládá, že majitelům aut registrovaných v Německu bude zaplacené mýtné plně kompenzováno formou daňové úlevy. Majitelé aut s velmi nízkými emisemi škodlivých plynů však nyní získají ještě větší úlevu, než zaplatí na mýtném. Komisi se totiž v původním návrhu nelíbilo, že hodnota kompenzace měla přesně odpovídat výši mýtného.

Kompromisní plán zahrnuje rovněž úpravu krátkodobých sazeb mýtného pro zahraniční řidiče. Desetidenní poplatek by se podle něj měl v závislosti na objemu motoru a velikosti emisí pohybovat v rozmezí od 2,5 eura do 20 eur (zhruba 68 až 541 Kč). Dosavadní plán počítal s rozmezím pět až 15 eur, píše DPA. Brusel dříve kritizoval skutečnost, že plánované ceny za krátkodobé dálniční známky jsou v některých případech nepřiměřeně vysoké.

Evropská komise se kvůli původnímu plánu, který loni schválil německý parlament, obrátila letos v září na Soudní dvůr Evropské unie. Jakmile němečtí zákonodárci schválí dohodnuté úpravy, komise soudní řízení oficiálně zastaví.

Dobrindt již dříve uvedl, že se zavedením mýtného pro osobní auta v Německu počítá až po parlamentních volbách v příštím roce.

Související články

Témata
3. 12. 2016 00:17
Re: SPRÁVNĚ !! VŠECHNY CIZÁKY PĚKNĚ ZKASÍROVAT !!
Dohromady? Pominu-li fakt, že se jedná o dva ruzné odvody, tak sleva se týká především roční známky, kdežto EK se nelíbily ceny krátkodobých známek. A upravili si obě věci.

Navíc podobný princip funguje už u nás. Poměr cen známek máme horší než Němci a o zaplacenou známku si můžeme snížit základ daně z příjmů, tzn. i samotnou daň (ikdyž ne o celou hodnotu známky).

Škoda, že se dohodli a nedošlo na soud. Dle mě EK míchá jablka s hruškami. Známky nebo mýto by zaplatili všichni stejný a sleva na jiné dani je uplně jiná věc. Klidně mohli dát slevu "Němcům" na jakýkoliv dani ve výši mýta a nazvat do třeba Vánoční sleva a bylo by to v pořádku. Ale jelikož úpravu mýtného a daně z auta navrhovali naráz v jednom balíčku, tak na sebe jen zbytečně upozornili.
2. 12. 2016 23:17
Re: SPRÁVNĚ !! VŠECHNY CIZÁKY PĚKNĚ ZKASÍROVAT !!
To nejsou dvě věci, které se jim samostatně nelíbily. Ony se jim nelíbily dohromady. A vyřešili to odstraněním té druhé (tedy úpravou sazby, která nejvíc dopadne na návštěvníky). První zůstala a sama o sobě není problémem (stejně tak by bez ní nebyla problémem ta druhá, protože by ten relativně vysoký krátkodobý poplatek museli platit i domácí - což ti také osvětluje, proč Komise netahá k soudu ČR, byť je ten poměr horší než 1:5).
2. 12. 2016 23:07
Re: informace k nicemu
Nepozastavil jsem se nad tím, protože mě to nepřekvapuje.
Avatar - Bully_
2. 12. 2016 21:45
Re: informace k nicemu
Cert vem vysku poplatku, kterou jeste presne nikdo vedet zatim ani nemuzeme, ev. (ne)zakonnost, o ktere rozhoduji take jini. Ja mj. vubec nechapu spojitost placeni poplatku za pouzivani dalnic s (pouze teoretickym a v laboratori a s podvody dosazitelnym) mnozstvim emisi. Tezsi vuz "opotrebuje" povrch dalnice vic, nez lehky a bezny osobni automobil prakticky nulove. Lidi tady casto nadavaji kdekomu do ekoteroristu a nikdo se nepozastavil nad tim, ze v tomhle nemeckem pripade nejde o zadny prispevek na obnovu dalnic ci neco podobneho, ale o prachobycejne ekovypalne.
2. 12. 2016 21:02
Re: SPRÁVNĚ !! VŠECHNY CIZÁKY PĚKNĚ ZKASÍROVAT !!
Nelíbili se jim 2 věci:
1) výše slevy (na co jsem celou dobu upozorňoval, že namají šanci toto regulovat)
2) poměr cen roční x krátkodobá známka

Výsledkem je tedy, nastavení výše slevy na dani nechali na Němcích a jen si "vydupali" poměr cen mezi roční a krátkodobější známky.

Pokud to převedeme na ČR, tak pokud bysme zavedli slevu 1 500,- na silniční dani (popř. dani z příjmu), tak je to v naší pravomoci. Ale pokud bysme zdražili měsíční známku na 1 000 a roční nechali 1 500, tak by to brali především jako diskriminaci cizinců.

Člověk by myslel, že po Brexitu se EU trochu umoudří, ale je to marný. Těch nesmyslných regulací, nařízení a dotací je už tolik, že nejlepším řešením by bylo celou EU zrušit a založit nové uskupení založené jen na volném pohybu zboží a osob (původní smysl EU).

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku