Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Německý rozsudek o odškodnění v dieselgate se na ČR nevztahuje

ČTK ČTK 26. 5. 2020 • 20:31
17
8
Zobrazit náhledy (17)
Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen

Rozhodnutí německého nejvyššího soudu o odškodnění majitelů vozů VW dotčených manipulacemi s emisemi se českých zákazníků netýká. Soudní řízení o případnou náhradu škody budou v Česku a dalších zemích dále pokračovat.

"Právní otázka náhrady škody se na jednotlivých trzích liší. Každá národní jurisdikce je svébytná a rozsudek Spolkového soudního dvora nemá přímý dopad na případy mimo Německo. Proto soudní řízení probíhající v různých státech, včetně České republiky, budou beze změny pokračovat," uvedl mediální zástupce zastoupení VW v ČR Jan Klíma.

To potvrdila i právnička Kateřina Turnhöfer. Podle ní nejvyšší soud rozhodl o odškodnění na základě ustanovení, které přiznává náhradu škody v případě úmyslného porušení dobrých mravů. "Německé právo však v České republice aplikovat nelze a přitom zrovna přístup českých soudů k otázce náhrady škody pro porušení dobrých mravů je poměrně přísný. Pokud by případ posuzovaly soudy v České republice, závěr by byl zřejmě zcela odlišný," dodala.

Podle advokáta a specialisty na spotřebitelské právo Martina Rezka další rozdíl v situaci českých zákazníků představuje i skutečnost, že oproti Německu v České republice nikdy ministerstvo dopravy nepřikročilo k povinné svolávací akci. Kromě toho, že není vůbec jasné, zda nárok na odškodnění vůbec existuje, rozhodnutím o dobrovolné svolávací akci šance na odškodnění padá do koše.

Podle nejvyššího německého soudu lidem, kteří mají auto dotčené manipulací s emisemi a kteří ho chtějí vrátit, musí německý koncern Volkswagen vyplatit za vůz náhradu. Výkupní částku ale může snížit podle počtu kilometrů, které zákazník autem ujel. Soud rozhodoval v případu německého důchodce Herberta Gilberta, který si v roce 2014 koupil použitý Volkswagen Sharan 2.0 TDI za 31.490 eur (dnes 859.000 Kč) s naftovým motorem, u kterého diagnostika cíleně ukazovala menší produkci emisí, než jaká byla skutečnost. Automobilka tomuto majiteli vyhovět odmítala, neboť vůz byl podle ní po odstranění závadného softwaru plně funkční.

Rozhodnutí německého nejvyššího soudu podle advokátní kanceláře BBH potvrzuje trvalé stanovisko společnosti Safe Diesel, že koncern Volkswagen postupoval v rozporu s vnitrostátními i unijními předpisy. "Jedná se o přelomové rozhodnutí soudu, protože nyní už není sporu, že evropští spotřebitelé byli poškozeni stejně jako ti ve Spojených státech. Přesto zatím koncern Volkswagen neučinil konkrétní kroky k odškodnění českých zákazníků. Ti se tak i nadále domáhají odškodnění soudně s pomocí společnosti Safe Diesel," uvedl František Honsa z BBH, která u soudu zastupuje 6400 klientů společnosti Safe Diesel. Ti se v Česku domáhají náhrady škody.

Volkswagen v souvislosti s falšováním emisí u naftových vozů čelí řadě žalob po celém světě. Skandál, nazývaný dieselgate, vypukl v září 2015. Doposud po celém světě vyplatila automobilka na odškodném kolem 30 miliard eur (přes 827 miliard Kč). Německá automobilka připustila, že její zařízení bylo nainstalováno po celém světě zhruba do 11 milionů vozů.

Související články

Témata
27. 5. 2020 12:19
Re: Ještě aby se vztahoval na ČR
To je hovadina. Ono taky nějak neregistruju, že by stály auta zaparkovaný jen tak a jejich majitelé nechávali běžet motor. Dělá se to běžně, ale to není nic špatného pouze v případě, kdy třeba v zimě je nutný auto nejdřív trošku rozmrazit. To ani nikdo postihovat asi nehodlá. Zatím jsem neslyšel o jediném případu, kdy by policie pokutovala řidiče, který má nastarované auto, které zbavuje sněhu.
Avatar - Mikesus
27. 5. 2020 10:55
Re: Ještě aby se vztahoval na ČR
U nás maximálně nesmíš obtěžovat hlukem nebo zapachem. Ale to nikdo neřeší... pak by polovina aut nemohla ráno vyjet od paneláku
26. 5. 2020 17:16
Re: Ještě aby se vztahoval na ČR
Zastřelit a děti dát na převýchovu.
26. 5. 2020 17:07
Re: Ještě aby se vztahoval na ČR
Na suseda treba zavolať políciu. Predpokladám, že v Česku máte rovnaký zákon ako u nás - auto nesmie byt naštartované len tak, samozrejme na Slovensku sa to v praxi neuplatňuje, ale začal by som s tým: https://www.google.com/…ohriat-auto/amp/
26. 5. 2020 13:39
Re: Ještě aby se vztahoval na ČR
Nezdvorak on si klidne jezdi starym vrakem. To by se melo zakazat. :D

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud