Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Není Saab jako Saab. Tenhle umí zneškodnit drony ve válce. A s českou stopou!

Diskuze (3)

Saab ve své automobilové historii postavil několik zajímavých modelů. Byť je automobilka Saab již několik let minulostí, Saab jako výrobce zbraní, obranných systému a technologií nadále úspěšně funguje.

V roce 1937 vznikla firma Saab, která se přes výrobu letadel dostala k automobilovému průmyslu. Za více než 60 let působení se Saabu podařilo vytvořit mnoho skvělých modelů - namátkou můžeme zmínit modely s číselným označením 9-5, 900, 9-3 nebo 9000. V 21. století se však automobilce hrubě nedařilo a v roce 2016 bohužel došlo k zániku automobilové divize Saabu.

Video se připravuje ...

V oblasti obranných systémů a technologií však Saab pracuje nadále na plné obrátky. Minulý týden přišla švédská firma s defenzivním systémem MSHORAD. Je to zkratka pro Mobile Short Range Air Defense System a jeho součástí je obrněné vozidlo, 3D radar Giraffe X1 a raketový systém RBS 70 NG. 

Jako nosič, tedy vozidlo protileteckých raket, slouží pancéřovaný MARS 4x4 S-330 od české společnosti na výrobu obrněných vozidel SVOS. Již podle názvu a potřeby využití v terénu má vozidlo pohon všech kol a váží 14 tun. Další zajímavým prvkem techniky je individuální nastavení světlé výšky na každé kolo zvlášť kvůli dosažení optimálního úhlu pro palbu protileteckých raket. Defenzivní systém je však možné namontovat na širší škálu obrněných vozidel, případně i na statické objekty, například střechy budov.

Systém je schopen čelit jak veškerým leteckým hrozbám, tak také pozemním jednotkám. Radar funguje v 360stupňovém úhlu s dosahem až 75 kilometrů a v případě detekování nebezpečí je schopen cíl sestřelit v jakýkoliv čas (den i noc). 

“S vyvíjejícími se hrozbami, je skvělé mít plně funkční systém připravený k použití pro naše zákazníky. Kombinace našeho prvotřídního dosahu a výškového pokrytí mobilní palebné jednotky spolu s víceúčelovými schopnostmi radaru Giraffe X1 činí z našeho řešení MSHORAD ten nejmodernější systém, jaké nyní existuje,” prohlásil Mats-Olof Rydberg, vedoucí marketingu a prodeje oddělení Missile System ve společnosti Saab.

Autor: Dominik Kovář

Diskuze (3)

Doporučujeme

Avatar - Barry Lyndon
6. 4. 2022 18:05
Re: MARS x PERUN
Pokud někdo vyrábí po 4 kusech, tak to přece nemůže dopadnout dobře. Že to bude buď šíleně nekvalitní a nebo šíleně drahé a nebo dokonce obojí vyplývá už z toho množství 4 kusy.
Avatar - petr petrumr
6. 4. 2022 16:49
Re: MARS x PERUN
to nevím co je kvalitnější, možná Perun byl osekaná verze, typu oni jsou gumy, oni to nepoznají, ale si myslím, že když to mají na střeše, tak toho moc nenajezdí a jestli na to auto nejsou jiné požadavky.
Avatar - Ungalabunga
6. 4. 2022 15:52
MARS x PERUN
Zajímalo by mě jestli ve SVOS už vyřešili problémy s vozidlem PERUN, které jim armáda neschválila protože bylo reálně daleko horší než SVOS původně deklaroval. Tenhle MARS vypadá přesně jako PERUN akorát to má střechu a jiný nárazník, tudíž bych tomu jako autu moc nevěřil.

https://zpravy.aktualne.cz/…fa20cc47ab5f122/