Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nissan odvolá svého šéfa Ghosna, kvůli finančním podvodům

ČTK ČTK 19. 11. 2018 • 11:58
26
Japonská automobilka oznámila, že Ghosnovy praktiky vyšetřuje již několik měsíců.

Předseda správní rady japonské automobilky Nissan Motor Carlos Ghosn používal firemní peníze pro vlastní účely a dopustil se i dalších závažných pochybení. Oznámila to firma. Generální ředitel Hiroto Saikawa proto navrhne, aby byl Ghosn okamžitě odvolán z funkce. Čtyřiašedesátiletý Ghosn je rovněž předsedou správní rady a generálním ředitelem francouzské automobilky Renault.

Akcie Renaultu dnes zamířily prudce dolů a krátce před polednem ztrácely zhruba 13 procent.

Japonský list Yomiuri uvedl, že tokijská prokuratura dnes Ghosna zatkla, a to kvůli podezření, že ve finančních výkazech podhodnocoval své příjmy. O zadržení Carlose Ghosna informovala i japonská televize NHK. Japonská média už dříve uvedla, že Ghosn se dnes dobrovolně dostavil k výslechu.

Automobilka Nissan oznámila, že Ghosnovy praktiky vyšetřuje už několik měsíců. Spolu s Ghosnem se podvodů podle sdělení automobilky dopouštěl i další manažer Nissanu Greg Kelly.

Automobilka upozornila, že Ghosn se kromě podhodnocování svých příjmů dopustil i řady dalších významných pochybení, včetně "osobního využívání firemního majetku". "Nissan se hluboce omlouvá, že způsobil svým akcionářům takové starosti," uvedla firma. Dodala, že plně spolupracuje s vyšetřovateli.

Renault v současnosti vlastní v Nissanu podíl přes 43 procent, zatímco Nissan má v Renaultu téměř 15procentní podíl. Nissan je navíc největším akcionářem automobilky Mitsubishi. Ghosn je rovněž předsedou správní rady Mitsubishi a šéfem celé aliance Renault-Nissan-Mitsubishi.

Ghosn patří mezi největší postavy světového automobilového průmyslu posledních dvou desetiletí. "Reakce akcií ukazuje, jak klíčovou osobou je," upozornil podle agentury Reuters analytik Raghav Gupta-Chaudhary ze společnosti Citibank.

Ghosn se narodil v Brazílii, má však libanonské předky a francouzské občanství. Kariéru zahájil ve francouzském výrobci pneumatik Michelin, odkud přešel do Renaultu. V Nissanu začal působit v roce 1999, když Renault v japonské automobilce koupil kontrolní podíl. Ghosn se následně stal generálním ředitelem i předsedou správní rady Nissanu, ředitelský post však loni opustil.

"Carlos Ghosn je v automobilovém odvětví impozantní postavou. Je oceňován, že dosáhl obratu v hospodaření Renaultu i Nissanu," uvedl dopisovatel BBC Theo Leggett. "Otázkou je, co bude teď. Ghosn se již začal zbavovat některých svých funkcí. Loni odstoupil z postu generálního ředitele Nissanu a nedávno se vzdal i některých pravomocí v Renaultu. Očekávalo se ale, že ještě několik let zůstane generálním ředitelem Renaultu a bude dál zodpovědný za alianci," dodal.

Související články

Témata
20. 11. 2018 10:18
Re: Svět se v prd.l obrací
kto má veľa chce viac je ok, problém nastáva, keď to viac hľadá v cudzej kapse.
20. 11. 2018 10:16
Re: Proč jsou ti nejbohatší zároveň nejnenažranější?
ako všetkým miliardárom
20. 11. 2018 10:15
Re: Som zvedavy,
to je prehnané, za svoju prácu dostáva mastné prachy a je to skutočný boháč, prečo by mali byť ostatní akcionári spokojní s tým, že si berie viac ako píše zmluva? Podľa teba, ak by sa cz darilo, môže si babiš brať čo chce?
Avatar - xxc
20. 11. 2018 07:25
Re: Proč jsou ti nejbohatší zároveň nejnenažranější?
[odkaz]
Avatar - Floyd
20. 11. 2018 01:19
Svět se v prd.l obrací
Ghosn patřil k největším borcům v oboru. Jenže pořád platí, že kdo má hodně, chce ještě víc. V jeho případě bohužel.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud