Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Norsko je první zemí, kde se za rok prodalo víc elektromobilů než vozů se spalovacím motorem

ČTK ČTK 6. 1. 2021 • 10:16
43
109
Zobrazit náhledy (43)
O kolik se sníží dojezd elektromobilů v zimě? O kolik se sníží dojezd elektromobilů v zimě? O kolik se sníží dojezd elektromobilů v zimě? O kolik se sníží dojezd elektromobilů v zimě? O kolik se sníží dojezd elektromobilů v zimě? O kolik se sníží dojezd elektromobilů v zimě? Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3

Norsko se stalo první zemí světa, kde se prodalo více elektromobilů než aut na benzinový, naftový či hybridní pohon. S odvoláním na norský svaz pro silniční dopravu OFV to uvedla agentura AFP. Podíl elektromobilů, které se loni v Norsku prodaly, činil 54,3 procenta.

Německá automobilka Volkswagen tam zároveň předstihla amerického výrobce Tesla jako největší prodejce elektromobilů.

O rok dříve činil podíl elektromobilů na norském trhu 42,4 procenta, před deseti lety pouhé jedno procento. Celkem se loni v této skandinávské zemi prodalo 141.412 nových vozů, z nichž 76.789 je zcela elektrických.

Norsko, země s obrovskými zásobami ropy a zemního plynu, chce jako první stát světa ukončit v roce 2025 prodej nových vozů na benzin a naftu. Oslo za tímto účelem osvobozuje elektrická auta od daní, které platí majitelé vozů na fosilní paliva.

"Rozhodně jsme na dobré cestě dosáhnout cíle stanoveného na rok 2025," konstatoval na tiskové konferenci šéf svazu OFV Öyvind Thorsen. Prodej elektromobilů se výrazně zvyšoval ke konci roku, za prosinec jejich podíl na trhu činil 66,7 procenta.

"Odhadujeme, že podíl elektrických vozů na trhu v roce 2021 přesáhne 65 procent," řekla podle agentury Reuters Christina Buová, která stojí v čele zájmové skupiny, jež v zemi prosazuje elektromobily.

V České republice tvoří elektromobily 1,2 procenta z celkového počtu prodaných aut. Loni se od ledna do listopadu prodalo 2103 aut čistě na elektrický pohon, což je trojnásobný meziroční nárůst. Prodej aut s hybridním pohonem pak meziročně vzrostl o 44 procent na 10.900 vozů. Hybridy se na trhu podílely šesti procenty.

Za deset let by v Česku podle odhadu elektrárenské společnosti ČEZ mohlo jezdit přes půl milionu elektromobilů, tedy téměř desetina vozového parku osobních aut.

Související články

Témata
15. 2. 2021 21:23
Chci do Norska!
Já už chci vypadnout někam do evropského velkoměsta. Ještě v roce 2019, kdy bylo téměř všechno v pořádku jsem si koupila na https://www.braasi.com/…z/produkty/haak/ městský batoh a těšila se s mými kamarádkami, jak procestujeme severní Evropu. V současné době se tak možná můžeme kopat do zadku a doufat, že se vše vrátí brzy do normálu.
7. 1. 2021 08:12
Re: Cože ?
To by bol gól. Ak je to pravda, lebo popísalo sa už všeličo a hlavne Čínu by som bral s rezervou. Hoci sú Číňania v baterkách na pozícii lídrov.
7. 1. 2021 08:02
Re: novy technologie si vzdycky nejdriv porizuji ti co na to
Jak som písal. Hurvínek. Ešte nám odvoď, jak nám tohtoročné slabšie predaje áut zdvíhajú cenu zeleniny. ;-)
Avatar - Blue Sun
7. 1. 2021 07:15
Re: Včera na iděsu
Líp jsi se shodit nemohl. :-)
7. 1. 2021 04:31
Re: Včera na iděsu
a já myslel, že svět zachrání elektormobily

viditelně máš problém s chápáním světa, tak pro jistotu uvádím, že oba moje příspěvky jsou ironické, s cílem zdůraznit to pokrytectví, které je v současném zeleném šílenství ukryté

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud