Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nostalgické pětidveřové Suzuki Jimny se v Austrálii prodává za necelých 600 tisíc

Lukáš Volšický
Diskuze (8)

V Austrálii se začíná prodávat nová speciální edice Suzuki Jimny XL Heritage. Bude se vyrábět v omezeném počtu 500 kusů a cenou se vejde do šesti set tisíc korun, v přepočtu.

Nejnovější Suzuki Jimny se v Česku začalo prodávat už v roce 2019, ale následně se z něj stala vzácná rarita. Evropské emisní limity pod ním doslova podřízly větev a Japonci na starém kontinentu přišli o nadějný bestseller, který se k nám dováží už jen v omezeném počtu díky legislativní kličce s užitkovou verzí N1. I nadále se však standardní model úspěšně prodává ve zbytku světa.

A právě teď se v Austrálii představuje nová nostalgická speciální edice Heritage. Nové exkluzivnější Suzuki Jimny zakládá na prostornější pětidveřové verzi XL a navazuje na loňskou australskou limitku Heritage vycházející ze základního třídveřového modelu. Automobilka se však rozhodla ji nabídnout ještě většímu počtu zákazníků. Zatímco prvotní třídveřové Jimny Heritage vyrobila v počtu 300 kusů, novou pětidveřovou variantu vyrobí v až 500 kusech.

Speciální edice Suzuki Jimny se inspiruje svými předchůdci ze sedmdesátých, osmdesátých a devadesátých let a prezentuje se jako stroj času. Minulé dekády připomínají hlavně retro polepy v kombinaci s motivem nosorožce a červenými zástěrkami. Budoucí majitelé si pak mohou vybrat z vícero barev, a dokonce i na oficiálních fotografiích se novinka prezentuje v různých odstínech.

Video se připravuje ...

Edice Heritage vychází ze základního Suzuki Jimny XL s atmosférickou čtyřválcovou patnáctistovkou o 75 kW (102 koních) a 130 newtonmetrech. Jedinou dostupnou převodovkou pro speciální edici pak bude pětistupňový manuál, ačkoli se Jimny XL normálně prodává i s automatickou převodovkou, a standardem bude i tradiční pohon všech kol AllGrip Pro.

Australané v základní výbavě edice Heritage současně najdou 9“ dotykový infotainment s bezdrátovou konektivitou Apple CarPlay a Android Auto, zpětnou kameru nebo zadní parkovací senzory, ale bohužel nebudou mít k dispozici adaptivní tempomat. Ten je vyhrazen pouze modelům s automatem.

Pětidveřové Suzuki Jimny XL se oficiálně představilo teprve loni a v Austrálii se prodává se základní cenou od 555 tisíc korun. Nová speciální edice pak je o zhruba 23 tisíc korun dražší. Potenciálním zájemcům je stále dostupná, ale australský importér značky říká, že by si asi měli pospíšit. Původní třídveřová verze se totiž vyprodala během pouhých dvou dnů.

Lukáš Volšický
Diskuze (8)

Doporučujeme

18. 5. 2024 08:20
Re: za 600 tisíc??
Pokud se dobře pamatuji, tak to auto u nás začínalo na 429 a v plné výbavě bylo za cca 500. Problém je, že to auto v podstatě nešlo koupit. Stavil jsem se do Suzuki cca týden po zahájeni prodejů v ČR a dealer mi řekl, že za ten týden má objednávky tak na dva roky dopředu a vůbec nevěděl, jestli by mi byl to auto případně někdy schopen dodat.

To se projevilo i na ojetinách, kdy se tříleté auta prodávaly kolem 800 a navíc to byly i pasti. O jednom jsem někde viděl i článek, kdy auto za takové peníze s nízkým nájezdem bylo v zahraničí utopené při povodni.
16. 5. 2024 20:14
Re: no toto!
:-[] :-[] :-[] :yes:
Avatar - apoho
16. 5. 2024 18:17
Re: za 600 tisíc??
zajisté :-)
Avatar - apoho
16. 5. 2024 16:54
za 600 tisíc??
divné. V Austrálii, která je v cenové úrovni zboží odskočena od Česka zhruba o 50% a v platech o 100% se prodává toto auto za 600 000. U nás by podle toho mělo stát asi 400 000 Kč a ono to normální krátké Jimny pritom stojí dovezené z Německa 700 000.
Někde udělali někteří soudruzi chybu :-!
16. 5. 2024 15:25
Re: no toto!
A hlavne Tesla má tu roadshow preci s tím svým předraženým šuntem 🤣