Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nová Kia Sportage se už vyrábí v Žilině. Poprvé vznikla přímo pro Evropu

David Bureš David Bureš 4. 11. 2021 • 11:48
40
8
Zobrazit náhledy (40)
Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage Kia Sportage

Kia zahájila evropskou výrobu nové generace modelu Sportage. Poprvé v historii je tu specifikace speciálně přizpůsobená pro Evropu.

Žilinská továrna automobilky Kia už sériově vyrábí novou, již pátou generaci kompaktního SUV Sportage. Poprvé v historii vůz bude nabídnut také ve formě plug-in hybridu. To ale nebude jediná změna novinky.

Sportage se totiž poprvé ve své 28 let trvající historii představuje ve verzi speciálně přizpůsobené evropské klientele. Varianta pro globální trhy vypadá prakticky stejně, je však delší. Zatímco evropská specifikace na délku měří 4.515 mm a má rozvor 2.680 mm, globální derivát je dlouhý dokonce 4.660 mm, s rozvorem 2.755 mm.

Důvodem tohoto kroku je nepochybně fakt, že Sportage je aktuálně nejžádanější model značky Kia v Evropě. Jen současné čtvrté generace se od roku 2015 v Žilině vyrobilo přes jeden milion kusů. Vůz se ale jakožto globální model vyráběl též v Číně nebo domovské Jižní Koreji.

V Žilině se Sportage pro evropské trhy vyrábí od roku 2006, tedy už od otevření tohoto slovenského závodu. Ze slovenské továrny už vyjelo více než dva milionů exemplářů tohoto SUV, z toho 104.500 kusů byla druhá generace a 797.500 kousků třetí generace. Vůbec první Sportage se vyráběla v době, kdy ještě slovenský závod Kie neexistoval.

video

Evropská specifikace Sportage nicméně není jedinou novinkou nové generace tohoto vozu. Vůbec poprvé v historii bude model dostupný také ve formě plug-in hybridu, ten však portfolio rozšíří až během roku 2022. Elektrifikovaných variant ale bude vícero, k dispozici bude rovněž mildhybrid a hybrid.

Právě široké paletě motorizací (k dispozici budou i různé převodovky nebo pohon předních i všech kol) a širším možnostem individualizace (poprvé je k dispozici dvoubarevná karoserie) se musela přizpůsobit výroba, která je kvůli tomu dostatečně flexibilní.

Související články

Témata
4. 11. 2021 14:55
Re: Celé zle
Tucson vyzeral na fotkach lepsie ako nazivo. Sportage presne naopak - nazivo je to vyrazne lepsie.

Samozrejme, trh rozhodne, ci je to pekne, alebo nie.
Avatar - Katikakus
4. 11. 2021 13:35
Re: Celé zle
Hugina je nutno brat s rezervou. Je to takovy mistni okopavac H/K.
Avatar - 3_diamanty
4. 11. 2021 12:53
Re: Celé zle
Ani mne sa nepaci ( ale trhak to proste bude aj tak ) .. asi najkrajsi sportage za mna bol v 3tej generacii po facelifte z r 2015 s tou uz akoby mriezkovanou maskou... dodnes vizualne bez chybicky :yes:

Ale popravde treba povedat ze stale je novy sportage vizualne lepsie zvlsdnuty ako tucson s tym otrasnym radiatorovym xichtom s nizko polozenymi svetlami...
4. 11. 2021 12:33
Re: Celé zle
ako chapem, ze dizajn je subjektivna vec vkusu. Ale nebyt tej druhej vety, tak by si aspon nepotvrdil, ze vkus nemas.
4. 11. 2021 12:19
Re: Blinkry
Taky jsem si toho vsimnul, myslim taky u posledniho Tucsona dost trapny .. ale hlavne to je hloupy misto, kdyz je nekdo za autem treba nakladak na krizovatce, neuvidi to :-!

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud