Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Obytné VW California: Dovolenková legenda stále ve formě

Jiří Baborský Jiří Baborský 30. 8. 2020 • 22:37
9
4
Zobrazit náhledy (9)
Obytné Volkswageny California Obytné Volkswageny California Obytné Volkswageny California Obytný Volkswagen Caddy

Už legendární Volkswagen Bus T1 nabízel v padesátých letech obytnou vestavbu. V třetí generaci se zrodila kempařská legenda California, kterou letos doplňují dva velké karavany Grand California. A tak jsme si je všechny pozvali a vyrazili po kempech.

V autě se dá bydlet na mnoho způsobů. Nejméně nároční cestovatelé na noc sklopí opěradla předních sedaček a přenocují klidně ve smartu. Dobrodružní majitelé kombíků s rovnou podlahou rozbalí karimatky nebo deku a spí jak miminka. Sofistikovanější cestovatelé si pořizují dodávky, do kterých nacpou rovnou celou matraci. Nejeden kutil se přes zimu zavře do dílny, řeže, stlouká, šroubuje a na léto vyrobí rodince ze starého užitkáče pojízdnou garsonku s vestavěnou kuchyňkou. Takové choutky samozřejmě nemohly ujít ani samotným automobilkám, jež se v prvopočátku spojily s externími úpravci, kteří už v oboru karavaningu nasbírali spoustu zkušeností. Tak vše odstartovalo i u Volkswagenu.

Začalo to busíkem

Německá firma Westfalia vznikla už v roce 1844 a původně stavěla vozy za koně. V roce 1950 získala netradiční zakázku od britského důstojníka sloužícího v Německu – chtěl přestavět legendární kulatý Volkswagen Bus na pojízdný dům. Výsledek veřejnost natolik uchvátil, že se brzy dostal do sériové výroby takzvaný Camping-Box a dobrodruzi padesátých let po něm lačnili.

Jméno California se na obytném volkswagenu poprvé objevilo v roce 1988 v třetí generaci transporteru, tedy ještě hranatého s motorem vzadu. Westfalia na jeho bázi nejprve vyráběla luxusní a náležitě drahý model Joker. Mohl mít zvýšenou, nebo výklopnou střechu, kuchyňku, vařič, dřez… Prostě cestovatelský ideál, jenže nad poměry většiny, kteří po něm toužili. Do hry se tedy vložila samotná automobilka. Pomohla vymyslet dostupnější variantu, vypustila některé zbytečné luxusní prvky a plánem většího objemu produkce přispěla ke zlevnění výroby. Nový T3 California, první cestovatelský model postavený pod hlavičkou Volkswagenu, oslovil hned v prvním roce pět tisíc zákazníků. Ze speciální verze se záhy stal samostatný model pokračující v obdobném duchu i ve čtvrté, páté i šesté generaci včetně nejnovější evoluce T6.1. Protože firma Westfalia v roce 2001 zběhla pod křídla koncernu Daimler a staví hlavně konkurenční Mercedesy V Marco Polo, vyrábí si Volkswagen počínaje pátou generací T5 obytné vozy sám. Jak mu to jde, jsme prověřili testem všech tří velikostí. Nejnověji totiž standardní model California doplnily dvě Grand Californie na bázi velkého typu Crafter.

A díky sedmdesátiletému výročí, které letos VW oslavuje od uvedení prvního užitkového vozu řady T, pořídíte nyní levněji i Californii. A když už oslava, tak pořádná - sleva až 349.000 Kč včetně DPH se už docela hodí. Slavit se bude i v Praze, v sobotu šestadvacátého září projede hlavním městem spanilá kolona těchto legendárních užitkáčů. To by mohla být hezká podívaná!

California 6.1

Tradiční model California, který známe už 32 let, vychází z řady Transporter, dnes konkrétně z luxusní varianty Multivanu. I proto je dražší a cenově nepříliš vzdálená novým větším sourozencům na bázi levnější dodávky Crafter. Aktuálně se nabízejí tři výbavové stupně:

California Beach je v podstatě multivan s manuálně výklopným střešním stanem a možností vytvořit ze sedaček druhé spodní lůžko. Standardně čtyřmístný, volitelně pěti, ale i sedmimístný van má v levém boku výklopný stolek s vařičem.

California Coast má jen čtyři sedadla a zbytek prostoru vyplňuje obytná vestavba – skříně a kuchyně s lednicí i dřezem. Dva spí dole, dva nahoře.

California Ocean je luxusnější obdobou verze Coast, nabízí řadu estetických šperků, bohatší výbavu pro maximální komfort elektricky výklopný střešní stan.

Cestující: 4/5/7
Nocležníci: 4
Základní cena: 1 175 749 Kč

Svět motorů 34/2020 Svět motorů 34/2020

Grand California 680

Aby se prodloužená verze s pohodlnou podélnou postelí vešla do limitu 3500 kg pro řidičák skupiny B, je homologována jen pro dva cestující. Jinak poskytuje obdobné luxusní bydlení jako specifikace 600, díky absenci stropního lůžka nabízí vyšší skříně.

Cestující: 2
Nocležníci: 2
Základní cena: 1 520 018 Kč

Grand California 600

Kratší varianta obytného crafteru se zvýšenou střechou má standardně čtyři sedadla a dvoulůžko v zádi napříč. Připlatit si můžete za postel v patře, pak se vyspíte čtyři. Standardem je nábytek, koupelna se sprchou a toaletou i plně vybavená kuchyně.

Cestující: 4
Nocležníci: 2/4
Základní cena: 1 464 432 Kč

Inspiroval se i caddy

Komfortní stanování nabízí i nejmenší užitkový model Volkswagenu. Verze Caddy Beach vypadá zvenku zcela nenápadně, ze zadních sedaček ale snadno vytvoříte pohodlné lůžko a z výklopných pátých dveří rozbalíte za autem parádní stan. Pořídit si můžete rozkládací nábytek nebo praktický organizér do interiéru. Na fotce si připomínáme test z roku 2016. Aktuálně Volkswagen chystá nový model, který se představí na podzim a má přinést spoustu zajímavých novinek.

 

Doporučujeme

Témata
Avatar - SKAY
30. 8. 2020 19:50
Re: VW za slušnou pálku
Tak něco Od Hymeru at sme v DE s mercedes šasi a 6 válcem ?
30. 8. 2020 19:37
VW za slušnou pálku
Cena šílená za to jde koupit větší a lépe vybavený klasický obytňák. Vzhledem k tragédii jménem T5 bych si koupit VW asi odpustil.
30. 8. 2020 12:42
Chybí další stránky
Nevím co dělám blbě ale zobrazuje se mi jen první strana článku. Ty další které by měly popisovat jak to dopadlo v kempech chybí.