Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Odemykání s NFC: Když si auto odemknete mobilem

Martin Vaculik Martin Vaculik 20. 1. 2019
10
10
Zobrazit náhledy (10)
Aplikace si nyní potřebuje ověřit, zda váš mobil je vybaven funkcí NFC. Dělá se to tak, že i v telefonu spustíte aplikaci pro vzdálený přístup Mercedes- me. A v počítači potvrdíte test. Po potvrzení je funkce vzdáleně aktivovaná, musíte ji ale ještě fyzicky potvrdit u vozidla. Ještě naposledy musíte s sebou k autu kromě mobilu vzít i klasický klíč. Dvojitým stiskem zamykání nejdřív vypněte bezklíčové odemykání – což zní v tuto chvíle paradoxně. Ale bezklíčové není mobilem – je to s klíčem v kapse. Poté vůz odemkněte tlačítkem. Uvnitř musíte klíč přiložit na místo, kde je schopen pasivní indukce – ná Po prvním startu už bude vozidlo přístupné pouze mobilem. Odemyká i zamyká se přiložením jeho zadní strany ke klice. Klíče jsou složité i drahé, mobilní technologie odemykání budou brzy levnější
Luxusní vozy BMW, Mercedes-Benz a Tesla už umožňují nechat klíček doma a odemykat mobilním telefonem. Vyzkoušeli jsme, jak to funguje.

Postup jsme otestovali na příkladu Mercedesu C 217, což je kupé současné třídy S. V jeho předlouhém ceníku najdete položku Digitální klíč za 5728 Kč. Ta znamená, že vozidlo lze kromě klasického klíče odemykat a startovat i technologií NFC (Near Field Communication). U aut je to novinka, ale například k platebním terminálům přikládají své mobily místo karet mnozí už léta, a to je ten samý princip.

Vedle zmíněných 5728 Kč jednorázově při koupi musíte ještě zaplatit 1099 Kč každý rok, a to v e-shopu na stránkách českého Mercedesu. Pak se vám na portálu Mercedes-me, kde máte přes internet vzdálený přístup ke svému vozu, objeví nabídka „digitální klíček od vozidla“ .

Když na ni klepnete, vyskočí nabídka aktivovat službu ve správě služeb. A zde pak zvolíte samotný digitální klíček.

Aplikace si nyní potřebuje ověřit, zda váš mobil je vybaven funkcí NFC. Dělá se to tak, že i v telefonu spustíte aplikaci pro vzdálený přístup Mercedes-me. A v počítači potvrdíte test. Po potvrzení je funkce vzdáleně aktivovaná, musíte ji ale ještě fyzicky potvrdit u vozidla.

Ještě naposledy musíte s sebou k autu kromě mobilu vzít i klasický klíč. Dvojitým stiskem zamykání nejdřív vypněte bezklíčové odemykání – což zní v tuto chvíle paradoxně. Ale bezklíčové není mobilem – je to s klíčem v kapse. Poté vůz odemkněte tlačítkem. Uvnitř musíte klíč přiložit na místo, kde je schopen pasivní indukce – návod k obsluze jej popisuje v radách pro případ, že se vám vybije baterka. A telefon položte opět na určené místo, kde má své indukční nabíjení, napojení na vnější anténu a právě senzor NFC. U S kupé je to v loketní opěrce. Po prvním startu už bude vozidlo přístupné pouze mobilem. Odemyká i zamyká se přiložením jeho zadní strany ke klice. Nálepka se symbolem NFC na klice pouze označuje správné místo a sama funkční význam nemá – můžete ji sloupnout.

Celý postup nám tiskový mluvčí českého Mercedesu Jan Kuhn předvedl s mobilem Samsung Galaxy S8, který si musel vypůjčit. Jeho služební iPhone totiž funkci NFC neumožňuje, což je u těchto drahých telefonů překvapivý fakt. Nejen pro majitele iPhonů brzy dorazí další vychytávka – nálepka s NFC, díky níž uděláte klíč k mercedesu z čehokoliv. U autorizovaného prodejce náhradních dílů by měla stát 555 Kč.

Ceny
Příplatek za digitální klíč5728 Kč
Aktivace služby v Mercedes-me1099 Kč/rok
Telefon s NFC od 5000 Kč
Nálepka s NFC (přijde tento rok) 555 Kč

Budoucnost výhradně v mobilu: Klíč jen k drahým autům

Mobily brzy nahradí autoklíče. Ačkoliv na to nevypadají, jde o technicky nesmírně složité součástky aut, které může majitel ztratit nebo poškodit. A v ohromných objemech autoprůmyslu stojí nemalé peníze. „V klíčku je elektronika jako v mobilu. Je to vlastně mikropočítač, který ale musí vydržet vlhkost, teplo i zimu,“ říká Matěj Bartecký, šéf vývojového týmu společnosti Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm. Předpovídá proto, že brzy klíče zmizí. Auta se budou odemykat přes wi-fi a startovat jednoduše tlačítkem. Technologicky už je to možné dnes, konzervativní zákazníci na to ale ještě nejsou připraveni. A v jednom segmentu nikdy ani nebudou - u luxusních aut prý klíče nejspíš vždycky zůstanou. Hlavně proto, aby měl majitel co položit na stůl v baru, nebo se potěšit pohledem na umělecky ztvárněný předmět. Například u Porsche 911 už roky nese siluetu sportovního kupé.

Související články

Témata

Diskuse: Přidat názor

Re: iPhone a NFC
pavel@flajshans.cz
| 22. 4. 2019
Také doupřesním další nesmysl. Ani u Androidu nemůžete platit kteroukoliv platební kartou přes NFC. Do Google Pay lze vložit pouze karta, kde banka (jako vydavatel) podporuje Google Pay. U Androidu je to v případě placení přes NFC stejné jako u Applu. Banka musí podporovst daný platební kanál (Google Pay a/nebo Apple Pay), abyste mohl kartou "vložit" do mobilu a platit pak mobilem.
iPhone a NFC
MichalF
| 21. 1. 2019
Jen poupresnim, ze placeni telefonem pres NFC u Applu funguje, resp pres Apple Pay, ktery tuto technologii vyuziva.
iPhone a NFC
Saab
| 21. 1. 2019
To že to iPhonem nejde není vůbec překvapivý fakt. iPhony NFC čipy mají, jen jsou jejich funkce v iOS značně omezené a to pouze na Apple Pay.
Ze stejného důvodu nefunguje ani placení telefonem přes NFC místo platební karty jako je to běžné u Androidu. Opět je to jen politika Applu.
Je to stejné jako Bluetooth kdy u Androidu můžete přes BT přenášet soubory z jednoho telefonu na druhý, ale u iPhonu ne, tam je tato funkce opět úmyslně blokována Applem.
Avatar - xxc
internet
xxc
| 21. 1. 2019
NFC mame aj v hodinkach a moze to byt dobra vec, pokial auto pouziva viac clenov rodiny a kluce su vacsinou bezne len 2.
Avatar - Stejsn
NFC
Stejsn
| 20. 1. 2019
Telefon si dobije v autě... oh, wait... ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku