Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ohio hlásí konec policejního teroru motoristů. Měli bychom se inspirovat?

Ohio hlásí konec policejního teroru motoristů. Měli bychom se inspirovat?

Ohio hlásí konec policejního teroru motoristů. Měli bychom se inspirovat? Zdroj: acz

Diskuze (58)
Běsnění dopravních policistů není ani zdaleka jen českou záležitostí, své by o tom mohli vyprávět i řidiči v americkém státě Ohio. Ale tam dochází ke výraznému zlepšení situace, které by vůbec nebylo od věci realizovat i u nás.

Motoristé u nás fungují jako dojná kráva. Platí poplatky za dálnice v dezolátním stavu, odvádějí obrovské částky na daních z pohonných hmot a ještě slouží k vylepšení statistik silničních kontrol u státní policie (interní pokyny k optimálnímu využití pracovní doby policistů v terénu jsou obecně známy) a k plnění pokladen měst a obcí.

Se spotřební daní, DPH a dálničními poplatky asi mnoho nenaděláme, ale Amerika, konkrétně přísnými silničními kontrolami proslulý stát Ohio, poskytla návod, jak omezit chování městské policie, jenž si v řadě případů zaslouží označení běsnění.

V Ohiu dosud fungovaly při úřadu starosty místní soudy a pokud byl řidič v daném okrsku změřen, řízení proběhlo u těchto soudů a pokuta putovala do obecní kasy stejně, jako je tomu i u nás, pokud vás vyhmátnou "měšťáci". Ti přece potřebují, aby se jim vrátily peníze, investované do radaru, jenž následně pomáhá zajímavým způsobem vylepšovat rozpočet. Otrlejší z nich se dokonce ani netají tím, jak rychlou návratnost taková investice má. Chudáci provozovatelé solárních elektráren...

Jenže teď stát Ohio sedm z těchto soudů v nejmenších městech zrušil. V praxi to ovšem neznamená, že by silnice začaly připomínat scény z Mad Maxe. Uvědomělá a pořádkumilovná městská policie má právo i nadále kontrolovat na svém území rychlost, peníze ale půjdou do společné státní kasy. Ano, chápete to správně - motorista přestane být veřejným nepřítelem číslo jedna, jímž pochopitelně nikdy nebyl a policie se bude věnovat důležitějším činnostem.

Dobrým příkladem policejního řádění je předměstí Clevelandu - městečko Linndale, takové ohijské Lázně Bohdaneč. Jeho území protíná Interstate 71 v délce čtvrt míle(!!!), tedy 400 metrů a patří do něj i sjezd do města. Na tomto úseku v roce 2011 měšťáci rozdali 4000 pokut ve výši překračující 400.000 dolarů. To je na osobu osmkrát více pokut, než činí v už tak přísném Ohiu průměr. Že ovšem v Americe fungují některé věci jinak, než u nás, dokazuje to, že právě aktivity uniformovaných loupežníků z Linndale vedly ke změně legislativy státu. Ve zmíněném zapadákově žije mimochodem asi 117 obyvatel...

Myslíte si, že by podobná úprava měla smysl i u nás a městská policie by díky ní měla více času obcházet kupříkladu místa, kde působí dealeři drog a kapsáři?

Vstoupit do diskuze (58)