Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ojetý Opel Corsa B: Auto, které změnilo český trh. Jak funguje po letech?

Svět motorů Svět motorů 2. 9. 2022 • 01:47
55
Zobrazit náhledy (55)
Opotřebená manžeta řadicí páky signalizuje vysoký nájezd Opel Corsa B Opel Corsa B Digitální teploměr v městském voze z roku 1995? To si pište! Sedadla corsy jsou tak pohodlná, jak jen to rozpočet a datum výroby dovolily. Příliš komfortu si tedy neužijete. Vzadu je také prostoru docela dost, v případě třídveřové verze je ale nastupování poněkud komplikované Opel Corsa B Pokud natrefíte na exemplář s výškově seřiditelnou sedačkou řidiče, máte kliku. Obrazně i doslova. Corsa překvapila také několika prvky z aut vyšších tříd, například osvětlením palubní desky s regulací Opel Corsa B Opel Corsa B Fascinující je nápaditost, se kterou designéři vyřešili moderní potřeby řidiče. Třeba držáky nápojů ve spolujezdcově kastlíku. Opel Corsa B Opel Corsa B Opel Corsa B Opel Corsa B Opel Corsa B Opel Corsa B Opel Corsa B Opel Corsa B S takto líbivou siluetou se netřeba divit tomu, že si Corsa B podmanila svět Opel Corsa B Zadní část třídveřové verze byla zcela odlišná, s jinými světly i víkem kufru Opel Corsa B Kufr má kapacitu 280 litrů. Na svou kategorii a dobu vzniku to není vůbec špatné číslo. Opel Corsa B Opel Corsa B Zážehová čtrnáctistovka s výkonem 44 kW umí s corsou dobře hýbat. Především je ale velmi robustní. Opel Corsa B Opel Corsa B Třípaprskové dobové disky buď milujete, nebo nenávidíte. Tomuhle autu ale rozhodně svědčí. Světlomety jsou malé a svítí špatně. V noci proto radši jezděte jen pomalu. Opel Corsa B Opel Corsa B Opel Corsa B Výměna plastových lemů z druhovýroby je nenákladná a vizuálně účinná. Jen je nepřitáhněte až přespříliš, jako v našem případě. Najít corsu s pěkným lakem je možné jen u garážovaných vozů. Svrchní vrstva čirého laku se vlivem počasí poroučela zcela expresně. Naše corsa trpí přetrhaným těsněním dveří. Voda pak kape na sedačku řidiče a rozptyluje vlhkost v kabině. Také oloupaný znak je nedílnou součástí vysokého nájezdu. Druhovýroba neexistuje, originální díl stojí 1454 Kč. Jistě potěší, že chladič si můžete vyměnit i sami. Neoriginální díl nemusí vyjít na více než 771 Kč. Funguje bezvadně. Chevrolet Celta Chevrolet Chevy C2 Chevrolet Chevy C3 Opel Corsa Combo Opel Corsa Eco Opel Corsa Eco Opel Corsa Sedan Opel Junior Opel Junior Opel Tigra

Opel Corsa byl už v první generaci prodejně úspěšným vozem. Byla to však až ta druhá, která se v nespočetných verzích dostala do celého světa – a také třetího tisíciletí.

Robustní technika, nízké provozní náklady, dobré jízdní vlastnosti, a především líbivý vzhled. Když byla v roce 1993 představena corsa od Opelu v druhé generaci, naplňovala všechny tyto požadavky na prodejně úspěšný malý automobil. Že to ale bude takový trhák, že malou corsu po letech katapultuje mezi nejlépe se prodávající auta na světě, to čekal asi málokdo.

Ideově začal příběh béčkové corsy ještě mnohem dříve. V roce 1983 byl představen koncept městského vozu Junior s pokrokovou aerodynamikou a futuristickým, modulárním interiérem. Ve srovnání s o rok dříve představenou, hranatou Corsou A působil junior jako zjevení. Bohužel pro něj však zjevením zůstal až do března roku 1993, kdy přišla na trh nápadně kulatá Corsa B, a na futuristický koncept se mezitím úplně zapomnělo.

To ale nijak neovlivnilo úspěchy, které corsa sklízela na mezinárodních trzích. Její předchozí generace na věhlasná jména typu Fiatu Uno, Renaultu 5 nebo Fordu Fiesta vždy trochu ztrácela. Stejně jako soudobá astra střídající kadett, i corsa v devadesátých letech nabrala druhý dech. Renault, nedávno nahrazující stárnoucí pětku větším cliem a menším twingem, nedokázal udržet krok s líbivým Fiatem Punto ani tradiční fiestou, to zvládla jedině corsa coby šestý nejprodávanější vůz let 1993 až 1994.

Video se připravuje ...

V následujících letech se ale corsa stala na našich trzích téměř ikonou, protože představovala první cenově dostupnou „západní“ alternativu k domácí produkci, tehdy zastoupenou Škodou Felicia.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč

Doporučujeme

Témata