Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Omlazené Bentley Bentayga Speed nabídne více agresivity i luxusu

Ondřej Mára Ondřej Mára 12. 8. 2020 • 09:15
16
Zobrazit náhledy (16)
Bentley Bentayga Speed Bentley Bentayga Speed Bentley Bentayga Speed Bentley Bentayga Speed Bentley Bentayga Speed Bentley Bentayga Speed Bentley Bentayga Speed Bentley Bentayga Speed Bentley Bentayga Speed Bentley Bentayga Speed Bentley Bentayga Speed

Novinka nabídne především upravený design exteriéru a interiéru, zatímco pohonná jednotka zůstala naladěna na stejné výkony.

Ostré Bentley Bentayga Speed, které se chlubí titulem jednoho z nejrychlejší a nejluxusnějších SUV na světě, se pro modelový rok 2021 dočkalo drobné modernizace. Ta se přitom zaměřuje především na design, který odpovídá soudobým modelům značky a celkově podtrhuje jeho agresivitu i prémiovost.

Zřejmě nejvýraznější změnou je čtveřice oválně tvarovaných světlometů v kombinaci s hranatější a kolmější maskou chladiče, čímž Bentayga Speed navazuje na nedávno představené klasické Bentley Bentayga s motorizací V8. Přesto si Speed zachovává unikátní výraz.

Díky kombinaci tmavší mřížky chladiče a lehce ztmavených světlometů působí příď modelu Speed agresivněji. Novinka také dostala vystouplou ochranu podběhů v barvě karoserie, výrazný spoiler na pátých dveřích a unikátní nárazníky, které svými tvary a chromovým dekorem elegantně kombinují agresivitu i vznešenost vozu.

Změny se dočkala i záď, tedy především páté dveře. Ty dostaly nový design inspirovaný Audi Q7, kdy jsou zadní oválné svítilny integrovány přímo do víka kufru. V podbězích se standardně zabydlely 22“ lehké ráfky s možností lakovaného či tmavého vzhledu a koncovky výfuku dostaly opět oválné tvary.

Video se připravuje ...

Stejně jako ostatní modely Bentley, i Bentayga Speed nabídne obrovskou nabídku laků. V základním balíčku je celkem 17 odstínů, dalších 47 odstínů je dostupných v balíčcích Extended či Mulliner a nechybí ani 24 dvoubarevných kombinací. A komu by to nestačilo, tomu Bentley namíchá barvu přesně podle přání.

Ve verzi Bentayga Speed Black Specification pak vůz dostane černě lakované střešní nosiče a zadní difuzor, černé lakování lesklých (tedy chromových) doplňků, leskle černě lakovaná 22“ kola a přední splitter, nástavce prahů a zadní spoiler z karbonu.

Interiér nabídne především tmavé barvy v kombinaci s kontrastním koženým čalouněním ve dveřích, na lemech sedadel i na horní straně palubní desky. Poprvé se zde také objevuje Alcantara, která si našla místo na stropnici, sloupcích, volantu, voliči převodovky i na středu sedadel. Na přání ji však může nahradit kůže.

Samotná sedadla se mohou pochlubit speciálním prošíváním „Mulliner Driving Specification“ a nechybí ani vyšívaný nápis Speed v jejich středu. Na přání však automobilka bezplatně sedadla vyzdobí i logem značky. Označení Speed se pak objevuje ještě na palubní desce i ozdobných prazích.

Kromě nových materiálů ale došlo i na novou techniku. Omlazené Bentley Bentayga Speed nabídne například nový infotainment s 10,9 palcovou dotykovou obrazovkou a podporou bezdrátového připojení Apple Car Play. Řidiče jistě potěší nový digitální přístrojový štít, schopný nových zobrazení, a modernizace se dočkal i průhledový štít, který zobrazuje více informací. Vestavěná navigace se navíc naučila zobrazovat satelitní mapy a nechybí ji ani trojrozměrný náhled.

Pod kapotou zůstal 6.0 litrový dvakrát přeplňovaný motor W12, který nabízí identický výkon 467 kW a maximální točivý moment 900 N.m v rozmezí 1500 až 5000 ot/min. Akceleraci z 0 na 100 km/h tak Bentayga Speed zvládne v čase okolo 3,9 sekundy a maximální rychlost dosahuje 306 km/h.

O přenos výkonu na všechna kola se stará osmistupňová automatická převodovka, která umí v rozmezí od 5. do 8. rychlostního stupně otevřít konvertor točivého momentu. Pokud pak řidič nešlape na plyn a pouze plachtí, motor je od kol odpojen, běží na volnoběh a vůz šetří palivo.

Úspoře paliva navíc pomáhá i funkce odpojování poloviny válců. Řídící jednotka navíc dokáže v závislostech na informacích o výfukových zplodinách rozhodovat, který z bloků šesti válců deaktivuje. Tím omezuje chladnutí válců i katalyzátorů, což by mohlo vést k růstu emisí.

Ideální vyvážení mezi dynamickou a komfortní jízdou zajišťuje standardně dodávaný systém Bentley Dynamic Ride s 48 voltovými aktivními stabilizátory a překalibrovaným systémem vektorování točivého momentu na zadní nápravě. Samozřejmostí je také volič jízdních režimů Drive Dynamics se třemi přednastavenými režimy a jedním individuálním.

O bezpečné zastavení se pak stará čtveřice karbon-keramických brzdových kotoučů, které patří k největším a nejvýkonnějším brzdám v nabídce automobilky. Kromě ostrého nástupu a omezené ztráty výkonu navíc ve srovnání s klasickými brzdami přispěly ke snížení neodpružené hmotnosti o cca 20 kilogramů.

Detaily o ceně by měly být teprve zveřejněny, sama automobilka ovšem dodává, že SUV Bentayga Speed nabídne v USA, oblastech Středního východu a regionech Asie a Pacifiku. Zámořští kolegové pak předpokládají, že rozdíl mezi standardním Bentley Bentayga a Bentayga Speed bude zhruba 40.000 dolarů, tedy cca 889.000 Kč.

Doporučujeme

Témata