Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Elektrické Bentley by měl být zvýšený luxusní sedan, V12 může zmizet do 10 let

Ondřej Mára Ondřej Mára 2. 4. 2020 • 15:56
17
2
Zobrazit náhledy (17)
Bentley EXP 100 GT Bentley EXP 100 GT Bentley EXP 100 GT Bentley EXP 100 GT Bentley EXP 100 GT Bentley EXP 100 GT Bentley EXP 100 GT Bentley EXP 100 GT Bentley EXP 100 GT Bentley EXP 100 GT Bentley EXP 100 GT Bentley EXP 100 GT

Bentley čile pracuje na svém prvním čistě elektrickém modelu, o kterém konečně prozradilo pár konkrétních informací.

Podle informací webu Autocar plánuje automobilka Bentley představit svůj první čistě elektrický model zhruba v roce 2025, což je na první pohled spousta času. Pro vývojáře a techniky se však bude jednat o výzvu.

Automobilka má totiž poměrně vysoký cíl, kterým je stvořit vůbec nejvíce environmentální a udržitelný model ve světě luxusních automobilů. To však vyžaduje velké investice do technologie baterií, sofistikovanou techniku a funkční design, který ohromí nejen vzhledem, ale také aerodynamikou.

Z toho důvodu se chce automobilka vyhnout koncepci moderních SUV, která jsou aerodynamicky neefektivní. Místo toho chce raději vsadit na luxusní vlajkový sedan, který však bude mít kvůli bateriím uloženým v podlaze vyšší stavbu karoserie.

Adrian Hallmark, šéf Bentley, v rozhovoru pro Autocar naznačil, že inspirací pro první elektrický model značky by se mohl stát například Jaguar I-Pace. Novinka Bentley by však měla být extrémnější a více kombinovat tvary tradičního sedanu s vyšší karoserií. A pochopitelně bude také výrazně luxusnější i dražší.

V podlaze vozu by měly být uloženy lithium-Iontové baterie, jejichž technologie by měla do uvedení vozu na trh opět výrazně pokročit směrem kupředu. „Předpovědí je, že technologie baterií se k tomu datu (uvedení na trh) opět posune kupředu a to nás dostává na hranici toho, co si myslíme, že musíme zákazníkům nabídnout: dojezd 480 až 563 kilometrů nebo možnost cestovat při průměrné rychlost 105 km/h až 5 hodin,“ uvedl Hallmark.

Hallmark navíc dodal, že se značka elektrické budoucnosti rozhodně nebojí. A obavy nemá ani z nezájmu zákazníků. Vozy Bentley jsou sice schopné uhánět vysokou rychlostí, jenže většině zákazníků jde především o komfort, sofistikovanost a lehkost, s jakou vůz jede. Zákazník tak vlastně jen vymění V12 za zhruba 2.000 bateriových článků.

Hallmark v závěru rozhovoru potvrdil chystané vyřazení ikonického motoru V12 z nabídky, nezmínil však žádný časový rámec. Pouze potvrdil, že dvanáctiválcové motory zkrátka měly svůj vyměřený čas. „Uplynulých 100 let jsme se snažili dělat motory větší a výkonnější. Během příštích 10 let se je pokusíme nechat zmizet.

Související články

Témata
2. 4. 2020 18:18
Pokud ikonický,
tak nepochybně W12. Ale ten zase asi není ikonický:)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku