Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Parádní stodolový nález. Tento Saab se dostal na světlo po 42 letech. Poznali byste to?

Jan Zajíc
Diskuze (11)

Ve Švédsku se nedávno dražil jeden velice zajímavý Saab 96. Kus z roku 1979 za svůj dosavadní život najezdil pouhých 7 kilometrů.

Saab 96 se začal vyrábět v roce 1960 jako nástupce modelu 93, z něhož také vycházel. V průběhu let vůz prošel několika modernizacemi, jeho produkce skončila v roce 1980.

Jednu z nejdůležitějších změn, jichž se Saab během života dočkal, představuje nasazení vidlicového čtyřválce, který následně z nabídky vyřadil dvoudobý tříválec.

Právě čtyřválcem je vybaven v úvodu zmíněný automobil. Zelený Saab 96 se zeleným čalouněním interiéru si v roce 1979 jistý zákazník odvezl z autosalonu do garáže nebo stodoly (umístěné snad v městské oblasti Nossebro) a z ní ho už pak nikdy nevyvezl. Údajně měl totiž několik dalších aut a na nový Saab postupně zapomněl. Proto jen 7 kilometrů na odometru.

Vůz se tak na světlo dostal až po smrti majitele, když se našel právě na místě, kam ho vlastník před 42 lety uložil.

Ze stodoly byl Saab samozřejmě vytažen v poněkud omšelém stavu, po umytí ale výrazně prokoukl. Hezky vypadá především kabina, některá jiná místa však stáří neutají. V této lepší formě pak 96 zamířila do dražby, v níž také na konci ledna našla nového majitele. Ten za ní zaplatil v přepočtu nějakých 1,16 milionu korun.

A to i přesto, že auto minimálně od nálezu nikdo nenastartoval. Aukční společnost byla opatrná a zájemcům rovněž doporučila, aby v případě, že vůz vydraží, před "nakopnutím" motoru nejprve provedli důkladný servis.

Protože jde o vůz z posledních měsíců výroby, ukrývá se pod kapotou vidlicový čtyřválec o objemu 1498 kubických centimetrů s dvojitým karburátorem. Výkon činí 50 kW.

Jan Zajíc
Diskuze (11)

Doporučujeme

Avatar - Barry Lyndon
3. 2. 2022 15:24
Re: Vypadá to
Design a celkové pojetí odpovídá roku vzniku, což je rok 1960. Že se to ve výrobě udrželo 20 let (konec výroby 1980), je mi taky záhadou. Mít tohle třeba v roce 1990, tak to vypadá, že člověk jezdí ve veteránu a ona by to byla teprve 10 let stará funglovka :D .

Ale zase v roce 1960 to byla myslím docela pecka. :yes:
Avatar - Barry Lyndon
3. 2. 2022 15:21
Re: povinne zmluvne poistenie
Třeba to pojištění prostě normálně platil... :D :yes:
Avatar - xxc
3. 2. 2022 14:15
Re: Re: povinne zmluvne poistenie
Len po vybere z depozitu musi mat auto do 7 dni stk a emisnu kontrolu. Ktovie, co tie dnesne auta, co spravi mocovina v nadrzi za 40 rokov.
3. 2. 2022 11:59
Re: Re: povinne zmluvne poistenie
Pokud vím, v dávnějších dobách se to neřešilo nebo šlo dat čestné prohlášení. A teď se dají značky do depozitu.
3. 2. 2022 09:47
Re: povinne zmluvne poistenie
U nás ne, ale musíš dát značky do depozitu na úřad.
Edit: "European Union countries require that a driver have third-party liability insurance prior to registering a car. This insurance covers the other party's property damage and injuries due to an at-fault accident in any EU country.
Překlad DeepL: Země Evropské unie vyžadují, aby měl řidič před registrací vozidla pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Toto pojištění kryje škody na majetku a zranění druhé strany v důsledku zaviněné nehody v kterékoli zemi EU.