Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Parkování jednostopých vozidel: S izolepou na parkoviště

Martin Karlík
Diskuze (33)

Řidič je povinen umístit parkovací lístek za přední sklo, hlásá provozní řád spousty parkovišť. Co má ale dělat řidič bez předního skla? Zjišťovali jsme, jak postupovat při parkování motocyklu.

Když přijedete na náměstí do Kolína nebo Nymburka autem, vyzvednete si lístek v automatu, dáte ho za okno a jdete na oběd nebo na nákup. Je to jednoduché a není v tom žádná věda. Ale co s motorkou? Vyhlášky měst mluví jasně. Kdo nemá viditelně za sklem lístek, dostane pokutu. Ale co když žádné sklo nemáte?

V některých městech se při podrobném studování parkovacího řádu dozvíte, jak má postupovat řidič motocyklu. Většinou má mít lístek u sebe a předložit ho při případné kontrole. V Českém Krumlově je na zvážení řidiče, jestli si doklad vezme s sebou, nebo ho nějak upevní na mašinu. Dalším řešením je zaplacení pomocí aplikace, kam se zadá registrační značka. Protože všude tuto informaci nemají nijak viditelně a jasně napsanou, obeslali jsme radnice a zeptali se, jak platit za parkování motocyklů. A některé odpovědi nás překvapily.

Stání zadarmo

Tohle je z pohledu motorkářů a skútristů ta nejlepší varianta. Placené parkoviště je placené jen pro auta, motocykly ho mohou použít zdarma. Tak tomu je v Praze, kde můžete stát třeba celý týden na modré, žluté, zelené, fialové nebo jakékoliv zóně a nebude vás to stát ani halíř.

Praha za skútry a motorky nevybírá peníze, aby podpořila udržitelnou mobilitu. Ta je teď v módě, a hlavní město tak umožňuje ušetřit těm, co se dobrovolně vzdají pohodlí auta a přesednou do jedné stopy. Některé radnice nechávají motocykly stát zdarma kvůli tomu, aby se vyhnuly právě problémům s umisťováním lístečků nebo třeba rezidentních karet na jednostopá vozidla.

V Chebu, Rakovníku, Ústí nad Labem, Teplicích, Litoměřicích, Krnově, ale taky Nitře, Bratislavě, polské Lodži nebo v Gdaňsku prostě dáte stejně jako v Praze svůj stroj na stojánek a víc neřešíte. Platit za parkování jednostopého vozidla nebudete ani ve švýcarském Bernu, v celém Portugalsku a taky Rakousku, kde zákon zpoplatnění motorek při stání na veřejných komunikacích neumožňuje. Stání na ulicích a náměstích je zdarma pro motocykly i v Itálii. Jinak to je samozřejmě na soukromých nebo hlídaných parkovištích, v garážích a všude, kde se jede za závoru. Tam si podmínky nastavuje provozovatel. Třeba v parkovacím domě u pevnosti Königstein v Sasku mají motorky nakázáno objet závoru a postavit se na vyhrazené místo. To je zdarma.

V Brně se na rozdíl od Prahy na zónách platí, ale tam, kde je označené místo pro motorky, zaparkujete zadarmo. Stejné řešení plánují i v Olomouci. V Českých Budějovicích můžou parkovat zadarmo motorky do objemu 150 cm3. Vyšší kubatury už platí, i když je tam proti autům pro mimobudějovické řidiče sleva 10 %. Držitelé rezidentních karet pak parkují jen za polovinu. V Trutnově nebo Žilině platíte jen za motocykl odstavený na parkovacím místě. Pokud se vejdete mimo parkoviště a nebudete stát v rozporu s předpisy, neplatíte.

Video se připravuje ...

Lístek do kapsy

V Třinci, Karlových Varech, Liberci nebo Kolíně zaplatíte aplikací. To samé doporučují i radnice v řadě německých měst jako třeba Kolíně nad Rýnem nebo Garmisch-Partenkirchenu. Tam, kde fungují jen papírové lístečky, je to složitější. Zatímco v českých městech jako třeba Vysokém Mýtě nebo Jeseníku stačí mít lístek u sebe v kapse a na vyžádání strážníka ho ukázat, v Německu upřednostňují jeho zanechání na motocyklu. I když si radnice uvědomují, že doklad může odfouknout vítr, někdo ho ukradne nebo prostě spadne. „Pro umístění parkovacího lístku nebo kotoučku je třeba jisté kreativity,“ přiznává mluvčí německého Budyšína Peter Stange a dodává: „Dá se použít taštička s průhlednou fólií, kterou umístíte na vozidlo.“ Aby řidič měl doklad o zaplacení i v případě, že mu lístek někdo vezme, je zdejší parkschein dvoudílný. Druhý díl si odtrhnete a vezmete s sebou.

V severoněmeckém Flensburgu u dánských hranic nám poradili přilepit lístek lepicí páskou na reflektor nebo kapotáž. Pro případ, že by páska odpadla nebo si někdo lístek vzal, doporučuje Clemens Teschendorf z flensburské radnice si stroj s dokladem o zaplaceném parkovném vyfotit.

Na zanechání lístku na motocyklu trvají i v maďarské Šoproni a taky v Přerově. Podle mluvčí přerovské radnice Lenky Chalupové lze lístek dát za čelní štít. A když se to nezdaří, radí zavolat technické služby a nahlásit jim SPZ. Představa, že otravujeme v technických službách s tím, že nevíme, jak na motorce nechat kus papíru, je sice úsměvná, ale dle vedení města správná. Ale díky radám z Německa už víme, že na parkoviště jedině s izolepou.

Jak se platí parkovné za motocykly v různých českých a slovenských městech
Město  Placení
Beroun  Elektronicky
Bratislava Zdarma
Brno  Zdarma jen na místech pro motocykly
Břeclav Elektronicky
Česká Lípa  Elektronicky
Česká Třebová  Elektronicky
České Budějovice  Zdarma do 150 cm3
Český Brod  Zdarma
Český Krumlov Elektronicky nebo lísteček u sebe či na motorce
Děčín  Elektronicky nebo lísteček u sebe
Frýdek-Místek  Elektronicky nebo lísteček u sebe
Havlíčkův Brod Elektronicky
Hradec Králové  Elektronicky
Cheb  Zdarma
Jeseník Lísteček u sebe
Jihlava  Elektronicky
Karlovy Vary  Elektronicky nebo lísteček u sebe
Kladno  Elektronicky
Kolín  Elektronicky nebo lísteček u sebe
Krnov  Zdarma
Liberec Elektronicky nebo lísteček u sebe
Litoměřice Zdarma
Mariánské Lázně Lísteček u sebe
Mladá Boleslav Lísteček u sebe
Nitra  Zdarma
Nymburk Elektronicky nebo lísteček u sebe
Olomouc Elektronicky nebo lísteček u sebe
Opava Elektronicky
Pardubice  Elektronicky
Plzeň Elektronicky
Praha  Zdarma
Přerov Lísteček za štít nebo domluvit se správcem
Rakovník  Zdarma
Říčany  Elektronicky, v části města zdarma
Tábor Elektronicky
Teplice  Zdarma
Trnava Elektronicky
Trutnov Zdarma mimo parkovací místa pro auta
Třebechovice pod Orebem  Lísteček u sebe
Třebíč  Lísteček u sebe
Třinec  Elektronicky
Ústí nad Labem  Zdarma
Valašské Meziříčí  Lísteček u sebe
Vysoké Mýto Lísteček u sebe
Zlín Zdarma
Znojmo Zdarma
Žilina Zdarma mimo parkovací místa pro auta
Elektronické placení zahrnuje jak aplikace, tak možnost platby přes SMS nebo zadáním SPZ na parkovacím automatu
Martin Karlík
Diskuze (33)

Doporučujeme

3. 6. 2024 21:38
Parkování
Jak to třeba je, když přijedeme tři skútry a postavíme to na jedno parkovací místo. Platím za jeden, nebo za všechny tři.
3. 6. 2024 19:56
Brno
Parkování v Brně je zadarmo při vyřízení parkovacího oprávnění, jež se dá vyřídit online a je zadarmo a není jenom pro Brňáky ale pro kohokoliv. Takže pokud někdo jezdí do Brna častěji, může si oprávnění vyřídit a pak parkuje zadarmo ve všech zónách.
Avatar - Mikesus
3. 6. 2024 12:53
Re: Prečo papier?
Kamarád když je hezky, jezdi na P1 s velkou motorkou. Má myslim 500 od Hondy, nejakyho nahace. A bezne to nechává na srafovani na konci parkovacich mist nebo chodníku, tak aby nechal metr místo a nikdy nedostal za 5 let jedinou pokutu.
3. 6. 2024 12:29
Re: Prečo papier?
1x skútr, ostatní motorka
Avatar - Ozzman
3. 6. 2024 11:54
Re: Prečo papier?
Neřeší, jen mne zajímalo, jestli to nemuže být místní policií, ve všech zmíněných jsem párkrát taky parkoval. A to byla velká moto, či skutr ? jestli nemají dvojí metr.