Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Peugeot 308 1,6 THP – Technicko-hospodářský pracovník

Ondřej Láník Ondřej Láník 26. 5. 2008 • 15:01
40
Zobrazit náhledy (40)
Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308 Peugeot 308
S novou generací Peugeotů nižší střední třídy se do francouzských vozů dostala celá řady moderních čtyřválcových motorů, vyvinutých ve spolupráci s BMW. Vyzkoušeli jsme nejslabší přeplňovanou jedna-šestku „pro každého“.

Osmička na konci této francouzské třístovky značí, že jde o novou kapitolu ve více než stoleté historii. Druhá polovina 20. století vytvořila Peugeotům pověst francouzských Mercedesů, ale bylo zde také mnoho populárních aut pro široké vrstvy. Stačí zavzpomínat na tvary, které se vybavují za úspěšnými modely 305 nebo 306. Jaký je ale francouzský automobil pro každého dnes?

Impresionista

První dojem dělá mnoho a u Peugeotu to vědí. Prvoplánové tvary dvěstěšestky byly tak úspěšné, že přesvědčily vedení firmy, k rozhodnutí, že se od nich mají rodit nové evoluční a velikostní verze. Příslušnost ke značce je dnes v případě vozů se lvem ve znaku nezpochybnitelná u všech masově vyráběných řad.

Široce rozevřená tlama, povysunutý nos, dlouhý převis a ukrutně dlouhé sdružené světlomety budou ještě několik let patřit ke genetické výbavě, ale už teď máme trochu obavy, aby design třistaosmičky nezestárl příliš brzy. S tím by šla ruku v ruce také ztráta hodnoty, která ani dnes není – ke škodě majitelů těchto vozů - silnou zbraní Peugeotu.

peugeot nizsistredni testy peugeot nizsistredni testy

 

Manýrista

Vizuální dojem z interiéru třistaosmičky pozorovatele naláká do kategorií hraničících s luxusní částí nižší střední třídy. Mohou za to perfektně navržené detaily vkusně zasazené do klasicky uspořádané přístrojové desky. Působivých devět chromovaných kroužků na přístrojové desce kolem výdechů ventilace a palubních přístrojů jakoby vypadlo z oka některé luxusní limuzíny. Materiál hlavního dílu je měkčený, zbývající plasty mají vkusnou povrchovou úpravu. Zpět na zem nás vrací okamžik, kdy se začnete dotýkat nebo dokonce vůz používat.

Po třinácti tisících kilometrech vystřídala novinářská třistaosmička už dost dočasných majitelů a je to na ní znát snad více než je zdrávo. Subtilní dveřní madla se rozpadají, přístrojový štít na nerovnostech povrzává a sem tam se ozve nežádoucí zvuk i z míst, kde se navíjí elektricky ovládaná clona rozměrné prosklené střechy.

Velkorysé proporce má jak interiér na předních i zadních místech, tak dveře, které jej pohodlně zpřístupňují. Jestli je některá značka připravena na stárnoucí populaci Evropanů, tak je to celkem jistě právě Peugeot. Nasedání na přední i zadní sedadla nevyžaduje mimořádnou fyzickou obratnost, přístroje v kapličce jsou dobře čitelné a logicky rozmístěné.

peugeot nizsistredni testy peugeot nizsistredni testy

 

Cestující mířící dozadu mají jistotu v dostatku místa nad hlavami. Třetího uprostřed potká vysoký středový tunel, dva krajní cestující budou remcat, pokud si pasažéři vpředu spustí sedadla zcela dolů – chodidla pak totiž pod přední sedadla nelze zasunout. Vpředu i vzadu je velká využitelná vnitřní šířka. S příplatkovou prosklenou střechou získávají ti vpředu jen minimální přidanou hodnotu, vzadu sedícím se naopak otevírá impozantní výhled na nový svět: interiér je bohatě prosvětlen a jízda autem bude hlavně pro děti novým zážitkem.

Zpřevodování otáčkoměru je nastaveno výrazně defenzivně. Hlavní pracovní pásmo přeplňovaného motoru je sice níže než u atmosférické šestnáctistovky, přesto působí celkem obvyklé otáčky 3500 min-1 jako psychologicky příliš vysoké na běžnou jízdu a člověk má při pohledu na budíky tendenci ubrat.

Poněkud neergonomické je umístění ovladačů oken na dveřních loketních opěrkách, neboť pro ovládání vyžaduje nepřirozené vykřčení ruky v zápěstí.

Nepřehlédněte
TEST Peugeot 308 1.6 HDI – Pospíchej pomalu

Neorealista

Nová doba, v níž diktují výrobcům podmínky předpisy a evropský jízdní cyklus, který slouží mj. pro měření emisí CO2 a spotřeby paliva, si žádá ústup od konvenční techniky. Tam, kde by dříve skončil v modelové řady dvoulitrový atmosférický čtyřválec, je rázem místo pro přeplňovanou jedna šestku v základní verzi. V normovaném cyklu je spotřeba nízká, ale co v praxi?

Relativně malému objemu motoru odpovídá odběr paliva z nádrže jen při dálniční jízdě na spotřebu. Ta v našem případě končí průměrnou rychlostí mírně přes 100 km/h. V takovém režimu motor pracuje s 2700 ot./min a spaluje 5,1 l/100 km. Spotřeba při cestovní rychlosti 130 km/h je bohužel už bližší dvoulitru, který zastupuje turbodmychadlem dopovaný menší objem. Palubní počítač nám ukázal odběr 8,1 l/100 km a otáčkoměr setrvával přibližně na 3300 ot./min.

peugeot nizsistredni testy peugeot nizsistredni testy
Motor s označením THP má ve třistaosmičce roli schopného univerzála, který zastane všelijakou práci i zacházení. Asi do 3000 ot./min – a tak můžete jezdit mimo dálnice prakticky pořád - je extrémně tichý a prostý vibrací. Když je to potřeba, stačí přišlápnou ten správný pedál a aniž byste řadili využívat otáčkovou pružnost moderní techniky. Červené pole sice začíná u šestky, ale v určitém režimu povolí omezovač zajít odhadem až k 6800 ot./min. Sportovní nakopnutí nečekejte, zrychlování je plynulé, ale vytrvalé. Trochu cviku vyžaduje práce s extrémně tichým motorem při nízkých otáčkách, protože se vám možná časem stane, že otáčky spadnou po přeřazení až někam k tisícovce, kde vnější momentová charakteristika teprve začíná strmě růst.

Nepřehlédněte
První jízdní dojmy: Peugeot 308 SW

Expresionista

Pocity a prožitky, které zažijete při jízdě, budou zřejmě smíšené. Živý, až impulsivní motor si umí se 1400 kg živé váhy poradit snadno, ale elán mu i jeho řidiči odebírá lehké řazení s dlouhými drahami a velkými vůlemi v kulise i cílové poloze. Doporučujeme ke studiu nejen motory, ale také převodové skříně, které používá BMW. Etalonem může být i levnější Mazda. Mimochodem, 110 kW, 240 Nm a cenovka začínající na 552 tisících, to je kombinace, která by si zasloužila šestistupňovou ručně řazenou převodovku! A ona už je také na cestě, takže pokud o třistaosmičce s tímto motorem (nebo s verzí 1,6 HDi 80 kW) uvažujete vyčkejte pár týdnů.

Odpružení už není tak labilní jako bývalo kdysi. Peugeot 308 se snaží působit sportovně a současně pohodlně. Daří se to vše jen občas. Podvozek je houpavý na dlouhých nerovnostech a vlnách, ale současně nekompromisně tuhý, nekompatibilní s malými nerovnostmi krátké vlnové délky.

Brzdy mají výrazný účinek, ale problematickou kousavou charakteristiku, která může být, stejně jako nepříjemné pískání, vadou tohoto konkrétního kusu. Když se přesuneme k řízení, tomu není příliš co vytýkat, dobře plní zadání u rychlého, i když ne vyloženě sportovního modelu.

V čem je tedy třistaosmička po jízdní stránce lepší než konkurence? Zkušenost s benzinovou verzí říká, že je to velmi dobré odhlučnění motoru a podvozku, izolace podlahy a kabiny. Na dálnici jde více hluku od předjížděných aut a kamionů než od kol, akustický komfort je na úrovni vozů o třídu větších.

peugeot nizsistredni testy peugeot nizsistredni testy

 

Závěr

Peugeot 308 s přeplňovanou jedna šestkou THP je dobrým následníkem velkých atmosférických dvoulitrů. Jízda nevyžaduje tolik soustředění díky velké zásobě točivého momentu ve středních otáčkách, a pokud se nebudete prohánět stále jen po dálnici s ponořeným pedálem plynu, budete jezdit za míň než s původním dvoulitrem ve 307.

Sportovní role je u Peugeotu vyhrazena modelům s písmeny RC. Nic takového zatím ale v nabídce třistaosmičky není, a proto byste ani nic sportovního od této stopadesátikolové motorizace čekat neměli. Automobil samotný totiž nabral v duchu současných trendů na rozměrech a hmotnosti, což ve výsledku dovoluje jen svižnou jízdu s komfortním nádechem, bez ohledu na to, zda jedete právě sami nebo s rodinou. Na půl cesty do říše RC je silnější verze stejného agregátu se 128 kW ve verzi GT, ale o té si povíme až někdy jindy…

První cena vozu394.900,-Kč (308 3D 1,4 VTi (70 kW), Confort)
První cena vozu s testovanou motorizací537.900,-Kč (308 3D 1,6 THP (110 kW), Premium)
Základní cena testovaného vozu552.900,-Kč (308 5D 1,6 THP (110 kW), Premium)
Cena testovaného vozu vč. příplatků608.900,-Kč (308 5D 1,6 THP (110 kW), Premium)

Plusy

 • kvalita použitých materiálů v interiéru
 • prostor v interiéru
 • celkové odhlučnění vozu
 • komfortní naladění podvozku
 • přiměřená spotřeba

Minusy

 • vysoké ceníkové ceny, nutnost platit za ESP, hlavové airbagy navíc
 • málo schopný podvozek při dynamické jízdě
 • absence 6. převodu
 • dlouhé dráhy řazení
 • necitlivé řízení
 • vysoká nakládací hrana zavazadlového prostoru

Témata
Peugeot 308 1,6 THP
Cena základní sestavy 552 900 Kč
Výbava základní sestavy ABS, brzdový asistent EVA, čelní a přední boční airbagy, samočinná aktivace výstražných světel, posilovač řízení, elektrické ovládání předních a zadních oken, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, výškově a podélně nastavitelný volant, automatické uzamčení vozu při jízdě, zadní sedadlo dělené v poměru 60:40, přední mlhové světlomety, manuální klimatizace, zpětná zrcátka + kliky v barvě karoserie, výškově nastavitelné sedadlo řidiče a spolujezdce, kůží čalouněný volant, přední loketní opěrka, síťka v zavazadlovém prostoru + 2 úchyty, rádio s CD (MP3), 16palcová hliníková Kč
Cena testované sestavy 608 900 Kč
Výbava testované sestavy Metalický lak (+12.000,-), hlavové airbagy (+10.000,-Kč), ESP+ASR (+15.000,-Kč), Pack VIDITELNOST 1 = Automatické stěrače + Automatické světlomety + Funkce doprovodného osvětlení (+5.000,-Kč), prosklená střecha Cielo s elektrickou clonou (+14.000,-Kč) Kč
Motor
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1598
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 110 / 5800
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 240 / 1400 - 1400
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 213
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 8.8
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 9.8 / 5.6 / 7.1
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 348 / 1201
Objem nádrže (l): 60
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1327 / 499
Rozměr pneu: 205/55 R16
Peugeot 308 1,6 THP
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4276
b) šířka (mm): 1815
c) výška (mm): 1498
d) rozvor (mm): 2608
e) rozchod vpředu (mm): 1536
f) rozchod vzadu (mm): 1531
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 840 / 1030
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 590 / 820
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1010
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm): 940
k) šířka vpředu (mm): 1460
l) šířka vzadu (mm): 1475
délka sedáku vpředu (mm): 480
délka sedáku vzadu (mm): 460
výška opěradla vpředu (mm): 610
výška opěradla vzadu (mm): 570
místo vzadu pod předním sedadlem: ano

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku