Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Peugeot se vrátí na Dakar, s crossoverem 2008

David Bureš David Bureš 27. 3. 2014 • 18:30
Francouzská automobilka se na slavnou pouštní rallye vrátí po 25 letech. Navázat bude chtít na své někdejší úspěchy.

Peugeot potvrdil nedávné zprávy, že se opět zúčastní Rallye Dakar. V lednu 2015 do tohoto slavného pouštního závodu nasadí speciál 2008 DKR. Více informací o závodním speciálu bude zveřejněno 20. dubna na pekingském autosalonu.

Výrobce přiznává, že model 2008 vybral pro závodní účely z ryze marketingových důvodů. „2008 zprostředkuje silnou image na všech kontinentech. Je to náš nejnovější crossover a ukázal se v Evropě jako velký hit, a to ještě před jeho uvedením na trh v Číně a Jižní Americe v roce 2015,“ uvedl generální ředitel Peugeotu Maxime Picat. O závod se navíc zajímají lidé z různých koutů světa.

Účast v Dakaru opět spojí trio firem Peugeot, Red Bull a Total, které spolupracovaly již na loňské účasti Peugeotu 208 T16 Pikes Peak v závodě na vrch Pikes Peak. O vývoj 2008 DKR se postará stejný tým jako v případě speciální 208.

Zatímco účast na závodě Pike Peak byla jednorázovou záležitostí, v Dakaru chce Peugeot startovat několik let. Právě závod v Coloradu dal podle Picatovi automobilce křídla, a proto se rozhodla pro nasazení svého vozu v pouštní rallye.

Účast na loňském Pikes Peak byla úspěšná – 208 se Sebastianem Loebem za volantem překonala zdejší traťový rekord, díky čemuž si automobilka věří i před návratem na Dakar. „Jsme si naprosto vědomi toho, že Dakar je velmi obtížná akce, i přesto je naším cílem vyhrát na první pokus v roce 2015,“ říká šéf francouzské značky.

K úspěchu může pomoci i dvojice zkušených závodníků – Španěla Carlose Sainze doplní Francouz Cyril Despres. Sainz vyhrál Dakar jednou, Despres dokonce pětkrát, byť vždy na motocyklu. I proto se francouzský jezdec chce podle svých slov hlavně učit a co nejvíce pomáhat týmu.

Naposledy Peugeot oficiálně startoval na Dakaru v roce 1990, ještě v době, kdy se závodilo v Africe. V letech 1987 až 1990 slavil Peugeot na Dakaru čtyři vítězství po sobě. V prvních dvou případech se z výhry radovala ikonická 205 T16 Grand Raid, poté dvakrát vyhrál neméně legendární model 405 T16 Grand Raid.

Související články

Témata
Články odjinud