Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Podle Piëcha nejvyšší vedení VW o manipulacích vědělo dopředu

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 9. 2. 2017 • 15:56
24
Bývalý předseda dozorčí rady automobilky Volkswagen Ferdinand Piëch tvrdí, že někteří členové rady měli informace o manipulacích firmy s testy emisí ve Spojených státech již v březnu 2015, tedy zhruba půl roku před tím, než to odhalily americké úřady.

Informoval o tom německý list Bild. Podle Piëcha mezi tyto členy dozorčí rady patří mimo jiné premiér spolkové země Dolní Sasko Stephan Weil či šéf závodní rady VW Bernd Osterloh. Dozorčí rada však Piëchova tvrzení odmítá, píše agentura DPA.

Piëch podle německého tisku tvrdí, že v únoru 2015 získal informace o možných podvodech s emisemi od jisté izraelské bezpečnostní firmy. Následně se prý na tuto záležitost ptal tehdejšího generálního ředitele Volkswagenu Martina Winterkorna a informoval o ní rovněž čtyři členy dozorčí rady, kromě Weila a Osterloha také Wolfganga Porscheho a Bertholda Hubera. Winterkorn ho údajně ujistil, že vše je pod kontrolou.

Piëch podle dozorčí rady přišel s podobnými obviněními již loni na jaře. Tato tvrzení prý byla v rámci nezávislého interního vyšetřování důkladně přezkoumána, aniž byly nalezeny jakékoli důkazy podporující jejich pravdivost. "Celkově byla (tato tvrzení) klasifikována jako nedůvěryhodná," uvedla dozorčí rada. Dodala, že pečlivě zváží, jaká opatření by kvůli Piëchovi tvrzením mohla učinit.

"Tato obvinění jsou nepravdivá. Kdyby nás Piëch informoval, mohli jsme podnik i jeho zaměstnance uchránit před značnou újmou," uvedli dnes ve společném prohlášení Osterloh a Huber. Dodali, že vedení Volkswagenu by mělo zvážit právní kroky proti Piëchovi.

Devětasedmdesátiletý Piëch je spoluvlastníkem holdingové společnosti Porsche SE, která je většinovým akcionářem Volkswagenu. Z čela dozorčí rady VW odešel v dubnu 2015 po prohraném mocenském boji s Winterkornem. Toho v té době podpořila zejména spolková země Dolní Sasko, která je se zhruba pětinovým podílem druhým největším akcionářem Volkswagenu.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) v září 2015 Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Volkswagen následně přiznal, že tento software po celém světě instaloval do zhruba 11 milionů naftových aut. Skandál se týká i zhruba 1,2 milionu vozů Škoda Auto.

Winterkorn v důsledku emisní aféry odstoupil z funkce. Němečtí prokurátoři koncem letošního ledna rozšířili vyšetřování emisního skandálu Volkswagenu i na Winterkorna, kterého podezřívají, že o manipulacích s emisemi věděl dříve, než doposud tvrdil.

Související články

Témata
10. 2. 2017 06:16
Re: Slova proti slovům
Tak to si ešte vo veľa rodinných firmách nepracoval. Mal som tú česť s jednou, kde nátlak bol bežný pracovný nástroj. Každý rok sa nastavil nejaký nereálny plán rastu a obsádzovania nových trhov a keď to nevyšlo tak si to niekto odskákal. Mnoho ľudí mohlo začať ako normálny a charakterný, ale to množstvo peňazí ich zmení a v hlave im rezonuje jedine slovo "viac".
9. 2. 2017 19:33
Re: Piech
Ješitný starý dědek...to znám...mám jednoho takového doma...teď zrovna píše toto na PC... ;-)
9. 2. 2017 18:07
Lžikoncern
Pokud o tom vědělo vedení... V čem dalším lžou a podvádějí? To by si měli odpovědět majitelé aut lžikoncernu.
9. 2. 2017 16:20
Re: Slova proti slovům
Piech je Tutti Capo
9. 2. 2017 12:54
Piech
Intrigy zatrpknuteho dedka, ktory sa nevie zmierit s tym, ze koncern dosiahol to o co sa on dlho usiloval az potom ako ho vykopli (tym nespochybnujem ze na tom ma aj on zasluhu). Ked je to slovo proti slovu nikomu nic nedokazu. No som presvedceny, ze nie je mozne aby o odrbavani emisii tito dvaja kohuti nevedeli este predtym ako prvy "vylepseny" motor opustil tovaren.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku