Pohon všech kol a převodovky

Vitek Vitek 21. 9. 2010 • 21:21
2
Kia Sportage nabízí výběr mezi pohonem předních nebo všech kol a tří převodovek – pětistupňové a šestistupňové manuální a šestistupňové automatické.

Pohon předních kol bude dostupný se všemi motory, pohon všech kol a automatické převodovky jen s dvoulitrovými agregáty.

Jedná se o nový systém Magna Dynamax. Funguje v automatickém módu, kdy jsou standardně poháněna jen přední kola a zadní se připojí při jejich prokluzu, nebo s pevným poměrem rozdělení momentu mezi nápravy 50:50 (po překročení 40 km/h se automaticky odpojí).

Dělení momentu mezi nápravy zajišťuje vícelamelová spojka s elektro-hydraulickým ovládáním.

Na rozdíl od většiny obdobných systému pracuje Dynamax proaktivně – předvídá nároky na přenos momentu na vozovku a díky tomu reaguje připojením zadních kol bez prodlevy již v okamžiku, kdy ta přední ztrácí trakci. Tím se zlepšuje nejen trakce, ale i ovladatelnost auta, protože Dynamax dokáže potlačovat jeho nedotáčivé i přetáčivé chování.

Kia Sportage je prvním autem vybaveným systémem Magna Dynamax. V budoucnu se tento druh pohonu všech kol dočká nasazení i v dalších modelech.

Práci řidiči usnadňuje asistent pro sjíždění kopců DBC, který automaticky udržuje rychlost auta pod 8 km/h, a asistent pro rozjezdy do kopce HAC.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud