Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Pokus o překonání rychlostního rekordu mohl skončit malérem. Kvůli větru

Jan Zajíc Jan Zajíc 21. 10. 2020 • 17:55
47
12
Zobrazit náhledy (47)
SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara

Že je SSC Tuatara novým nejrychlejším produkčním autem světa, jste určitě zaznamenali. Jak ale naznačují nové informace, o snadnou práci opravdu nešlo.

Jen pro připomenutí, americký hypersport se rozjel až na 532,93 km/h a pokud bychom vzali průměr dvou jízd v opačném směru, jak to vyžaduje Guinnessova kniha rekordů, pak by historický zápis činil 508,73 km/h.

Zajímavé je, že podle řidiče Olivera Webba by Tuatara zvládla i víc, dech jí totiž ani v rychlostech nad 500 km/h nedocházel. Na víc však neměl samotný šofér. Jeho kuráž výrazně naboural boční vítr. Není divu.

Webb po rekordní jízdě popisoval, jak právě kvůli větru nemohl jet jednoduše rovně, místo toho musel neustále korigovat řízení. S šéfem SSC Jerodem Shelbym měl přitom dohodu, že pokud rychlost větru přesáhne 16km/h, pokus o přepis rekordu se odloží. K tomu nakonec dojít nemuselo, přesto byla prý jízda nesmírně stresující.

Webb se pustil naplno do práce po zahřívacích jízdách. V těch ostrých pak poznal, jak nepříjemný může být právě boční vítr, při jednomu z pokusů poryv Tuataru totiž natlačil do jiného jízdního pruhu. V tu chvílí Webb už prý zvažoval, že akci ukončí. Ale protože se mu ještě nepovedlo překonat hranici 500 km/h, řekl si, že to ještě zkusí. Naposledy.

Po tomto pokusu závodník z auta vystoupil a sedl si na kraj silnice. "Končím. Víc nezvládnu. Tohle už znovu dělat nebudu," řekl pak Shelbymu. Podle popisu poslední jízdy se jeho postoji nelze divit. Vítr totiž vozem hnul tak výrazně, že Tuatara během jízdy "poskočila" o několik jízdních pruhů a skončila až v odstavném pruhu. Dokonce se prý koly dotkla štěrku.

Zajímavé je, že Shelby si v tu chvíli pomyslel, že tento pokus nebude podařený, Webb mu ovšem prozradil, že na rychoměru viděl velké číslo. Kontrola pak potvrdila 331,15 mil v hodině. Tedy 532,93 km/h.

Tuatara této rychlosti mimochodem dosáhla na šestý převodový stupeň - přitom jich má sedm. I proto panuje přesvědčení, že kdyby byly lepší podmínky, mohl by se rekord ještě posunout. "Auto nebylo na limitu. Ale já ano," prohlásil výstižně Webb.

Na nový pokus však podle SSC nedojde, firma chce dát šanci někomu jinému. Pokud se ale najde někdo úspěšný, pak bude připravená znovu zaútočit.

Související články

Témata
Avatar - Hammunasakra
22. 10. 2020 12:48
Re: Auto nebylo na limitu ?
No a TO je ta výjímka mnou nazývaná vaculíkovo pravidlo = jde jen o to KTERÝHO z nás se týká :D
22. 10. 2020 10:10
Re: Auto nebylo na limitu ?
Vyjímečně souhlasím. Je to nesmyslná rychlost, ale jako ukázka technických možností dobrý. A to se jedná v zásadě o auto, který se dá teoreticky koupit.
22. 10. 2020 10:08
Re: Auto nebylo na limitu ?
Mě se hlavně líbí jak VW s Bugatti utratilo miliardy a kecalo o tom jak rychlost přes 400 km/h je strašný problém neexistují gumy, který takovou rychlost zvládnou, chlazení motoru problém, výkon motoru problém, aerodynamika skoro neřešitelná atd. Člověk z dokumentu o Veyronu měl dojem, že budou startovat raketu na Mars. A tady postaví s nadsázkou na koleně auto, který jede o 100 km/h víc než ten Bugatti Chiron nebo Veyron a udělají z VW tlupu neschopných čučkařů. Fakt hodně dobrý výkon :yes:
Avatar - Hammunasakra
22. 10. 2020 09:24
Re: Auto nebylo na limitu ?
Přesně tak = je to už nesmyslná rychlost. Fajn že to někdo dokázal a ukázal kam technika došla, ale už je to k ničemu. Ani těch 300 km/h co dnes umí už dost aut (včetně běžnýho 6tiválcovýho kombíku https://www.alpina-automobiles.com/…echnische-daten/?…) v reálu nelze jezdit = neni kde
22. 10. 2020 09:08
Re: Auto nebylo na limitu ?
V danou chvíli auto dosáhlo maxima kterého bylo schopné, přitom limitem schopností zjevně nebyl motor ale podvozek (nebo aerodynamika).
Je zřejmé že motor by to uměl rozjet ještě víc a třeba za nějakých syntetických podmínek s extra zbudovaným větrolamem by to opravdu ještě rychleji jelo. Je však otázkou jestli by takový pokus měl nějaký význam protože se tady přece jednalo o rekord na "běžné silnici"

Takže při testu to limit byl, víc s tím nedokázali

Oba víme o čem je řeč, a jen slovíčkaříme

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud