Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Porsche Panamera Sport Turismo není první kombík své značky (+video)

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 14. 3. 2017 • 06:47
9
Zobrazit náhledy (9)
Porsche 928 Porsche 928 Porsche 928 Porsche 928
Porsche Panamera Sport Turismo lze označit za první sériové kombi své značky, ale prototyp podobně laděného vozu vznikl na základech modelu 928 již v osmdesátých letech.

Porsche s premiérou sériového modelu Panamera Sport Turismo na letošním autosalonu v Ženevě navázalo na stejnojmenný koncept z pařížského autosalonu roku 2012. Zároveň automobilka s touto novinkou uvádí na trh model, jehož ideový předchůdce se objevil již v roce 1987, resp. již o tři roky dříve.

Ženevský autosalon se před čtyřiceti lety stal místem světové premiéry Porsche 928 v době vzniku velké a luxusní GT s osmiválcovým motorem v dlouhé přídi a interiérem s uspořádáním sedadel 2+2 mělo v tehdejší nabídce značky Porsche podobnou roli jako má dnes modelová řada Panamera.

Porsche ostatně plánovalo rozšíření nabídky modelu 928 minimálně o provedení Targa s odnímatelnou střechou a dorazit měla i ostřejší verze Turbo. Bohužel nepříliš příznivá finanční situace automobilky nedovolila tyto plány uskutečnit a kupé bylo v průběhu let pouze modernizováno.

I přesto byl v roce 1984 představen prototyp 928-4 s interním označením 942, který byl darem k 75. narozeninám Ferryho Porsche. Tento vůz s pětilitrovým motorem o výkonu 228 kW (310 k) byl špičkovým cestovním vozem, který své cestující hýčkal automatickou klimatizací, audiosystémem Köln a součástí výbavy byl i telefon, alarm a tempomat.

Hlavní odlišností od standardního kupé 928 byl u tohoto vozu rozvor prodloužený o 254 mm a delší střecha spolu s většími bočními okny. Provedené změny stály za prodloužením prostoru pro nohy zadních cestujících o 200 mm a rovněž se zlepšily prostorové poměry nad jejich hlavami.

V roce 1987 pak byl představen prototyp H50, který měl podobně jako Mazda RX-8 dva páry dveří, z nichž ten druhý se otevíral proti směru jízdy. Interiér pak nabízel čtveřici plnohodnotných sedadel a podobnou výbavu jako u 942.

Vedle dvojice kombíků postavených na základech modelu 928 samotnou automobilkou Porsche pak v osmdesátých a ještě i devadesátých letech vznikaly u nezávislých úpravců přestavby kupé 924, 944 a 928 na třídveřová kombi s rovnou střechou, dlouhými bočními okny za B sloupkem a téměř kolmou vzhůru výklopnou zadní stěnou. K nejznámějším z nich patří dvacítka vozů přestavěných z modelu 924 Turbo za využití širších blatníků a kapoty motoru z modelu 924 Carrera GT u společnosti Artz, z jejíchž bran mimochodem vyjelo i Porsche 928 převlečené za Volkswagen Golf.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku