Dakar 2021
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Porsche získá majoritu ve Volkswagenu zřejmě až v roce 2009

Dan Vořechovský Dan Vořechovský 27. 11. 2008 • 20:26
16
Porsche zřejmě musí odložit svůj plán na získání majoritního podílu ve Volkswagenu do konce tohoto roku. Na vině je aktuální obtížná celosvětová ekonomická situace.

Výkonný ředitel německé automobilky Porsche Automobil Holding SE Wendelin Wiedeking na každoroční konferenci k ročním fiskálním výsledkům uvedl, že Porsche bude i nadále usilovat o získání více než 50% podílu na hlasovacích právech v koncernu Volkswagen v co nejkratším časovém horizontu.

Finanční ředitel Porsche Holger Härter však včera prohlásil, že společnost nemá zájem na tom, aby akcie Volkswagenu kupovala za ekonomicky absurdní ceny. Podle Härtera by nákup akcií Volkswagenu za aktuální cenu zhruba 260 eur znamenal značná rizika budoucích odpisů a nepředvídatelné zatížení pro zisk Porsche (o kolísání cen akcií Volkswagenu způsobené oznámením Porsche o záměru zvýšení podílu ve Volkswagenu jsme vás informovali v článku Ceny akcií Volkswagenu v posledních 24 h: Nejprve prudce vzhůru, pak zase dolů). Härter se domnívá, že ekonomicky oprávněná cena akcií Volkswagenu je méně než 200 eur.

Plánu na získání více než 50% podílu na hlasovacích právech do konce roku 2008 brání také vývoj hospodaření Porsche. Německá automobilka totiž oznámila, že by její tržby za první čtyři měsíce letošního fiskálního roku (k 30. listopadu), který pro ni začal 1. srpna, měly klesnout o zhruba 18 %. Důvodem je jako u jiných automobilek klesající poptávka v důsledku finanční krize.

Porsche již proto oznámilo, že získání více než 50% podílu na hlasovacích právech ve Volkswagenu do konce tohoto roku je značně nepravděpodobné. Porsche aktuálně drží 42,6 % akcií koncernu Volkswagen a opce na dalších 31,5 % akcií. Konečným cílem je dosažení více než 75% akciového podílu ve Volkswagenu, který by umožnil získat kontrolu nad strategickými kroky koncernu. Plány Porsche komplikují německé zákonodárné orgány. Dolní komora německého parlamentu již totiž schválila novelu zákona o Volkswagenu, který zachovává právo veta menšinovým akcionářům. Mezi klíčového menšinového akcionáře patří již léta spolková země Dolní Sasko s více než 20% podílem na hlasovacích právech Volkswagenu. Toto přijetí novely proběhlo v rozporu s názorem Evropské komise, která plán Porsche na získání majoritního podílu ve Volkswagenu schválila.

Témata
Avatar - Pierro
27. 11. 2008 10:35
Re: dotaz
chlupatý knedliky od starý Blažkový... >:-[]
Avatar - Pierro
27. 11. 2008 10:28
Re: dotaz
hotové degustační meníčko...
ta polifka z belgického ušáka a sejra od kozy rózy co se válela na lůžku ze salátu musely futnat báječně... ;-)
Já měl včera chleba s paštikou od Bolka polifky... Hamé Babice... :-(
Avatar - T613
27. 11. 2008 10:26
Re: dotaz
jako předkrmy slušné. Co byl hlavní chod?
27. 11. 2008 10:23
Re: dotaz
Bílá kachní játra Foie gras s jeřabinovým chutney
"Waterzooi" silná belgická polévka z králíka s hráškem a karotkou
Linguine "de-la chef" s chobotnicí, kalamárem, mušlemi, česnekem a listovou petrželkou
Gratinovaný kozí sýr s medovo-zázvorovým dressingem na lůžku míchaných salátů
"Coq au vin" tradiční kohout na víně se spätzlemi
Čokoládová pěna s banány a malinami s restovanými rozinkami se špetkou chilli
a fantu
Avatar - Pierro
27. 11. 2008 10:12
Re: dotaz
teda to je ale síla... >:D >:-[] cos měl včera k večeři?? Pálivý lečo?? >:D

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku