Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Praga a její současná nabídka ve velké galerii. Na nákladní auta zapomeňte!

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 8. 10. 2018 • 08:35
117
Zobrazit náhledy (117)
Praga Baby Praga Baby Praga Baby Praga Baby v Praga Dark Evo Praga Dark Evo Praga Dark Evo Praga Dark Evo Praga Dark Evo Praga Dragon Evo Praga Dragon Evo Praga Dragon Evo Praga Dragon Evo Praga Invictus Evo Praga Invictus Evo Praga Invictus Evo Praga Invictus Evo Praga Invictus Evo Praga Invictus Evo Praga Piccolo Evo Praga Piccolo Evo Praga Praga Piccolo Evo Praga Piccolo Evo Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1 Praga R1R Praga R1R Praga R1R Praga R1R Praga R1R Praga R1R Praga R1R Praga R1R Praga R1R Praga R1R Praga R1R Praga R1R Praga R1R Praga R1R Praga R1R Praga R1R Praga R1R Praga R1R Praga R1R Praga R1R Praga R1R Praga R4S Praga R4S Praga R4S Praga R4S Praga R4S Praga R4S Praga R4S Praga R4S Praga Race Line Praga Race Line Praga Race Line Praga Race Line Praga RTK Rental Line Praga RTK Rental Line Praga RTK Rental Line Praga RTK Rental Line Praga RTK Rental Line Praga RTK Rental Line Praga RTK Rental Line Praga RTK Rental Line Praga Tacho Evo Praga Tacho Evo Praga Tacho Evo
Praga je dodnes spojována především s nákladními automobily, ale ty přitom v její nabídce již řadu let nefigurují. V současnosti tuto slavnou značku nesou závodní i sportovní automobily, motokáry a letadla.

Praga vznikla před více než sto lety a od roku 1907 vyráběla osobní a nákladní automobily. V obou těchto oblastech slavily mnohé vozy Praga úspěch jak u veřejnosti, tak na mezinárodních výstavách a závodech.

Během období První republiky se Praga začala také věnovat výrobě letadel, vojenských vozidel včetně tanků a pásových transportérů, motocyklů a zemědělské techniky.

Po Druhé světové válce byla však výroba značně omezena a tento fakt byl ještě umocněn nástupem komunismu, neboť během tohoto období se Pragovka musela přeorientovat pouze na výrobu nákladních automobilů a součástek do motorů.

Praga byla po roce 1989 zprivatizována a vedle dalšího vývoje a výroby nákladních vozidel se zaměřila i na terénní motocykly. Na náročném trhu bohužel i přes jejich jisté kvality neuspěla a v první desetiletí jednadvacátého století ukončila nejprve výrobu motocyklů a následně i nákladních vozidel.

Minulostí se ovšem slavná značka nestala a v současnosti ji vlastní společnost Praga-Export s.r.o., založená roku 2006. Ta jméno Praga využívá pro motokáry, závodní i sportovní automobily a rovněž pro letadla.

Praga nabízí velmi pestrou paletu závodních motokár od dětských, přes juniorské až pro dospělé a v její nabídce nechybí ani stroje pro půjčovny. Vývoj i výroba motokár probíhá u italské společnosti IPKarting v severní Itálii v městečku Salizzole.

Mezi špičkové závodní motokáry značky Praga patří model Dragon Evo, jehož základem je trubkový rám vyrobený z vysoko pevnostní oceli 25CrMo4. Pro nejmladší jezdce ve věkové kategorii šest až osm let je pak určen model Baby, jehož rám je vyroben ze stejného materiálu a k pohonu slouží motor Honda GX35.

Praga R4 ze začátku druhého desetiletí jednadvacátého století představuje návrat k osobním automobilů, i když tento model, vycházející ze slovenského sportovního a závodního vozu K-1 Attack nebyl homologován pro běžný silniční provoz a představoval závodní vůz.

V současnosti v nabídce automobilů značky Praga figuruje čistě závodní model R4S, který je evolucí původního R4 a rozvíjí jeho konstrukci i design. Model R4S je určen pro nasazení v závodech otevřené kategorie Ultimate Supersport GT. K pohonu mu slouží podélně před zadní nápravou uložený řadový šestiválec o objemu 3,8 l, který disponuje výkonem 294 kW (400 k).

Praga R1 je podobně jako R4S závodním vozem. Maketa tohoto modelu byla odhalena v říjnu roku 2011, v následujícím roce vyjel funkční prototyp a v současnosti je nabízeno několik provedení, jejichž finální provedení závisí na kategorii, v níž budou závodit.

Kompaktní vůz, jehož základem je karbonový monokok má celkovou délku 4144 mm, šířku 1800 a výšku 965 mm. Před zadní nápravou všech jeho závodních provedení je uložen přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec Renault Sport Formula. Ten je u základní verze R1 naladěn na nejvyšší výkon 159 kW (213 k), následující R1S má 178 kW (238 k) a R1T disponuje výkonem 257 kW (345 k).

Praga R1R, která přímo vychází z modelu R1, představuje návrat slavné značky mezi výrobce osobních automobilů schválených pro běžný silniční provoz. Tento model byl představen v roce 2015 a i přes použití pouze čtyřválcového motoru se jedná o skutečný supersport.

Základem jednomístného (na přání dvoumístného) vozu je i zde karbonový monokok. Praga pro model R1R uvádí rozvor náprav 2525 mm, celkovou délku 4124 mm, šířku 1800 a výšku 965 mm. Vůz o hmotnosti 670 kg je poháněn přeplňovaným řadovým čtyřválcem o objemu 2,0 l, disponujícím nejvyšším výkonem až 295 kW (395,5 k).

Praga-Export s.r.o. prostřednictvím Praga Aviation navazuje i na výrobu letadel značky Praga z třicátých a čtyřicátých let dvacátého století. Nejedná se přitom o oživení některé ze starých konstrukcí ale o letoun, který je výsledkem spolupráce se společností Orbis Avia.

Tento víceúčelový jednomotorový turbovrtulový hornoplošník s celokovovým trupem, pevným podvozkem a kabinou pro sedm osob, resp. v parašutistické verzi až pro deset osob nese označení Orbis Avia SM-92TE Praga Alfa. Stroj s rozpětím křídel 14,96 m je nabízen s turbovrtulovým motorem Walter M601 F, k němuž jsou alternativou motory GE H80 a P&WC PT6.

Pod značkou Praga naleznete také firmu Praga-Insurance, která je nezávislou pojišťovací a makléřskou společnost. Tým Pragovky pak doplňuje ještě firma Praga-Energo.

Foto: Praga-Export s.r.o., Auto.cz

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud