Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Proč ceny baterií mohou brzdit prodej elektrických aut

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 30. 11. 2017
49
Ceny baterií musí klesnout o více než polovinu, aby elektrické vozy mohly konkurovat vozům poháněným spalovacím motorem.

To se zřejmě stane v roce 2026, kdy by náklady na lithium-iontové akumulátory měly klesnout na zhruba 100 dolarů (2200 Kč) za kilowatthodinu. Vyplývá to z průzkumu Bloomberg New Energy Finance (BNEF).

Pozornost výrobců se přesunula z lithium-iontových baterií používajících kapalných elektrolytů na polovodičové baterie, které řeší potřebu bezpečnějšího a účinnějšího ukládaní energie. Automobilka Toyota Motor uvedla, že pracuje na komercializaci této technologie někdy po roce 2020. Britská firma Dyson chce vyrobit elektrické auto využívající polovodičové baterie do tří let. Dyson plánuje investovat do vývoje vozu jednu miliardu liber (28,8 miliardy Kč) a stejnou částku do vytvoření polovodičové baterie pro tento vůz. Tato investice by překonala částky investované dalšími výrobci elektrických vozů.

Největšími výrobci lithium-iontových baterií pro elektrické vozy jsou podle BNEF japonský Panasonic, čínská BYD a jihokorejská LG Chem. Akcie firem jako výrobce lithiové soli Stella Chemifa a Sociedad Química y Minera de Chile, která těží chemikálie včetně lithia, rostou. Z růstu poptávky po kovech používaných v bateriích těží také firmy jako japonská Tanaka Chemical, která vyrábí a prodává komponenty pro výrobu akumulátorů.

Průměrná cena vozů poháněných fosilními palivy je zhruba 28.000 dolarů (601.000 Kč). Toto číslo do roku 2030 podle odhadů BNEF zřejmě stoupne na 30.000 USD. Aby se elektromobily staly natolik levné, aby nahradily tuto flotilu, je potřeba, aby ceny baterií v příštích devíti letech klesly o 67 procent.

Vývoj "čistých" vozů však není jen o elektrických vozech. V Číně se díky podpoře vlády pomalu rozvíjí technologie vodíkových palivových článků a vláda je v této oblasti přístupná i zahraničním investicím.

Související články

Témata

Diskuse: Přidat názor

Avatar - JDM
Předpoklad z analýzi předpokladu
JDM
| 2. 12. 2017
Třeba v new Yorku začali před několika lety tuto síť předělávat na supravodice (myslím že se tak jmenuji) asi zadnej problém ne? V Praze možná jo nebo spíš u nás je problém skoro všechno to neznamená že je to tak i jinde a že je to nereálný... Zase kdy jako chceš začít budovat infrastrukturu? Myslíš že že dne na den? Věřím že I když se začali objevovat první plány na vybudování železnic byli stejný lidi jako ty kteří byli strašně chytří a tvrdili jak je to blbost a jak to nepůjde, to jako chce jezdit vlakem 1000km? To jako budete furt nabírat vodu? Kdo jako bude házet uhlí do kotle?.... To nepůjde a hotovo.. Chcete jezdit jako 1000km na baterky? To jako budete furt nabíjet? A kde budete nabíjet? Chcete rozkopat silnice a nahradit starý kabely?...
U těch elektro aut mě fascinují ještě.
briza
| 1. 12. 2017
No, ještě, že jsi neviděl motory a rozvody v elektrických lokomotivách, o různých provozech v průmyslu (které navíc často jedou v nepřetržitém provozu) ani nemluvě. To bys byl teprve fascinován. >:D
Tyhle věci jsou dávno vyřešené a nároky na údržbu jsou podstatně menší, než kdyby tam místo elektromotorů byly motory spalovací.
Cena
pogo26
| 1. 12. 2017
Podle Tesly nic předpovídat nemůžeš, protože žádný kamión ani roadster v roce 2019 nebude. Nechápu, jak na základě těchto blábolů může někdo předpovídat, jaké baterie přijdou na trh.
Nakladaky na baterie.
pogo26
| 1. 12. 2017
To je celkem jednoduchý. Protože mu chtějí spalovák v autě zakázat. A navíc ještě po něm chtějí, aby jim na ty jejich EV dal svoje peníze. :-)
Cena
_MT_
| 1. 12. 2017
Jakou chemii zvolili? I kdyby měl pravdu, zásadní rozdíl je přeci v použití. Ve spotřební elektronice kolikrát využíváme baterie způsobem, který zdaleka není optimální a výrazně jim zkracuje život. Spousta lidí to vůbec neví a řadě to za to stojí. U aut typicky ani není možné plně využít baterii. Pokud tedy něco nepokazí (jako chlazení), tak je očekávaná životnost mnohem delší. Se stejnou chemií.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku