Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

První mercedes Lewise Hamiltona se stal nejdražším monopostem F1 moderní éry

Dominik Kovář
Diskuze (0)

Už od začátku se čekalo, že bude za miliony. Monopost W04 se však nakonec dokonce stal tím nejdražším z moderní éry formule 1.

O uplynulém víkendu Formule 1 premiérově pořádala Velkou cenu Las Vegas. Přes mnohé kontroverze v průběhu víkendu jsme nakonec dostali závod plný akce a překvapení. Jedinou nepřekvapivou skutečností bylo jméno vítěze – Max Verstappen si dojel pro rekordní 18. vítězství v ročníku 2023.

Ve městě hazardu, konkrétně v hotelu Wynn Las Vegas, měla během závodního víkendu společnost RM Sotheby’s prodejní aukci, kde se mimojiné dražil monopost Mercedes W04 z roku 2013. Jedná se o první monopost, který v barvách továrního týmu Mercedesu pilotoval dnes sedminásobný mistr světa Lewis Hamilton. 

Shodou okolností jsme přesně před 10 lety stejně letos zažili dominantní sezonu v podání šestadvacetiletého pilota Red Bullu. Tehdy dělal vrásky na čele Mercedesu a ostatně celému poli Sebastian Vettel, nyní je to již zmiňovaný Verstappen. 

Lewis Hamilton po nečekaném přestupu z McLarenu skončil v celkovém hodnocení na čtvrtém místě, připsal si vítězství v Maďarsku a pět pole position. Vítězný kabinet Mercedesu podpořil výhrami v Monaku a Velké Británii týmový kolega Nico Rosberg a Mercedes se na konci roku mohl těšit z druhého místa v poháru konstruktérů, což byl jejich nejlepší výsledek v moderní éře. 

Na Vettela v rychlém Red Bullu to jednoduše nestačilo. To ale nic nebránilo tomu, aby se monopost W04 pilotovaný Hamiltonem stal nejdražším moderním monopostem formule 1. S rekordní částkou 18,8 milionů dolarů (421 milionů korun) překonal monopost Ferrari F2003-GA Michaela Schumachera z roku 2003, který se prodal za 14,8 milionů dolarů (331 milionů korun).

Video se připravuje ...

Naprosté prvenství nadále patří historickému Mercedesu W196R, který v roce 1954 pilotoval pětinásobný mistr světa Juan-Manuel Fangio. Mistrovský monopost z padesátých let se v roce 2013 prodal za 29,6 milionů dolarů (663 milionů korun). 

Konečná prodejní cena monopostu W04 je překvapující, jelikož není mistrovským vozem. Očekávaný částka v rozmezí 10 až 15 milionů dolarů byla hravě překonána. Znamená to, že by kterýkoliv z monopostů Mercedes mezi lety 2014 až 2020 mohl atakovat hranici 20 milionů? Pokud nebude pro kupující problémem šestiválec, není to nereálné. 

Dominik Kovář
Diskuze (0)

Doporučujeme