Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

První světlomet na autě zazářil před 100 lety

Roman Beránek Roman Beránek 2. 4. 2013 • 11:01
1
Přesně před 100 lety se představila tehdy nevídaná světová novinka. Robert Bosch začal vyrábět generátor elektrické energie, která sloužila výrobcům automobilů jako zdroj pro nově zavedená elektrická světla.

Až do roku 1913 vyráběl Bosch téměř výhradně systémy magnetoelektrického zapalování. I když mu v té době patřilo téměř 90 % světového trhu, jednostranná orientace znamenala velké podnikatelské riziko. Naštěstí se v té době objevila v rychle se rozvíjejícím automobilovém průmyslu nová potřeba. Automobilky hledaly bezpečné a spolehlivé osvětlení pro každodenní použití.

Robert Bosch si tuto příležitost nenechal ujít a v roce 1913 trhu nabídl systém zvaný "Bosch light". Jednalo se o balíček, který byl nabízen jako doplňkové zařízení a skládal se z dvou světlometů, generátoru, baterie a hlavního vypínače. Prostřednictvím obchodních zástupců si novinka rychle razila cestu k novým zákazníkům a Rober Bosch se zanedlouho stal předním dodavatelem i pro samotný automobilový průmysl. Tím byly de facto položeny základy všech dnešních palubních automobilových elektrických systémů.

Povzbuzen tímto úspěchem se pustil zakladatel dnešní nadnárodní firmy do dalších oblastí elektrifikace automobilů. Už v roce 1914 přišel s prvním startérem a v roce 1926 rozšířil nabídku o elektrický pohon stěračů.

Generátory se postupně staly jakousi "elektrárnou uvnitř auta" a staraly se o energii pro další a další elektrické systémy, sloužící řidičům k pocitu větší bezpečnosti a pohodlí.

Související články

Témata
Avatar - ludeco
4. 4. 2013 10:09
Snad se nepletu, ale...
...měl jsem za to, že první auto v Evropě mělo sériově elektrické osvětlení už v roce 1912 a byla to Lancia Theta. Měla také elektrický startér. Ve stejné době se elektrické osvětlení začínalo moncovat i v USA do některých Cadillaců.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud