Rally Dakar 2010 (4. etapa) – smůla se letos lepí Čechům na paty (+ fotogalerie)

Dariusz Szynder
Diskuze (7)
Po čtvrté etapě je již jasné, že si Josef Macháček nesplní sen o dalším titulu, diskvalifikace hrozí i Martinu Mackovi, který do bivaku dojel na laně. Dobrou formu potvrzuje Martin Plechatý.

Do čtvrté etapy, která se jela z Fiambaly do Copiapo nenastoupil pětinásobný vítěz dakarské rally, čtyřkolkář Josef Macháček. Zatím není jasné, co bylo důvodem Macháčkova odstoupení, pravděpodobně je to následek jeho nedělní nehody. České barvy v této kategorii tak hájí už jen Martin Plechatý a Oldřich Bražina. Plechatý se po včerejších problémech vrátil mezi nejlepší a dojel na skvělém třetím místě za bratry Patronelliovými z Argentiny. Celkově je pak Martin Plechatý na 6. místě se ztrátou 48 minut a 16 sekund na vedoucího muže pořadí Marcose Patronelliho. Oldřich Bražina dnes dojel na 11. místě a celkově si drží osmou pozici.

bmw vw tatra technika gordon bmw vw tatra technika gordon

Dalším českým smolařem se ukázal zkušený jezdec Czech Dakar Teamu Martin Macek, kterého zradila technika. Na 15. kilometru čtvrté speciálky mu začal dělat problémy motor. Macek ještě zkoušel vyměnit svíčku, což však příliš nepomohlo a na 35. kilometru byl nucen zastavit úplně. Macek tak etapu dojel na laně a v současné chvíli čeká na rozhodnutí ředitele závodu, zda bude diskvalifikován nebo připuštěn do dalšího klání s vysokou penalizací.

Roman Krejčí dojel dnes na 42. místě, Jan Veselý byl 107. Motocyklisté týmu KM Racing - Ivan Jakeš, Dušan Randýsek a David Pabiška - dojeli na 29., 36. resp. 47. místě. Dvě minuty po Jakešovi dojel do cíle i druhý Slovák Štefan Svitko.

Vítězem čtvrté etapy v kategorii motocyklů se stal Španěl Marc Coma, za ním skončili Francouzi David Casteu a Cyril Despres. Celkově vede Despres, druhý Cyril Despres na něj ztrácí skoro devět minut, ztráta třetího Heldera Rodriguese z Portugalska pak činí 23 minut a 45 sekund. Nejlepší z česko-slovenské skupiny je Slovák Ivan Jakeš na 16. místě, který ztrácí hodinu a půl. Mezi Čechy vede David Pabiška, který je se ztrátou skoro tří hodin na 33. místě.

Tatra Marka Spáčila se dnes opět potýkala s problémy. Po těžkostech s brzdovým obložením v minulé etapě, přišlo tentokrát na řadu ložisko v náboji kola. Posádce se podařilo závadu provizorně odstranit, nejspíš kvalitně, protože Tatra s číslem 510 projela cíl speciálky na 11. místě. Nejlépe umístěným českým kamiónem se stal Liaz Martina Macíka z KM Racing, který dojel do cíle na čtvrtém místě a celkově se posunul ze sedmého na šesté místo. V cíli je už i de Azevedo, který podle informací z oficiální stránky soutěže uvízl kvůli problémům s elektrikou na písečných dunách v poslední části etapy. Dnešní ztráta pro něj znamená propad na 13. místo celkově. Etapu dokončila také Tatra Martina Kolomého.

Kategorii kamiónů dnes tedy ovládli Rusové na Kamazech. První proťal cílovou pásku Vladimír Čagin, na druhém místě dojel Firdaus Kabirov a jako třetí skončil Ilgizar Mardeev. Celkově vede Čagin před Kabirovem. Třetí je Nizozemec Marcel van Vliet na Ginafu

Mezi osobními vozy byl dnes nejlepší Američan Robby Gordon na Hummeru. Druhý dojel Francouz Stéphane Peterhansel na BMW, třetím v cíli byl Katařan Nasser Al-Attiyah se speciálem Volkswagen. Celkovému pořadí vévodí Peterhansel, El Matador Carlos Sainz na něj ztrácí více než sedm a půl minuty, třetí Al-Attiyah je o další dvě a půl minuty pomalejší.

Nejlepším Čechem v celkovém pořadí je na 33. pozici Miroslav Zapletal, který čtvrtou etapu ukončil na 22. místě. Dušan Kunovský dojel na 53. pozici. Zatím nevíme, co se stalo s Peterem Mikulou, od druhé etapy totiž nefiguruje ve výsledcích, nenajdeme jej však ani mezi odstoupivšími. V tabulkách se zatím neobjevil ani Jiří Janeček, jehož Toyotu dnes trápily problémy s diferenciálem.

Pátá etapa se pojede z Copiapo do Antofagasta a bude měřit 670 km. Délka speciálky byla stanovena na 483 km.