Rallye Dakar 2009 (2. etapa): české posádky čelí problémům (fotogalerie)

Dariusz Szynder
Druhá etapa Rally Dakar 2009 se nevydařila většině českých posádek. Favorizovaný Aleš Loprais byl přinucen odstranit technické závady na své Tatře, což si vyžádalo několik cenných hodin.

Tatra Aleše Lopraise spadla po druhém dni plném technických problémů v průběžném pořadí na 46. místo se ztrátou 3 hodiny 24 minut a 8 sekund. Dařilo se naopak brazilsko-české posádce De Azevado/Justo/Martinec, která se umístila na 6. místě. Neděle byla dobrým dnem i pro oba Liazy. Posádka Macík/Kalina/Valtr se posunula z 15. na 7., Spáčil s Kubešou a Lamačem pak z 13. na 8. místo.

Kategorii kamiónů po druhém dni vede 28letý Gerard de Rooy, ředitel logistické a přepravní firmy G.M. De Rooy & Zonen, který vyhrál druhou etapu. Syn vítěze soutěže z roku 1987 vede o dvě minuty před Rusem Firdausem Kabirovem na Kamazu. Třetí v dnešní etapě byl Marcus van Vliet, který na třetí místo spadl i v průběžném pořadí.

Nepříliš vydařený den měla i většina motocyklistů. Český favorit Martin Macek zhruba na 50. kilometru ošklivě spadl. Naštěstí mohl pokračovat dál, druhou etapu však dokončil na 30. místě. V průběžném pořadí se propadl na 22. místo se ztrátou 51 minut a 28 sekund.

Bezmála sto míst v průběžném pořadí stál druhý den Jana Froňka (123.), dařilo se naopak Dušanu Randýskovi (95.), Davidu Pabišce (165.) a Ivu Kaštanovi (175.), který však na vedoucího muže průběžné klasifikace ztrácí 4 hodiny 13 minut a 21 sekund.

Vítězem druhé etapy v této kategorii se s časem 2:14:48 stal Nizozemec Frans Verhoeven z týmu Vectra Racing. Průběžné pořadí první třicítky ovlivnily 6minutové tresty pro Jonaha Streeta, Teuse Vissera a Henno van Bergeijka. Po dvou etapách vede Španěl Marc Coma (17. ve druhé etapě), vítěz dakarské rallye z roku 2006.

V kategorii čtyřkolek stála Josefa Macháčka 6. pozice ve druhé etapě pád z druhého na čtvrté místo v průběžném pořadí. Na druhém místě jej vystřídal Polák Roman Sonik, který ztrácí 24 minut a 37 sekund na vedoucího Francouze Christopha Declercka. Oldřich Bražina dojel desátý, což ho posunulo o jedno místo nahoru..

V kategorii automobilů dnes vyhrál Španěl Carlos Sainz, čímž si připsal desátou etapovou výhru ve své kariéře a posunul se na první místo v průběžném pořadí. Na druhém místě dojel Stéphane Peterhansel, za nim se umístil Giniel de Villiers. V průběžném pořadí je pak de Villiers na druhém místě před Peterhanselem. Náš Miroslav Zapletal je po druhém dni rallye na 24. místě.

Zítra nás čeká třetí etapa z Puerto Madryn do Jacobacci čítající 694 kilometrů, délka speciálky je pak 551 km.

bmw vw toyota honda nissan mitsubishi suzuki gm tatra ktm hummer man gordon bmw vw toyota honda nissan mitsubishi suzuki gm tatra ktm hummer man gordon