Rallye Dakar 2009 (7. etapa): Macháčkovi se nedařilo, kamióny měly pauzu

Dariusz Szynder
Diskuze (0)
Problémy soutěžících na písečných dunách na konci 6. etapy byl důvodem zkrácení 7. etapy. Zároveň na 243kilometrovou speciálku vyrazily pouze motocykly, čtyřkolky a automobily. Kamióny do dalšího tábora ve Valparaiso dojely po asistenční trase.

V kategorii čtyřkolek si své první etapové vítězství připsal Argentinec Marcos Patronelli, který byl o čtrnáct minut rychlejší než Uruguayec Luis Henderson. S odstupem dvadvaceti minut skončil na třetím místě Polák Rafal Sonik na Yamaze. V čele průběžného pořadí zůstává Josef Macháček, který dnes dojel až na sedmém místě, druhý je se ztrátou 2:27:32 Patronelli, na třetím místě figuruje Sonik. Oldřich Bražina zatím v průběžném pořadí figuruje na šestém místě.

Vítězství v kategorii motocyklů dnes připadlo Chilanu Francisco Lopezovi, který vyhrál svou první dakarskou etapu v životě. Do cíle dojel o tři minuty a sedmapadesát sekund rychleji než Španěl Marco Coma, vedoucí muž klasifikace. Třetí byl se ztrátou více než pěti minut Cyril Despres.

Nejrychlejším českým motocyklistou byl dnes Macek, který dokončil sedmadvacátý se ztrátou čtyřicet jedna minut a třicet sekund. Pabiška skončil čtyřicátý čtvrtý, hned za ním figuruje Froněk. V průběžném pořadí vede Marc Coma, před Jonahem Streetem (+ 51:22) a Davidem Fretignem (+ 52:31). Macek je na třicátém prvním místě, Froněk je šedesátý čtvrtý, a Pabiška sto osmý.

Po třetí v letošní rallye vyhrál mezi automobily „El Matador“ Carlos Sainz, který byl v cíli o tři minuty a čtyřicet sekund rychleji než jeho týmový kolega, Američan Mark Miller. Třetí se ztrátou více než čtyř minut dokončil Američan Robby Gordon s Hummerem.

V průběžném pořadí se do čela klasifikace vrátil Carlos Sainz, druhý je se ztrátou pouhých devíti sekund Sainzův týmový kolega, Jihoafričan Giniel De Villiers. Třetí je další člen týmu Volkswagen Mark Miller. Devítinásobný vítěz dakarské rallye Stephane Peterhansel dnes kvůli požáru motoru v jeho Mitsubishi Racing Lancer ztratil veškeré naděje na desáté vítězství ve své dvacáté rallye. Zapletal s Ouředníčkem jsou po sedmé etapě na třináctém místě se ztrátou skoro šest a půl hodiny.

Zítra mají soutěžící den volna, další etapa je čeká v neděli, kdy se pojede z Valparaiso do La Sereny. Celá etapa měří 653 km, délka speciálky je 294 km.

bmw vw nissan mitsubishi suzuki ktm hummer gordon bmw vw nissan mitsubishi suzuki ktm hummer gordon