Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Řecko: Zákaz kouření v osobních autech

David Bureš David Bureš 17. 3. 2011
49
V Řecku se při jízdě autem nesmí od loňského prosince kouřit. Kouřit nesmí řidič, ani spolujezdci.

V prosinci loňského roku vstoupil v Řecku v platnost zákon, který zakazuje kouření při jízdě osobními auty a vozy hromadné dopravy, pokud je na palubě dítě mladší 12 let.

Podle ADACu hrozí každému kuřákovi pokuta 1.500 euro (37.500,- Kč). Stejnou pokutu zaplatí jak kouřící řidič, tak jeho kouřící spolujezdec.

Pokuta za kouření ve vozech hromadné dopravy je ještě vyšší. Kouřícímu řidiči vozu taxislužby nebo autobusu může hrozit pokuta 3.000 euro (75.000,- Kč). Navíc mu bude na měsíc zabaven řidičský průkaz, a to i v případě, že kouří některý z pasažérů.

Kouření v soukromých osobních vozech s dítětem na palubě je zakázáno i na Kypru, v Bahrajnu, Spojených arabských emirátech, některých provinciích Kanady, a některých státech USA a Austrálie. Zákony se liší výší pokuty, ale i věkovou hranicí.

Zákaz kouření při jízdě automobilem platí rovněž ve Skotsku, a to od března 2006, kdy bylo kouření zakázáno na všech veřejných prostranstvích. Za kouření jsou ve Skotsku trestáni řidiči a pasažéři vozů hromadné dopravy, pasažéři soukromých vozidel můžou kouřit dle libosti.

O podobném zákonu, který by zakázal kouření cestujícím v autě, ve kterém jede dítě mladší 15 let, se uvažuje i v Anglii. Petici o schválení takového zákonu už podepsalo více než 15.000 lidí.

V Česku mezitím ministerstvo dopravy uvažuje o úplném zakázání telefonování za volantem. Řidiči by za telefonování obdrželi trestné body i v případě, že použili hands-free sadu. Takovou novelu zákona však odmítají jak dopravní experti, tak poslanci.

Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

Avatar - gld
Cigarety za volantem
| 17. 3. 2011
No však vravím, kuriér alebo šéf podniku nech si úradujú aj z auta cez hands-free..ale ja dobrovoľne nebudem ohrozovať seba alebo posádku svojho auta..

.a potom sú samozrejme aj jedinci, ktorí proste majú "syndróm dôležitosti"..lúzri v teplákovej súprave ktorí musia vybavovať hrooozne dôležité veci zásadne za jazdy, pipinky čo prevolajú 600 minútový paušál za dva dni..je teda rozdiel medzi musí a "musí" telefonovať za volantom

Psychotesty sú (aspoň v našich podmienkach) hlúposťou..tiež ťa presvedčili žvanilovia v telke? Predseda komory psychológov siahodlho vysvetľuje, že 30 eurový psychotest pre každého žiadateľa o vodičkák zachráni svet a nehodovosť zrazí na nulu..milé
Avatar - baca42
vyborne
| 17. 3. 2011
:yes:
Avatar - Blue Sun
Cigarety za volantem
| 17. 3. 2011
Jenže to jsi ty, komu ty hovory mohou počkat. A pak je plno takových, kteří čekat nemohou nebo nechtějí. Radši, když budou donuceni používat handsfree, než aby takhle ohrožovali provoz.
Na auto by měly být psychotesty jako na bouchačku...
Avatar - gld
Cigarety za volantem
| 17. 3. 2011
Zákon, ktorý by zakazoval debilitu (za volantom či všeobecne) ešte nevymysleli a asi ani nevymyslia.

Nevravím, že pri kľudnej jazde za dobrého počasia na rovnej ceste a pri slabej premávke je smrteľne nebezpečné zdvihnúť cez hands-free hovor..len vravím, že to celkom jednoznačne a preukázateľne znižuje koncentráciu a bezpečnosť jazdy.

Užitočná analógia ma napadá s dezénom na pneumatikách..zákonné minimum je síce tých 1,6 milimetra, ale ja by som na takých slikoch, tobôž v daždi, nejazdil..a z podobných dôvodov prichádzajúce hovory počas šoférovania ruším..hands free nehands free...polhodinku to môže počkať, nie som kuriér ani menežér..
Avatar - Blue Sun
EKOLOGIE
| 17. 3. 2011
Na to brzy taky nějaký zákon vymyslí.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku