Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Recyklované plasty v interiéru aut? Ford je využívá už přes 20 let

Ondřej Mára Ondřej Mára 24. 6. 2019 • 23:17
17
1
Zobrazit náhledy (17)
Ford EcoSport Ford EcoSport Ford EcoSport Ford EcoSport Ford EcoSport Ford EcoSport Ford EcoSport Ford EcoSport Ford EcoSport Ford EcoSport Ford EcoSport Ford EcoSport

Plasty se staly v posledních letech problémem, který řeší téměř celý svět. A svojí troškou se snaží přispět i automobilka Ford, která ve svých modelech zužitkovává především staré PET-lahve.

Například každý nový Ford EcoSport je vybaven koberečky, které jsou vyrobeny z 470 recyklovaných plastových lahví. Od roku 2012, kdy byla výroba vozu zahájena, tak automobilka zužitkovala již pře 650 milionů 0,5 litrových plastových lahví, jejichž váha se odhaduje na 8 262 tun. A pokud byste je položili na délku do řady za sebe, dvakrát byste s nimi omotali Zemi.

Městské SUV Ford EcoSport přitom není prvním modelem, u kterého automobilka využívá recyklované plasty. Tím prvním se stal Ford Mondeo a to již před více než 20 lety. Od té doby automobilka každoročně po celém světě recykluje a znovu zpracuje okolo 1,2 miliardy plastových lahví.

video

Aby však bylo možné lahve znovu použít, je potřeba je nejprve nadrtit na drobné vločky. Ty jsou následně zahřívány na 260 °C, roztaveny a poté se upravují do podoby vláken o šířce jediného lidského vlasu. Pomocí stroje jsou pak jednotlivá vlákna splétána do příze a z té je vyroben samotný koberec.

„Zákazníci mají zvýšené povědomí o škodách, které mohou jednoduše vyhozené plasty způsobit – my už se ale dlouho snažíme zvýšit množství recyklovaných a znovupoužitelných materiálů v každém novém voze, který vyrobíme,“ uvedl Tony Weatherhead, materiálový technik Ford Motor Company.

Související články

Témata
29. 6. 2019 19:08
---
Ah, tak už chápu, proč kolegovi vrzá celý interiér a na dvou místech praskl rámeček kolem rádia (https://www.2din.cz/2din-autoradia/) když tam OPATRNĚ vytahoval staré...

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku