Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Renault Trucks Urban Lab 2 snižuje spotřebu distribučních vozidel

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 6. 12. 2016 • 09:34
4
1
Renault Trucks představuje laboratorní prototyp distribučního vozidla vyvinutého společně s šesti dalšími partnery v rámci projektu EDIT (Efficient Distribution Truck).

Renault Trucks společně s šesticí partnerů v létě loňského roku spustil projekt EDIT (Efficient Distribution Truck), jímž navazuje na experimentální vozidla Optifuel Lab 1 a 2, která byla určena pro výzkum a rozvoj v oblasti dálkové přepravy i na Urban Lab 1, u nějž byla zkoumána nová řešení usnadňující rozvážku zboží ve městech.

Nyní na tuto trojici vozidel navazuje plně funkční experimentální rozvážkový nákladní automobil Urban Lab 2, vyvinutý na základě modelu Renault Trucks D WIDE Euro 6 4X2 19T.

Nový prototyp je zaměřen na oblast městské a regionální distribuční přepravy a je vybaven různými technologiemi, vyvíjenými ve spolupráci s šesti dalšími partnery, jimiž jsou Valeo, Lamberet, Michelin, BeNomad, INSA de Lyon (LamCoS) a IFSTTAR (LICIT).

Renault Trucks Urban Lab 2 je výsledkem projektu EDIT (Efficient Distribution Truck), financovaného Single Inter-Ministry Fund, regionem Auvergne Rhône-Alpes, Métropole de Lyon, Ain Department Council a FEDER. Cílem tohoto projektu je zpřístupnit do roku 2020 inovace, které se týkají zejména čtyř oblastí: aerodynamiky, hnací soustavy, konektivity a pneumatik.

Aerodynamika

Pro snížení aerodynamického odporu Urban Lab 2 a tím i jeho spotřeby, se inženýři při vývoji zaměřili na obtékání vzduchu kolem celého vozidla. Lamberet a Renault Trucks upravili kabinu, podvozek a chladírenskou nástavbu na základě doporučení specialistů na aerodynamiku a současně zachovali požadavky a dodrželi pravidla při přepravě zboží s řízenou teplotou.

Prvním krokem byla redukce čelní plochy. Obvykle je chladící jednotka umístěna nad kabinou, ale v případě Urban Lab 2 bylo rozhodnuto umístit ji do mezi nápravy, aby se uvolnil prostor nad kabinou a optimalizovalo se propojení mezi podvozkem a skříňovou nástavbou, která je díky tomu nižší a je vylepšeno obtékání vzduchu.

Díky tomu mohl být integrován i střešní deflektor, který dokonale navazuje na nástavbu.

Přepracování vnitřní architektury chladící skříně aniž by došlo ke změně její výšky, umožnilo výrazně vylepšit tvar střechy.

Boky vozidla jsou vybaveny textilními bočními deflektory. Boční obtékání vzduchu je vylepšeno díky zapuštěným kolům s aerodynamickými kryty a montáži zadních deflektorů, které jsou součástí konstrukce zadních dveří. Deflektory jsou šikmé, aby snížily tlak obtékaného vzduchu kolem vozidla, a současně nevyžadují ruční ovládání při manipulaci s dveřmi. Přístupový schůdek je zcela zakryt díky mobilnímu krytu, který se otevře díky rozšířeným dveřím.

Světlá výška byla optimalizována přidáním pružných prvků, čímž bylo vylepšeno proudění vzduchu ve spodní části vozidla. Zpětná zrcátka byla nahrazena profilovanými kamerami a vnitřní obrazovkou, které společně přispívají ke sníženému odporu vzduchu u vozidla.

Stop&Start a mikro-hybrid

Renault Trucks Urban Lab 2 byl s cílem dosažení nižší spotřeby paliva vybaven kombinací systém Stop&Start a mikro-hybridní technologie vyvinuté ve spolupráci s partnerem Valeo.

Systém Stop&Start automaticky vypne motor při zastavení vozidla, například na semaforech a tím přispívá k nižší spotřebě. Mikro-hybridní technologie umožňuje využití „volné energie“, která vzniká při brzdění nebo zvednutí nohy z plynového pedálu, prostřednictvím výkonného elektrického generátoru (48V).

Touto energií může být napájeno elektrické příslušenství nebo se sníží mechanická energie, kterou využívá spalovací motor. Renault Trucks rovněž spolupracuje s INSA de Lyon na snížení tření v přední části motoru s cílem optimalizovat celkovou účinnost mikro-hybridní technologie.

Konektivita

Renault Trucks uvádí, že řidič je klíčovým prvkem při snižování spotřeby paliva a Urban Lab 2 je proto vybaven technologiemi, které pomáhají při řízení propojit vozidlo s okolním prostředím.

Inženýři vyvinuli ve spolupráci se společností BeNomad speciální navigační software, který zajišťuje propojení vozidla s infrastrukturou. Pro každou cestu navrhne GPS trasu, která je pro vozidlo nejefektivnější a bude vyžadovat nejnižší spotřebu paliva a současně odhadne čas jízdy a spotřebu. Tento software byl navržen tak, aby bral v úvahu nejen spotřebu paliva, ale především případná omezení při provozu distribučního vozidla.

Urban Lab 2 je také propojen s okolní infrastrukturou, aby optimalizoval svůj průjezd na zelených světlech. Ve chvíli, kdy se Urban Lab 2 blíží k semaforu, obdrží od něj informace a systém vozidla vyhodnotí, zda je efektivnější brzdit anebo zrychlit, pokud to podmínky a pravidla provozu umožňují. Díky tomu je omezen počet zastavení a rozjezdů, které mají na spotřebu paliva velmi negativní vliv.

Expertíza společnosti LICIT týkající se modelových dopravních situací pomáhá Renault Trucks efektivně začleňovat dopad provozu na spotřebu.

Pneumatiky

Michelin byl partnerem projektů Optifuel Lab 1 a 2 a nyní znovu spolupracuje s Renault Trucks na vývoji energeticky úsporných pneumatik, které jsou speciálně konstruovány pro distribuční vozidla. Cílem je dosažení nižšího valivého odporu při zachování jejich výkonů v oblasti bezpečnosti, přilnavosti a životnosti.

Za tímto účelem Michelin používá řadu svých technologií zvláště pak Infini Coil, která zaručuje odolnost a bezpečnost produktu. Na jedné straně zajistí auto-regenerační dezén trvalou přilnavost pneumatiky po celou dobu její životnosti, na straně druhé využívá oxidu křemičitého jako prvku posilující běhoun pro lepší kompromis mezi životností pneumatiky a jejím valivým odporem.

Renault Trucks a jeho partneři si společně stanovili ambiciózní cíl snížit spotřebu paliva o 13% v porovnání se standardním modelem Renault Trucks D WIDE. Urban Lab 2 již absolvoval první testy na uzavřeném okruhu v listopadu 2016. Další zkušební jízdy budou probíhat na silnících kolem města Bordeaux od února 2017. Výsledky budou zveřejněny na konci projektu, který je plánován v roce 2018.

Související články

Témata
Avatar - Barry Lyndon
6. 12. 2016 13:20
vylepšil bych to
ta mezera mezi kabinou a nástavbou se mi nelíbí - kazí aerodynamiku. Chápu se to vůči sobě pohybuje, ale nějaký pružný límec by to možná vyřešil...

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud