Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

ŘSD vysoudilo na stavebních firmách 19 milionů Kč, přišlo však o mnohem více

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 19. 4. 2015 • 17:43
8
Při kontrole odevzdaných faktur ŘSD odhalilo, že společnosti účtovaly ceny s vyšším valorizačním koeficientem, než na který měly podle platných smluv nárok. ŘSD kontrolovalo osm staveb na D47, které byly dokončeny do roku 2010.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vysoudilo na stavebních firmách Strabag, Skanska a Dálniční stavby Praha za neoprávněné účtování takzvaných valorizací skoro 19 milionů korun. Kvůli promlčení a chybám zaměstnanců ŘSD ale státní organizace přišla o 87 milionů Kč, které na stavbě dálnice D47 mezi obcemi Lipník nad Bečnou a Bělotínem po firmách rovněž požadovala. Valorizace měly firmám pokrýt meziroční zvýšení nákladů spojených s předpokládaným zdražením stavebního materiálu.

Současný verdikt rozhodčího soudu při Hospodářské komoře a Agrární komoře odpovídá praxi z předchozích procesů. Celkem podalo ŘSD sedm žalob na neoprávněné navyšování cen o takzvané valorizace na stavbách dálnice D47 v hodnotě 1,2 miliardy korun. Po šesti rozhodnutích vysoudila organizace zhruba 290 milionů včetně úroků z prodlení.

„Rozhodčí soud v rozhodčím nálezu jednoznačně uvedl, že zhotovitel stavby neprováděl valorizaci v souladu se smlouvou o dílo. V rámci sporu se rozhodčí soud zabýval rovněž postupem zaměstnanců ŘSD, kteří zhotovitelům nesprávný způsob valorizace odsouhlasili," uvedlo ve zprávě ŘSD. To se kvůli škodám na státním majetku obrátí na policii.

Kromě valorizací se soudí ŘSD se zhotoviteli dálnice o slevu za dodání nižšího množství oceli do čtyř postavených mostů. ŘSD ji vyčíslilo na 400 milionů korun. Nejrozsáhlejší spor se však týká zvlněné rychlostní komunikace. Cenu opravy odhaduje ŘSD na několik miliard korun.

Spor o vady na zhruba devítikilometrovém úseku dálnice v Ostravě vypukl v roce 2011, kdy ŘSD na poškozených úsecích nechalo provést kontrolní vrty. Podle ŘSD zhotovitel, společnost Eurovia, nedodržel domluvený postup stavby a většina vad vznikla

Témata
20. 4. 2015 09:47
Re: 19 z 87 mega...
Těžko to nechali promlčet "zadarmo". Pokud by byli úředníci odpovědní za státní majetek o který se starají a případné ztráty by platili ze svého, bylo by to jiné, ale takhle klidně poškodí stát za pár set tisíc korun pro sebe bokem... Zákon o prokazování příjmů taky nějak usnul. A všichni společně dojí prachy z našich daní.
Avatar - Hittman
20. 4. 2015 07:50
Re: 19 z 87 mega...
Nikdo přeci nechce, aby se to změnilo.
Avatar - Hittman
20. 4. 2015 07:50
Re: jsem nevěděl
Exekutoři jsou tu na nás, na ty větší nemá stát koule, aby ty prachy z nich vytáhl a nebo si netroufá dupnout (např. mosty na D1 v Ostravě, atd.)
Avatar - Hittman
20. 4. 2015 07:49
Státní
prachy, no co, to nikoho netrápí....dříve se za to věšelo, dnes se za to dávají pochvali.... :no:
Avatar - beibej
19. 4. 2015 23:19
jsem nevěděl
že se dají peníze promlčet. Takže když budu pár let dlužit, tak místo exekutora přijde promlčení? K čemu jsou teda ti exekutoři? A jsou vůbec? 8-s

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku