Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Scania Driver Competition má vítěze z Norska. Tomáš Plášil došel až do čtvrtfinále

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 1. 6. 2019 • 17:27
6
Zobrazit náhledy (6)
Scania Driver Competitions

Soutěž Scania Driver Competitions má za sebou mezinárodní finále, v němž zvítězil Nor Andreas Nordsjø a získal tak nové nákladní vozidlo značky Scania.

Pro společnost Scania je řidič tím nejdůležitějším faktorem pro bezpečnost silničního provozu a hospodárnost dopravy. Soutěž Scania Driver Competitions klade největší důraz na životní prostředí, bezpečnost a úsporu paliva, a zároveň se snaží přilákat další generaci nových řidičů.

Celkem se do zápolení o nákladní vozidlo Scania v hodnotě 100.000 eur zapojilo více než 20.000 řidičů z 30 evropských zemí. Do českého národního kola se z téměř 1400 účastníků probojovalo čtrnáct nejlepších řidičů nákladních vozidel.

Národní finále se odehrálo 27. dubna letošního roku v areálu servisu značky Scania v Modleticích a ovládl je Tomáš Plášil, který předvedl v mezinárodním finále ve švédském Södertälje koncem května v konkurenci dalších 29 řidičů z celé Evropy velmi dobrý výkon.

Kdo se dostane mezi nejlepších 18 řidičů postupujících do čtvrtfinále, rozhodoval výkon soutěžících v sedmi úvodních disciplínách: úsporná a defenzivní jízda, kontrola vozidla před jízdou, zajištění nákladu, první pomoc, přesná jízda s pomocí kamerového systému „Birdview“, jízda terénem a „knock the King“.

Tomáš Plášil procházel těmito disciplínami velmi dobře. V součtu bodů obsadil dokonce skvělé páté místo a ve čtvrtfinále tak patřil mezi favority na postup. V disciplíně „vodní výzva“ ovšem na svého soupeře Adnana Mujkiče z Bosny a Hercegoviny nestačil a do semifinále se tak neprobojoval.

„Nejdříve jsem byl na sebe hodně naštvaný, ale nyní musím říct, že jsem se svým umístěním spokojený. Dostat se až mezi nejlepších 18 řidičů z původních 20.000, kteří se do soutěže přihlásili, je opravdu úžasné,“ říká Tomáš Plášil. Řidič společnosti HOPI dodává: „Nejtěžší pro mne bylo vypořádat se s vlastní nervozitou.“

Pevné nervy rozhodovaly také ve finále, do kterého se probojovali Piotr Dolengiewicz z Polska, domácí Fredrik Arwidmark a Nor Andreas Nordsjø. Posledně jmenovaný byl velkým překvapením, protože po kvalifikaci mu patřilo umístění až ve druhé devítce.

Ve finálové disciplíně „poraz krále“ (knock the King) sice norský reprezentant zprvu působil laxním dojmem, ovšem zatímco jeho soupeři kvůli přehnané rychlosti chybovali, Nordsjø si počínal naprosto suverénně a toto finále nakonec ovládl. Stal se tak již sedmým vítězem Scania Driver Competitions. 

Zdroj: Scania Czech Republic s.r.o.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud