Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Scania s hybridním pohonem pomáhá s tříděním odpadu

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 6. 10. 2019 • 21:03
6
Zobrazit náhledy (6)
Scania P 320 Hybrid 4x2

Scania se v Nizozemsku spolu se společnostmi HAVI a SUEZ podílí na zdokonalení svozu tříděného odpadu z restaurací společnosti McDonald's.

Nákladní automobil značky Scania s hybridním pohonným systémem se stal součástí plánu na snížení počtu konvenčních vozidel, využívaných společností SUEZ a poskytovatelem logistiky HAVI pro zásobování zbožím i svoz odpadu z restaurací společnosti McDonald's v Nizozemsku.

Nejnovější přírůstek ve flotile těchto vozidel představuje nákladní vozidlo Scania P320 s hybridním pohonným systémem, které je osazeno nástavbou pro svoz tříděného odpadu. Ten je zde rozdělen do osmi kategorií, jimiž jsou karton, plast, PET, organický odpad, kávový základ, hliník, olej na smažení a zbytkový odpad.

Toto vozidlo si však vedle své nástavby na tříděný odpad zaslouží pozornost i díky svému pohonnému ústrojí. Scania P320 ve službách HAVI a SUEZ totiž na každé ze svých tras navštíví 11 až 13 restaurací. Ty jsou často umístěný v centrech měst a obytných zónách, v nichž přichází ke slovu hybridní systém, umožňující jízdu čistě na elektřinu bez škodlivých emisí výfukových plynů v místě provozu.

K přednostem jízdy na elektřinu patří vedle nulových emisí škodlivých výfukových plynů v místě provozu i velmi nízká hlučnost. Pouze na elektrickou energii může nákladní vozidlo značky Scania ujet kolem 10 kilometrů.

Nejnovější generace vozidel značky Scania s plug-in hybridním pohonným systémem využívá přeplňovaný vznětový pětiválec DC09, který kromě motorové nafty může spalovat i hydrogenovaný rostlinný olej (HVO) nebo bionaftu. V regionech, kde jsou dostupná příslušná biopaliva, je možné dosáhnout snížení emisí CO2 až o 92 %, například při použití paliva HVO.

Zdroj: Scania AB

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud