Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Scania: třetí generace autobusů na etanol pro město Stockholm

Ondřej Láník Ondřej Láník 18. 11. 2007 • 02:01
2
14
Zatímco svět se o tento druh paliva začal zajímat až v posledních měsících, ve Švédsku jej úspěšně používají od konce 80. let.

Městská hromadná doprava ve Stockholmu dostala prvních 10 autobusů nové generace, zkonstruovaných pro provoz na etanol. Třetí generace progresivních prostředků hromadné přepravy lidí navazuje na stovky předchozích autobusů spalujících alkohol, které jezdí ve švédských městech už řadu let. Dopravní podnik ve Stockholmu podle Scanie v současné době používá pro své autobusy výhradně palivo na bázi alkoholu nebo bioplynu. Takový provoz autobusu znamená až o 90 % méně emisí CO2 než konvenční provoz na naftu.

Ve Stockholmu a jeho okolí dnes jezdí asi 400 autobusů na etanol a dopravní podnik švédské metropole se zavázal od roku 2010 provozovat jen autobusy využívající obnovitelné zdroje.

Scania má s autobusy na etanol téměř 20 let zkušeností, když švédským městům dodala v posledních letech asi 600 vozů, které pomohly zbavit městská centra časti nežádoucích emisí. Dnešní autobusy splňují emisní normu Euro 5, která vstoupí pro tento typ dopravních prostředků v platnost až v roce 2009.

Související články

Témata
20. 11. 2007 02:30
Re: o 90% je to možné?
Hazis flintu do zita zbytecne brzy. Kdyz se zamyslis, prijdes na to sam. Biopaliva jsou uplne naprd, ale holt se na nich da rejzovat pod hlavickou EKO. Nejde o studie, jde o to se zeptat, kolik "jinych" energii se spotrebuje na vyrobu jednoho litru ethanolu. A jsme doma. Je jasne, ze kdo ma na tom zajem, poda tuto skutecnost z ponekud jineho uhlu. Mezitim zemedelci v tropech vykaci posledni zbytky pralesu, aby vyrobili co nejvic draheho paliva.
18. 11. 2007 21:33
Re: o 90% je to možné?
protoze zemedelska technika a zpracovani sklizne na ethanol je energeticky narocne, neverim, ze sezere jen desetinu tepleneho obsahu vysledneho ethanolu. Podle me to bude spis naopak, 10% se usetri
18. 11. 2007 14:29
Re: o 90% je to možné?
Neni to mozna a vase uvaha je zcela spravna. Mnozstvi CO2 vznikle spalenim uhlovodiku jako paliva je plus minus stejne. Ale oni chytre zapocitavaji, ze C v rostline, ze ktere se ethanol vyrabi, ze vytazeno z atmosfery. Takze si to odectou. Nicmene ani tak si nemyslim, ze to odpovida skutecnosti.
18. 11. 2007 11:12
Re: o 90% je to možné?
Údaj o snížení CO2 o 90 % vychází ze studií, které vyhodnocovaly celkové kumulativní emise CO2 při výrobě a používání různých paliv.

Více na adrese [odkaz] strana 15.
Avatar - WinDiesel
18. 11. 2007 10:00
o 90% je to možné?
Pánové, etanol je jistě zajímavé palivo ale o 90%? a CO2? Pokud vím, Švédům šlo prvoplánově o snížení JINÝCH, více škodlivých emisí.
Uvažujte: o 90% znamená TÉMĚŘ 2x nižší spotřebo přopčítáno na jakékoli uhlíkaté palivo. To mi přijde skoro jako perpetum mobile. A navíc, pokud vím tak Scania používá přepracované vznětové motor, kde se etanol spaluje podobně jako nafta na vznětovém principu....

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud