Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Seznamte se s Inter 175A Berline: Francouzská roztomilost na třech kolech je na prodej

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 12. 2. 2018
20
Zobrazit náhledy (20)
Inter 175A Berline Inter 175A Berline Inter 175A Berline Inter 175A Berline Inter 175A Berline Inter 175A Berline Inter 175A Berline Inter 175A Berline Inter 175A Berline Inter 175A Berline Inter 175A Berline Inter 175A Berline Inter 175A Berline Inter 175A Berline Inter 175A Berline
Hledáte stylovku na městské popojíždění, ale nechcete SUV? Řešení by tu bylo, ale musíte se plácnout přes kapsu.

Autoskútr od společnosti Inter je francouzským drobečkem, jenž se světu prvně ukázal v roce 1953 na autosalonu v Paříži. Traduje se, že byl odpovědí na model Messerschmitt KR175, který se ukázal ve stejném roce. Nebylo by to až takové překvapení, jelikož oba projekty vznikaly pod taktovkou leteckých společností a sdílely obdobné uspořádání kokpitu a sedaček.

Inter nabízel hned dvě provedení – Berline s kokpitem vyklápějícím se do strany a otevřenou variantu Torpedo. V letech 1954 až 1956 vzniklo podle dochovaných materiálů něco kolem 300 kusů, po více než 60 letech jich prý stále existují zhruba tři desítky, z nichž je většina v nepojízdném stavu.

Srdcem roztomilého vozítka byl dvoudobý motor Ydral s výkonem šest kilowattů, jenž sílu posílal na zadní kolo prostřednictvím třístupňové převodovky. Na několika prvních kouscích dokonce šla složit přední náprava, aby bylo uskladnění co nejsnazší, avšak tvůrce řešení brzy označil za nepraktické a zcela od něj ustoupil.

Na autě zaujme hned několik zvláštností. Kromě výklopné střechy je to volant ve tvaru řidítek, ale i uspořádání dvou sedaček za sebou. Na netradiční špičaté přídi pak nalezneme jediný světlomet.

Jeden z nejzachovalejších (a hlavně funkčních) kousků se nyní objevil u aukční společnosti RM Sotheby's. Ta jej nabídne v průběhu březnového aukčního bloku na floridském Amelia Island. V loňském roce prodávala stejná společnost obdobný kousek, jen o rok starší. Tehdy se vydražil za 78.400 euro, což jsou v přepočtu takřka dva miliony českých korun.

Související články

Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor