Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Silnice z radioaktivního odpadu dostala zelenou
2 Fotogalerie

Silnice z radioaktivního odpadu dostala zelenou, nebude ale veřejná

Marek Bednář

Radon vypouštějící fosfosádrovec, kterého vzniká spousta coby odpad při výrobě hnojiv, bude součástí základní vrstvy kusu soukromé silnice na Floridě.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) povolila postavit první silnici, která zároveň slouží jako úložiště radioaktivního odpadu. Stane se tak na soukromém pozemku společnosti Mosaic Fertilizer v New Wales na Floridě.

Onen odpad není vyhořelé palivo jaderné elektrárny, nýbrž fosfosádrovec (ang. phosphogypsum). A nebude součástí horní asfaltové vrstvy, nýbrž v 25 cm tlusté základové vrstvě vozovky. Ta bude krytá 10 centimetry asfaltu, což je podle EPA dostatečná izolace. „Výsledky několika simulací říkají, že rizika spojená s tímto pilotním projektem jsou nízká,“ cituje agenturu web novin Tampa Bay Times.

Silnice bude dvouproudá a fosfosádrovec bude použit ve dvou 152 metrů dlouhých zkušebních úsecích, oddělených 91m úseky bez tohoto materiálu. Po obou stranách silnice budou vrty, které budou hlídat, zda a nakolik se radioaktivní látky dostávají do spodní vody.

Video placeholder
Silničář: Řidiči vs. výmoly na silnicích • Videohub

Žádost o povolení použití fosfosádrovce se objevila už v létě roku 2023, kdy EPA zopakovala své zakazující stanovisko, přesto však řekla, že se žádostí bude zabývat. Od té doby, a zejména během půldruhého měsíce po 9. říjnu 2024, kdy měla návrh možnost připomínkovat i veřejnost, se ovšem nápad použití radioaktivního materiálu při výstavbě silnice setkal se značným odporem. Ten se však týkal zejména použití na veřejných silnicích, což tahle konkrétní zkušební silnice nebude.

Přesto se ozývají nesouhlasné hlasy i po schválení. „Zásadně to zvýší riziko poškození zdraví týmů silničářů a kvality vody,“ řekl Ragan Whitlock, právník amerického Centra pro biologickou diverzitu. „EPA podlehla politickému tlaku fosfátového průmyslu a otevřela cestu pro použití tohoto nebezpečného odpadu v silnicích napříč naší zemí,“ dodal.

Fosfosádrovec vzniká coby odpad při průmyslové výrobě hnojiv obsahujících fosforečnany, a ne v malé míře – na tunu kyseliny fosforečné, která je klíčovou součástí hnojiv s fosforem a vyrábí se reakcí apatitu s kyselinou sírovou, vznikne asi pět tun fosfosádrovce. Ten obsahuje uran, thorium a izotopy radia, radonu a polonia. Právě radon se z něj uvolňuje do okolního prostředí. Proto se tento odpad uchovává ve velkých kontejnerech navržených tak, aby byl co nejvíce omezen kontakt s lidmi.

Jestli bude coby součást základních vrstev silnic použit i na dalších místech, třeba i veřejných, patrně určí výsledky dlouhodobého monitoringu půdy a spodní vody.

Anketa
Jaký máte názor na využití radioaktivního odpadu při výstavbě silnic?
Souhlasím, lepší než to skládkovat
Pokud je dostatečná izolace i údržba, proč ne
V žádném případě