Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Škoda už v Kvasinách vyrobila dva miliony vozů. Jubilantem se stal bílý Kodiaq

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 3. 1. 2017 • 15:44
6
Škoda dnes v Kvasinách vyrobila dvoumiliontý vůz. Jubilantem se stal model Kodiaq v bílé barvě Moon.

Automobilka Škoda Auto v závodě Kvasiny na Rychnovsku do konce loňského roku v rámci projektu rozšíření závodu přijala 2600 zaměstnanců. Další lidi bude nabírat. Dnes závod vyrobil dvoumiliontý vůz. Stal se jím vůz modelové řady Kodiaq, kterou závod vyrábí od loňského října. Závod Kvasiny, jehož vznik spadá do roku 1934, v současné době vyrábí modely Yeti, Superb, Kodiaq a Seat Ateca a automobilka do něj investuje zhruba sedm miliard korun.

Kvůli zvyšování výroby závod od začátku ledna zavedl osmnáctisměnný provoz místo dosavadního patnáctisměnného. Pracovní týden v Kvasinách se tak rozrostl o tři sobotní směny a celkem se nový směnný systém dotkne přibližně 6800 zaměstnanců. V příštích letech má výrobní kapacita závodu vzrůst až na 280.000 vozů ročně, předloni výroba činila 142.000 vozů.

Kvasiny jsou pro automobilku důležitým závodem pro naplňování její růstové strategie do roku 2025. "V následujících letech bude roční objem výroby v tomto závodě dále narůstat. Za tímto účelem budeme do závodu výrazně investovat a vytvoříme z něj kompetenční centrum pro výrobu vozů kategorie SUV," uvedl člen představenstva pro výrobu a logistiku Michael Oeljeklaus.

Velký nárůst počtu zaměstnanců v Kvasinách přináší na Rychnovsku problémy v dopravě i bezpečnosti. Hejtmanství v závěru prosince oznámilo, že po ministerstvu vnitra bude chtít do regionu víc policistů. "Nejdůležitější je pro nás v tuto chvíli otázka bezpečnosti a dopravy, které se doplňují," uvedl hejtman Jiří Štěpán.

S českými policisty budou na pořádek v regionu nově dohlížet ve společných hlídkách i policisté z Polska. Významná část nových pracovníků závodu je totiž z Polska. Zaměstnání v Kvasinách ale našli i lidé z jiných zemí východní Evropy.

Kraj chce také dál podporovat speciální autobusové nebo železniční linky, které by vozily lidi do automobilky. Zatím kraj od 1. ledna do jízdních řádů zkušebně zavedl nové linky ze Dvora Králové nad Labem a Červeného Kostelce do Kvasin. Na financování jejich provozu se podílí Škoda Auto.

Stát a kraj rozvoj kvasinské zóny podporují investicemi do nové průmyslové zóny, silnic a další veřejné infrastruktury. Do roku 2022 by tyto investice mohly dosáhnout až tří miliard korun.

Výroba automobilů v Kvasinách – důležité milníky

1934

Založení karosárny Jawa Kvasiny.

1947

Zahájení výroby vozu Škoda Superb.

1959

V Kvasinách začíná výroba kabrioletu Škoda Felicia.

1970

Zahájení výroby sportovního kupé Škoda 110 R.

1981

Zahájení výroby modelu Škoda Garde/Rapid.

1991

Škoda se stává součástí koncernu Volkswagen.

2001

V Kvasinách sjíždí z linky nová vlajková loď značky Škoda - model Superb.

2006

Zahájení výroby modelu Škoda Roomster.

2009

V Kvasinách se vyrábí nové kompaktní Škoda Yeti.

2013

Leden: Do Kvasin se vrací montáž modelu Škoda Roomster

Červenec: Zahájení provozu nové kogenerační jednotky (KWK). Toto ekologické opatření, které si vyžádalo zhruba 3 miliony eur, bylo později vyhlášeno ‚Ekologickým projektem roku’.

Listopad: V Kvasinách sjíždí z linky 1,5miliontý vůz.

Prosinec: V Kvasinách je vyroben 500.000. vůz Škoda Superb druhé generace.

2014

Září: Závod v Kvasinách si připomíná 80. výročí svého založení.

2015

Březen: Z linky sjíždí třetí generace modelu Škoda Superb. Kvůli zahájení sériové výroby vlajkové lodi značky byly v Kvasinách vynaloženy vysoké investice do nových výrobních technologií, nové montáže a logistických ploch. Jen do nové svařovny směřovala investice ve výši zhruba 62,3 milionů eur.

Říjen: V Kvasinách byl vyroben 500.000. vůz Škoda Yeti.

2016

Říjen: V Kvasinách se vyrábí první velké SUV značky, model Škoda Kodiaq.

Související články

Témata
3. 1. 2017 19:35
Re: montovna
dobytek si libuje kdyz hnuj vyfasoval
3. 1. 2017 18:16
Re: montovna
No, někdy si i ten dobytek ve hnoji libuje a mlaská spokojeně, když má pod sebou ho*na.
3. 1. 2017 16:54
Jubilant
Se divím, že nikdy není to jubilejní auto nějaká základní holota. Při tom objemu... Ale to by asi nebyla hezká titulní fotka. :-) Jen mě udivuje, že když už chystám strojenou fotku s "jubilejním dvoumiliontým" autem, vybere se bílá barva. :-( To tam mohl stát nějakej pick up...

A chvíli vážně, fakt by mě zajímalo, kolik je reálná odchylka od toho dvoumilionu...
3. 1. 2017 16:29
montovna
co sklada hnuj pro dobytek
3. 1. 2017 16:28
kodiak
vzdy sa najde dovod, preco dat clanok :-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku