Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Solaris Urbino: Sólo

Ladislav Černý Ladislav Černý 30. 12. 2019 • 01:22
25
Zobrazit náhledy (25)
Solaris Urbino Solaris Urbino Nízkonástupní LE není z vnějšího pohledu okamžitě rozeznatelné od LF Solaris Urbino Solaris Urbino Solaris Urbino Solaris Urbino Solaris Urbino Solaris Urbino Solaris Urbino Solaris Urbino Solaris Urbino Solaris Urbino Solaris Urbino Solaris Urbino Solaris Urbino Solaris Urbino Solaris Urbino Solaris Urbino Solaris Urbino

Dvě délky a dva konstrukční typy najdeme u polského výrobce. Solaris se zaměřuje výhradně na městský provoz.

Nejen v autobusech, ale i trolejbusech je znát jasný trend polské značky. V segmentu autobusů končí meziměstským typem Interurbino, coach Vacanza se již léta nevyrábí. Naopak nejnovější typ představuje speciálně odlehčený model Urbino Lite.

Řada Urbino je kromě kloubového provedení dostupná v délkách 10,5 a 12 m. Kratší vozidlo standardně pohání šestiválec Cummins ISB6.7 o výkonu 187 kW, na přání lze získat ještě dvě silnější provedení sedmilitrového šestiválce s parametry 209 nebo 224 kW. Naftová nádrž o objemu 310 l vydrží s velkou rezervou, proto Solaris nabízí na přání jen dvousetlitrovou nádrž.

Konvenční autobus o délce 12 m používá standardně stejný motor Cummins ISB6.7 ve vyšší výkonové specifikaci 209 kW. Pro oba délkové typy lze na přání získat jedenáctilitrový šestiválce DAF MX-11 ve třech úrovních 210, 240 a 271 kW. Objemnější motor je však mnohem těžší než sedmilitrový. Agregáty jsou standardně spojené s převodovkami ZF Ecolife, na přání pak Voith Diwa 6.

Současné vydání Urbina se vyznačuje nízkou hmotností, protože prošlo před pěti lety vydatnou odlehčovací kůrou. Větší obsaditelnost a úsporu paliva podporuje nižší koeficient odporu vzduchu díky omezení celkové výšky autobusu o 50 mm při zachování vnitřní světlosti. Díky přemístění palivových nádrží nad podběhy kol získala dvanáctimetrová verze šestnáct míst dostupných z nízké podlahy. Zesílená protihluková izolace přinesla snížení hlučnosti na 74,8 dB, což s přehledem splňuje jak evropskou normu 80 dB, tak i přísnější německou 77 dB.

Ve městě se vedle Urbina LF uplatní také provedení s nízkým nástupem. Ve verzi LE lze pořídit nejkratší Urbino 8,9 m poháněné šestiválcem Cummins ISB6.7 o výkonu 187 kW a dvanáctimetrové. Urbino 12 LE dostává standardní výkon 209 kW, do kopcovité topografie se může hodit na přání dodávaný šestiválec DAF MX-11 ve třech úrovních 210, 240 a 271 kW.

Šest tun užitečného zatížení při celkové hmotnosti patnáct tun nabízí speciální model Urbino Lite LE. Výrazné odlehčení nastalo díky použití malého motoru o objemu válců 4,5 l. Vzhledem k tak malé jednotce doplňuje pohon elektrická hybridní složka o výkonu 11,5 kW, která čerpá energii z ultrakapacitorů získanou během brzdění.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku