Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Solární silnice v Číně fungovala týden. Pak panely rozkradli

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 9. 1. 2018 • 16:44
44
Jen několik dnů mohli čínští řidiči využívat nové solární silnice, než si zloději odnesli její část domů. Pátrání tamní policie je zatím neúspěšné.

Čína patří mezi světové lídry v oblasti solárních elektráren, kromě klasických cest se ale v tomto směru snaží přicházet i s netradičními inovativními řešeními. Jedním z nich měla být solární silnice ve městě Jinan, jejíž část však po pouhých pár dnech někdo ukradl.

Kilometrový úsek byl slavnostně otevřen 28. prosince, ale už 2. ledna si inspekční tým všiml, že část chybí. Zmizely panely o šířce 15 centimetrů a délce zhruba 1,8 metru, z cesty byly doslova vyřezány.

Tamní média spekulují o tom, že namísto samotných panelů šlo zlodějům spíše o použité technologie. Solární panel mohou totiž snadno okopírovat a na trh uvést méně kvalitní, ale podstatně levnější repliky. Policie je zatím bezradná, pachatele se jí ani po několika dnech chytit nepodařilo.

Solární silnice už existují i v jiných koutech světa, již v roce 2016 testovali toto řešení třeba ve Francii. Stále ale platí, že výstavba takových cest je finančně náročná na stavbu i údržbu, stále se více vyplatí solární farmy. Jeden čtvereční metr stojí v přepočtu 10 tisíc korun, což je podle magazínu Slate 90x více než stavba klasické asfaltové silnice.

Související články

30. 8. 2018 21:12
Re: Fotovoltaika není až tak růžová
Ale vzdyt tenhle clanek je o recyklaci panelu >:D
30. 8. 2018 21:09
Re: haha
Meke by ukradli, proto musis dat to nehezke tvrde.
Avatar - white label
10. 1. 2018 23:07
Re: haha
CYgán s tvrdým? Tos viděl kde?
10. 1. 2018 22:18
Re: je to všechno jen humbuk
Psal jsi ale 200 let, ne 50. A to je tak strašně dlouhá doba. I kdyby lauzírovali sto let, mohli by program obnovit. Kdo ví, co budou, či nebudou dělat. Podpora jaderné energetiky je na stole, pokud vím. I kdyby od ní komerční sféra upustila, univerzity by klidně mohly pokračovat ve výzkumu.

Tak třeba ČR se podílí na vývoji reaktorů 4. generace na tekutá paliva (roztavené soli). Opravdu na světové úrovni. Jsou relativně okrajovým typem, protože jsou hudbou vzdálenější budoucnosti (žádají si více výzkumu).
10. 1. 2018 19:19
Re: Fotovoltaika není až tak růžová
Skús menej čítať zelený obežník. Panely čo sa dnes bežne montujú sú skoro to isté čo pred pár rokmi. Čistenie kremíku je stále rovnako chemicky náročné a ich recyklácia stále nemožná.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku