Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Spyker Cars dokončil koupi automobilky Saab

Ondřej Láník Ondřej Láník 24. 2. 2010 • 02:07
38
8
Zobrazit náhledy (38)
Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3 Saab 9-3
Spyker Cars NV dnes potvrdil, že uzavřel dohodu s General Motors o prodeji společnosti Saab Automobile AB.

K převodu vlastnictví došlo 23. února 2010 v 16:30 středoevropského času. Před uzavřením dohody došlo k ukončení režimu postupného útlumu společnosti Saab a Jan Åke Jonsson, generální ředitel Saab Automobile, se se svým týmem opět ujal řízení.

Saab Automobile a Spyker Cars budou působit jako sesterské firmy pod záštitou mateřské společnosti Spyker Cars NV, kótované na burze Amsterdam Euronext (burzovní symbol: SPYKR). Tato transakce zajistí budoucnost společnosti Saab Automobile a signalizuje počátek nové éry této kultovní značky.

General Motors minulý měsíc rozhodl, že prodá značku Saab Spykeru za 74 milionů dolarů v hotovosti a prioritní akcie za 326 milionů dolarů. Transakce však byla podmíněna získáním půjčky od Evropské investiční banky. Prvních 50 milionů v hotovosti již bylo GM vyplaceno, zbývajících 24 milionů má nové vedení Saabu vyplatit do července 2010.

Saab má být už v roce 2012 ziskovou automobilkou. Letos se bude soustředit na uvedení nového modelu 9-5, příští rok příjde crossover 9-4X a v roce 2012 zřejmě uvidíme novou ganeraci řady 9-3.

Victor Muller, generální ředitel společnosti Spyker Cars NV řekl: „Jsme potěšeni – budoucnost Saabu je nyní zajištěna. Od dnešního dne bude veškeré naše úsilí směřováno na oživení Saabu a jeho přeměnu na stabilní, ziskovou a sebejistou společnost. Posílíme emocionální prožitek řidiče s jeho Saabem a zaměříme se na silný historický odkaz v oblastech nezávislého myšlení, letecké tradice, ekologického výkonu a motosportu.

Díky této akvizici přidáme přibližně 15 euro na akcii ve vlastním kapitálu a 60 euro majetku. S kvalitně nastaveným obchodním plánem se těšíme na spolupráci s vedením Saabu a na realizaci tohoto plánu a uvedení vzrušujících nových produktů našim zákazníkům. Skutečné Saaby, saabovské Saaby.“

Jan Åke Jonsson, generální ředitel Saab Automobile řekl: „Dnešní oznámení je skvělé pro zákazníky, dealery, dodavatele a zaměstnance na celém světě. Úroveň nadšení a podpory prokázané Saabu během několika posledních měsíců bylo mimořádné a to je také dobrým znamením do budoucna. Nyní je naším cílem vrátit se k realizaci našeho podnikatelského plánu, počínaje uvedením nové 9-5 v letošním roce. Díky neutuchající podpoře ze strany našich zaměstnanců a obchodních partnerů jsem přesvědčen o našem úspěchu.“

„Tato transakce představuje úspěšný výsledek několika měsíční tvrdé práce a intensivního vyjednávání, to vše za účelem zajištění udržitelné budoucnosti této jedinečné značky. S pozitivním výsledkem jsme spokojeni,“ řekl John Smith, vicepresident GM pro podnikové plánování a aliance. „Je to velký den pro zaměstnance Saabu, dealery a dodavatele a velký den pro miliony zákazníků a fanoušků Saabu na celém světě.“

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

:-)
| 25. 2. 2010
Bude to trvat 12 let do příchodu další generace >:-[]

Jak píše nahoře Michal, tahle generace bude víc než hodně spojená s GM - podvozkovou platformu nezmění, motory možná časem přibudou nějaké mimo GM, ale jestli, tak to chvíli potrvá.

9-4X detto, zajímavá bude skutečně nová 9-3. Osobně nevěřím, že Saab/Spyker bude mít na to kapacity/prostředky vyvinout fungl novou podvozkovou platformu čistě ve vlastní režii, takže otázka je, s kým se spojí?
:-)
Avatar - twistedTSD
„Tato transakce představuje úspěšný výsledek několika měsíčn
| 24. 2. 2010
>:D
Avatar - salamoon
„Tato transakce představuje úspěšný výsledek několika měsíčn
| 24. 2. 2010
to je snad sen?
oni,co uz saab zacali likvidovat tu kecaju o nejakej tvrdej praci? :no: :no:
:-)
| 24. 2. 2010
jj. Taky si myslim, že než se zbavi komponent z GM, bude to nějakou dobu trvat.
:-)
| 24. 2. 2010
Nový SAAB 9-5 má být v prodeji v ČR podle mých informací již v květnu letošního roku, což je za chvíli >:-[]

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku