Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Šrotovné v ČR se již rýsuje: První návrh počítá s příspěvkem 30 tisíc Kč od podzimu

Ondřej Láník Ondřej Láník 10. 4. 2009 • 10:57
70
V souvislosti se změnami ve vedení naší země, které se v posledních dnech udály, se začalo opět mluvit o zavedení tzv. šrotovného také v České republice.

Příspěvek na podporu likvidace starého auta a nákup nového prosazují politici ČSSD. V prvním návrhu, který se v minulých dnech projednával na úrovni největších stran ČSSD a ODS, jsou zmíněny následující údaje. Příspěvek by měl činit asi 30 tisíc korun, tedy spíše méně než na Slovensku nebo v Německu, kde již programy naplno běží. Zatímco Německo rozdává 2500 eur z celkového balíku 5 miliard eur, na Slovensku můžete získat nejvýše 2000 eur a v Rakousku 1500 eur. U jižních a východních sousedů však počítá program se zapojením prodejců do zlevňování. Česká vláda má do kampaně investovat asi 2,5 miliardy korun, což by mohlo vystačit asi na 83 tisíc zájemců o takový příspěvek.

Zatím není jasné, jakou proceduru by případný zájemce o šrotovné musel absolvovat, ale návrh počítá s omezením ceny nového vozu na 500.000,-Kč vč. DPH. Automobil, který má být trvale vyřazen z provozu a ekologicky zlikvidován bude muset být ve vlastnictví žadatele o příspěvek nejméně 2 roky. Tato podmínka by měla předejít spekulacím s příspěvky.

Jak se u nás prodávala auta v březnu a v prvním čtvrtletí roku 2009?
Český trh v březnu 2009: Pořadí značek

Český trh (osobní a lehká užitková vozidla) se v prvním letošním čtvrtletí zmenšil o 16,5 %. Většina z tohoto propadu jde na vrub menšímu zájmu ze strany firem, které čekaly na uvolnění podmínek pro odpočet DPH, který se od dubna 2009 vztahuje na všechna osobní vozidla. Trh osobních vozů se meziročně propadl podstatně méně (asi o 6 %), ale například ve srovnání s rokem 2007 se u nás letos za první 3 měsíce roku prodalo o tisíc osobních automobilů více.

Většina ostatních evropských trhů, kde ještě nebyla zavedena státní podpora prodeje, zaznamenala v minulých měsících podstatně větší propad poptávky.

Související články

Témata
Avatar - Hammunasakra
16. 4. 2009 23:49
Re: Milý Maranello!
MILí jsou tu samozřejmě (skoro)všichni - ti co "používají" tenhle >:-[] OBZVLÁŠTĚ :-)
Kluku, kluku - já už asi moc NEdospěji (to se v mých letech už NEstává ;-) )
PS: Víte - s těmi komplexy to může být i "naopak" - já "jen" reagovala na ten nic (+ řekla že jsem tam náhodou "zrovna nedávno" byla - mně to příjde celkem "normální" - já tu zas mívám pocit, že více než o autech se tu "machruje" a "přeměřují penisová pouzdra" - a to skoro BEZ ironie :-) )
PPS: Nějak jste "utekl" z té ekonomické části rozhovoru (já tedy ve svých 15ti "pevně" stojím na straně "rakouské ekonomické školy" = Paroubek má TAM DOLE rezervované čestné místo UPROSTŘED toho NEJvětšího kotle) ;-)
A ehm, SOUHLASím s vámi a také "NEvidím na návštěvě Maranello nic VĚDU-ckého" ;-)
Pěkný den :-)
Avatar - Hammunasakra
14. 4. 2009 11:10
Re: Milý Maranello!
NEmohu až tak SOUHLASit - tím "šrotovným" sice JAKOby "jen" PŘEDsunete budoucí nákupy, ale já všechny souvislosti NEzvládnu napsat zde v malém příspěvku, nicméně já "zastánkyně" staré "rakouské školy", tedy toho že PŘESNĚ TAKOVÉTO "UMĚLÉ" ZÁSAHY DO SYSTÉMu jsou "mor" a "zkáza" a v končeném důsledku (většinou) spíše "uškodí"
Trochu mi to přípomíná "plánované hospodářství" a myslím že VŠICHNi si uvědomují, že to NEfunguje (-ovalo).
Myslím že VĚTŠINA ekonomů je spíše PROTi jakýmkoliv podobným "zásahům" státu (pochopitelně POLITIK to vidí jinak - on na EKONOMy "kašle" - jeho zajímá názor "masy" - a ta "šrotovné/dary/slevy" pochopitelně chce)
Vezmu "optimistickou" verzi - když osud bude "nakloněn", šrotovné firmám v těžkých chvílích POMŮŽE a jeho ukončení se přesně protne s koncem krize (a všichni budou ŠŤASTNí a za devatero horami a řekami se SKVĚLE budou mít ;-) )
Na takových 90 a více % to ale bude JINAK. Šrotovné JEN a POUZE "oddálí" NEvyhnutelná "řešení" (NEdostatky v systému se stejně MUSí "řešit"). Abych to "vysvětlila", je to jako když si na bolavý zub vezmete prášek (asi pomůže, asi JEN "dočasně") - tím že nějakou dobu budete baštit prášky se PROBLÉM/PŘÍČINA NEvyléči/NEvyřeší. A když po půl roce k zubaři dorazíte - NEvyřeší to "oprava" zubu, ale rovnou vám ho VYTRHNE celý.
To je ve stručnosti ekonomická teorie "rakouská škola" (tak nějak to s NEsmyslem zvaným "šrotovné" vidím já ;-) )
Pěkný den :-)
14. 4. 2009 07:11
Re: Milý Maranello!
Ekonomický dopad takýchto lokálnych akcií je zanedbateľný, a prakticky neznamená nič. To, že zdražie cestovné, potraviny, alebo hoci benzín, bude mať aspoň 100 iných dôvodov ako nejaké šrotovné...
Nefér voči iným - tiež trochu nereálna predstava. Rozdiel medzi bežným predajom a s pomocou šrotovného je iba ten, že predajú naraz, čo by inak predávali počas celého roka alebo aj dlhšie. Rozdiel v celkovom odbyte bude opäť minimálny.
Avatar - Hammunasakra
14. 4. 2009 01:00
Re: Milý Maranello!
CHLAPče CHLAPče :no:
Vy EKONOM asi NEbudete ne Ne NE (to se "pozná" ;-) )
Je úplně JEDNO kolik je tu firem a firmiček a lidí pracující v oblasti AUTOprůmasl - EKONOMICKY je (jakýkoliv) takovýto "podobný" UMĚLÝ zásah "totální NEsmysl" (doporučuji JAKÝKOLIV EKONOMICKÝ text na toto téma si přečíst a NEmusí to být zrovna přímo "odborný tisk", stačí i nějaká MFDnes - snad jen čistě LEVICOVí "nadšenci" toto mohou "chválit" a "obhajovat"
Tím jsem se NEchtěla "dotknout" vašeho politického cítění, ale NEznám ekonoma, který by TAKový názor jako vy mě (a NEjde ani o auta, ani o tv, ani o sklářství - na tom prostě NEzáleží) - tyhle "umělé" (jako)pomocné kroky většinou HODNĚ peněz stojí a často v konečném důsledku ještě "uškodí" (problém NEvyřeší, jen ho "odloží" a POZDĚJŠí řešení "čehokoliv" NEbývá většinou "lepší").
To s tím ČEZ jsem také slyšela, to je samozřejmě JEN "obubování" lidí, resp. spíše "kupování odpustků" - ty ale LEVNĚ vyjdou (ostatně tak i dříve bývalo ;-) )
PS: V Maranellu jsem byla ... před pár týdny (znáte to tam? - prý tam někde/nějaká AUTA vyrábějí :-) )
Dobrou noc
Avatar - Hammunasakra
13. 4. 2009 19:45
Re: Proč???
Milý dejwi-dek(u) ... těch bude asi "tisíc"?
PS: BEZ vozu to přeci NEjde skoro v ŽÁDNÉM oboru 8-s
PPS: Ah a ještě můj názor na Abwrackprämie/šrotovné = je to VELKÁ ekonomická BUBOST!
To si myslím já ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud