Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

SSC oficiálně přiznalo, že lhalo. Tuatara nejela ani 483 km/h

Ondřej Mára Ondřej Mára 23. 7. 2021 • 07:56
15
Zobrazit náhledy (15)
SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara SSC Tuatara

Po velkém poprasku se ukazuje, že americký hypersport SSC Tuatara ještě nedokázal překonat hranici 300 mil v hodině (cca 483 km/h). Vůz byl navíc na začátku roku poškozen.

Když se automobilka Shelby SuperCars (SSC) v říjnu minulého roku pochlubila novým světovým rekordem pro nejrychlejší produkční auto na světě, byl z toho celkem velký poprask. Jejich hypersport s 5,9litrovým přeplňovaným motorem V8 měl na veřejné silnici dosáhnout nejvyšší rychlosti 532,93 km/h a průměrná rychlost ze dvou jízd, která se měla zapsat do Guinnessovy knihy rekordů, měla mít hodnotu 508,73 km/h.

Jenže krátce po ohlášení nového rekordu se začaly objevovat různé pochybnosti, které přiživoval zejména kamerový záznam, podle kterého jel vůz na vybraném úseku nevadské dálnice podstatně pomaleji. Automobilka se ale ke kritice postavila čelem a uspořádala další pokus, tentokrát ovšem ve zcela jiných podmínkách.

video

Namísto vybraného úseku dálnice o délce zhruba 11 kilometrů se pokus konal na přistávací dráze raketoplánů, která měřila necelé 4 kilometry. Maximální průměrná rychlost ze dvou jízd pak byla „pouze“ 455,28 km/h. Vůz ale vykazoval skvělé zrychlení a při rychlostech kolem 450 km/h měl stále ohromnou chuť zrychlovat.

Ke svému údajnému rekordu z října 2020 se však automobilka již nevracela – až doteď. Na instagramu SSC North America totiž vyšlo oficiální prohlášení, kde automobilka přiznává, že nedosáhla rychlosti 331 MPH (cca 533 km/h) ani 301 MPH (cca 484 km/h).

Automobilka ovšem ve svém prohlášení zmínila, že chce i nadále usilovat o překonání rychlostní hranice 300 MPH (cca 483 km/h). Jenže ani to nebude jednoduché. Rekordní vůz, který uháněl po nevadské dálnici i přistávací dráze po raketoplány, byl totiž v březnu tohoto roku poškozen.

Šlo přitom o celkem kuriózní nehodu – Tuatara měla být přepravována na tahači k dalšímu pokusu o rekordní jízdu, poblíž Salt Lake City se však tahač kvůli silným poryvům větru převrátil a došlo k poškození vozu.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud