Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

STK si stěžují na chyby v novém elektronickém systému

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 6. 1. 2016 • 07:36
4
Stanice technické kontroly si stěžují na občasné výpadky nového elektronického systému, který má mimo jiné zaznamenávat obrazovou dokumentaci kontrolovaných vozidel.

Kromě těchto krátkodobých výpadků, které systém spuštěný poprvé v pondělí 4. ledna provázejí už druhý den, si technici stěžují rovněž na chybějící data o vozidlech z předchozích kontrol. ČTK to řekl předseda Profesní komory STK Jiří Rejmon. Problémy ministerstvo dopravy připustilo. Na odstranění zdlouhavých reakcích už pracují technici.

"Dost často se nám stává, že nám to řekne, že to auto nemá žádná data, my přitom tam vidíme při zadávání, že je tam třeba pět předchozích prohlídek," uvedl Rejmon. Drobným nedostatkem, který spíše obtěžuje, je podle něj to, že databáze umístění takzvaných Vin kódů v jednotlivých vozidlech je k dispozici pouze v angličtině. To podle něj může povinnou kontrolu těchto evidenčních čísel rovněž prodlužovat.

"Problém nebyl v samotné aplikaci, ale v přetížení při přenosu dat z STK do systému," řekl ČTK mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Kolem 15:00 již byla funkčnost systému obnovena a stanice mohly prohlídky provádět bez omezení. Přestože se systém zkoušel ještě před zahájením provozu, ostrý provoz je podle mluvčího nakonec náročnější zejména proto, že je nutné ověřovat každý Vin kód s údaji z technického průkazu. Do budoucna by se ale funkčnost systému měla zlepšit, dodal.

Na občasné výpadky systému upozornil už při jeho spuštění internetový deník iDnes. Podle Rejmona drobné výpadky pokračovaly i během dneška, technici tak museli na nezbytně dlouhou dobu přecházet do offline režimu. To ale podle něj kromě časové ztráty přinášelo problémy při evidenci červených emisních známek, které řidiči při kontrole dostávají. Kvůli pomalým odezvám a výpadkům systému se totiž stává, že technici jednomu vozidlu do systému zadají více známek v domnění, že systém předchozí zadání nezaregistroval. Systém přitom neumí odhalit, že na jedno vozidlo bylo vydáno více známek.

Pořizování obrazového záběru kontrolovaných vozidel spolu s označením data, kdy byla tato vozidla kontrolována, má podle ministerstva dopravy omezit podvody. Jde zejména o situace kdy potvrzení o kontrole získávají i vozidla, která na ní fakticky nebyla. Úpravu systému tak, aby od ledna vyhovoval novým požadavkům zákona o provozu na pozemních komunikacích, zadalo ministerstvo firmě AutoCont CZ za více než 16 milionů korun bez výběrového řízení.

Témata
6. 1. 2016 16:11
Re: a to nas ceka jeste podavani DPH jen elektronicky, kontr
Pravděpodobně myslíte toto:

§ 101g

Postup při nesplnění povinnosti související s kontrolním hlášením

(1) Nebylo-li podáno kontrolní hlášení ve stanovené lhůtě, vyzve správce daně plátce k jeho podání v náhradní lhůtě do 5 dnů od oznámení této výzvy.

(2) Správce daně údaje uvedené v kontrolním hlášení posoudí, popřípadě prověří a v případě pochybností o jejich správnosti nebo úplnosti vyzve plátce, aby údaje změnil nebo doplnil, popřípadě původní údaje potvrdil.

(3) Plátce je povinen do 5 dnů od oznámení výzvy podle odstavce 2 nesprávné nebo neúplné údaje změnit nebo doplnit, popřípadě původní údaje potvrdit, a to prostřednictvím následného kontrolního hlášení; pokud není toto následné kontrolní hlášení včas podáno, odstavec 1 se nepoužije.

(4) Správce daně doručuje výzvu související s kontrolním hlášením elektronicky, a to prostřednictvím

a) datové schránky, nebo

b) veřejné datové sítě na elektronickou adresu plátcem za tím účelem uvedenou, nemá-li plátce zpřístupněnu datovou schránku.

(5) Výzva, která se doručuje prostřednictvím veřejné datové sítě na elektronickou adresu, se považuje za doručenou okamžikem odeslání správcem daně.

(6) V případě, že plátce, který nemá zpřístupněnu datovou schránku, správci daně dosud nesdělil elektronickou adresu, odstavec 4 se nepoužije.

V podstatě jste v pytli když nemáte datovku a finančák vám tu výzvu bude posílat na email v tom případě je totiž doručeno odesláním... V případě, že datovku máte, máte minimálně 10 dnů na fikci doručení a pak +5 dnů z výzvy + můžete vklidu použít neúčinnost doručení... páč oznámení v odstavci 1 = doručení... :-) Alespoň tak to chápu já...
6. 1. 2016 14:03
Re: a to nas ceka jeste podavani DPH jen elektronicky, kontr
jenze se mluvi o automaticke sankci když behem 5 dnu nezareagujes a o nejake nedorucitelnosti ani slovo. to ze zrovna nectes mejl nebo datovku je tvoje smula. tohle mi potvrdily o ty holky na financaku a evidentne byly v rozpacích a rikaly ze maj obavy co se bude dit.
kazdopadne 30tis je castka, která stoji za pripadne soudni jednani uz jen z principu a ta tvoje informace me to jen potvrdila
6. 1. 2016 13:04
Re: a to nas ceka jeste podavani DPH jen elektronicky, kontr
Zkuste si přečíst něco o neúčinnosti doručení... :-) Třeba vám to zvedne náladu...
6. 1. 2016 12:31
a to nas ceka jeste podavani DPH jen elektronicky, kontrolni
včera sem byl na financaku, tak sem se ptal jak to bude s kontrolnima hlasenima.
jestli vůbec ještě nekdy jako rodina pojedeme v klidu na dovolenou, aniz by mi nehrozila pokuta 30tis za to, ze do 5 dnu nebudu reagovat na vyzvy FU na doplneni nebo potvrzeni kontrolního hlaseni. bez ohledu na to, jestli je problém na me strane nebo ne, pokuta automaticky 30tis když se neozvu do 5 dnu. odvolani neexistuje. zadna moznost aby potvrdili, ze je vse OK a moh v klidu odjet nekam, kde si v klidu muzu uzit dyl nez 5 dni bez nebezpečí, ze za nic nebude hrozit sankce.
prej se to case vyvrbi, předtím se ale mozna par zivnostniku povesi.
jak to budou delat samostatne ucetni, ty taky nebudou moct nikam odjet na dyl nez 5 dni??

agent bures ma napady jako komousi v padesátých letech s povinnými odvody potravin. kdo nesplnil, třeba proto ze se neurodilo, všechno mu ukradli a ještě ho zavreli za rozvraceni republiky

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku